Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Borówka wysoka (amerykańska) - uprawa, cięcie

Pokaż wątki Pokaż posty

Borówka wysoka (amerykańska) - uprawa, cięcie

Piorunek 18:43, 07 kwi 2016


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 226
Czy sadził ktoś borówkę amerykańską przed żywopłotem np. takim ze świerka? Czy lepiej otwarty teren, aby miała więcej światła?
____________________
hanka_andrus 19:10, 07 kwi 2016


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Borówka znosi i półcień i słoneczne stanowisko. Jest różnica w smaku owoców, Ze słonecznego stanowiska s a słodsze i szybciej dojrzewają, z półcienia, bardziej kwaskowe, i dłużej owocują.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Typhon91 22:22, 20 kwi 2016

Dołączył: 20 kwi 2016
Posty: 3


oto krzak borówki, który mnie zaniepokoił
Typhon91 22:22, 20 kwi 2016

Dołączył: 20 kwi 2016
Posty: 3
Witam wszystkich amatorów borówki amerykańskiej.

Tej wiosny zasadziłem 12 krzaków borówki amerykańskiej, do przygotowania podłoża wykopałem 35cm rów wyłożony podziurawiona folia, przywiozłem kilkadziesiąt worków ziemi z mojego lasu ( jest liściasty ale ph gleby mierzone płynem helliga ok 4-4,5 -bo kolor czerwono pomaranczowy) wysypałem pare worków kory sosnowej. Na poczaątku kwietnia podsypałem nawozem wieloskładnikowym dla borówek każdy krzaczek po 20 gram. Wszystko robiłem chyba prawidłowo i teraz kiedy liście wychodzą z pąków mam zmartwienie. Liście są czerwone, na jednych krzaczkach bardziej na innych mniej.. nie wiem, jakiś niedobór? Proszę Was o pomoc. Co z tym zrobić? jak to uratować?
danielw 14:17, 07 cze 2016

Dołączył: 03 sie 2015
Posty: 82
Typhon91 jak teraz maja się twoje borówki?
Czerwień ustąpiła?
U mnie po posadzeniu w kwietniu 4 sztuk tez się zaczerwieniły, a wcześniej przed sadzeniem będąc w doniczkach ze szkółki pojawiały się listki zielone.
Sądziłem, że to może przez niskie temperatury, albo po prostu zmiana środowiska, inne podłoże. ostre słońce itp.
Teraz są już raczej zielonkawe, za wyjątkiem jednej sztuki u której dwa pędy zamierają.
Przypominam sobie że te 2 pędy były dłuższy czas zupełnie bez liści, później szybko wypuściły liście i nawet zakwitły i ppojawiło się na nich kilka owoców a teraz równie szybko uschły.
Wszystkie mają te same warunki, dlatego nie wiem co tej jednej się stało i jak ją ratować.
Co tydzień podlewam wiadro wody, PH gleby pod borówkami poniżej 5.
____________________
Daniel - moje początki w ogrodzie, czyli...Ogród Orion-od projektu
hanka_andrus 17:57, 07 cze 2016


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Przy tak wysokiej temperaturze i nasłonecznieniu jak teraz zdecydowanie za mało wody. Wiadro na tydzień wyparuje w jeden dzień. Wiadro wody dziennie to byłoby akurat.

Przypominam, że borówka amerykańska jest krzyżówką jagody z łochynią. A ta jest rośliną bagienną. Musisz stworzyć jej w korzeniach taki klimat, jak na bagnie.
Wszystko rob iłeś dobrze, tylko trzeba było pod korę dać kwaśny torf. I dopiero kora na powstrzymanie parowania. Co roku wiosną, odgarniam korę i dokładam borówkom kwaśny torf i drobną korę. i dopiero to korą grubą przykrywam. Mam 12 krzaków, i każdy owocuje corocznie.

Aktualnie moje borówki tak wyglądają.

____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Kasya 18:20, 07 cze 2016


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 42175
A jaka moze byc przyczyna ze 2 krzaki z 5 nie owocuja ? wszystkie rosna kolo siebie i maja mniej wiecej takie same warunki i pielegnacje
Rozne odmiany ale teraz juz nie wiem ktora jest ktora..

Czy starac sie wiecej nawozic, wiecej podlewac ?

Wszystkie krzaki zzaczynaja u mnie 3 sezon
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Typhon91 18:35, 07 cze 2016

Dołączył: 20 kwi 2016
Posty: 3
danielw moje borówki mają już piekne zielone listki. To była wina wiosennych przymrozków. Podobną sytuację miałem z żurawiną, jej liście również były czerwone. W maju wszystko wróciło do normy
hanka_andrus 19:52, 07 cze 2016


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Kasiu. przyczyną może być ubiegłoroczne lato. Wtedy kiedy zawiązywały pąki kwiatowe, było za sucho. I mimo, że wszystkie rosną w podobnym miejscu i jednakowo były nawożone, być może akurat te miały czegoś za mało. Dbaj o podlewanie w sezonie letnim, w korzeniach musi być stale wilgoć. ale nie stojąca woda. Deszczowe opady nie są wystarczające.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Kasya 19:56, 07 cze 2016


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 42175
Ok, będę wiecej podlewac
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies