Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » W samym słońcu

Pokaż wątki Pokaż posty

W samym słońcu

sarenka 11:51, 08 paź 2019


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Potrzebuje + i - drzew na froncie...
Rabata 1,5x10 m ( przyszły żywopłot z cisa to jakieś -50 cm)
Co posadzić

Amanogawa
Parocja perska persian spire
Grab Fastigata
Ambrowiec Slender
A może jakieś inne kolumnowe drzewo.zalezy mi żeby jesienią się ładnie przebarwualo na żółto- pomarańczowo

Na co zwrócić kupując któreś z tych drzewek stacjonarnie,o co pytać kupując online?
____________________
Magda W samym sloncu
Misia 12:16, 08 paź 2019


Dołączył: 11 sie 2017
Posty: 616
Też chodzę i myślę nad drzewem na moją zachodnią rabatę, tło mam podobne czyli żywopłot z cisa, tylko u mnie są już brzozy w jednym narożniku i rabata ciut większa Graba chyba odradzam jest kolumnowy ale u mnie jakoś to jego wybarwienie jesienne zachwycające nie jest. I coś mi świta, że dziewczyny radziły aby patrzeć jak gruby jest pień im grubszy tym lepiej
____________________
Misia - Między brzozami
inka74 13:29, 08 paź 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 14993
Czy to jest ta rabata bez ogrodzenia zaraz przy wjeździe?
Za żywopłot z cisa na 10 metrów to sporo zapłacisz. On też dużo miejsca zabierze, nie dawałabym go po całej długości bo nie będzie gdzie sadzić innych roślin. Szkoda by mi było przestrzeni. 1,5 metra to bardzo niewiele. a metr to już zupełnie mało. Wiem, bo sama mam takiej głębokości rabaty i znam ból ich obsadzania. Lepiej też kupić mniej cisów a trochę większe niż 7 lat czekać aż urośnie.

Bardzo na szybko przykładowy układ drzew. Takich samych bym nie dała ale ja nie jestem szpalerkowa. Ciemna zieleń cis, róż Amanogawa do ok. 1 m. Mazy - większy miskant - Gracek lub coś co przebarwia się na czerwono/bordowo za Amanogawami lub Morning za ambrowcem (żółty), ciemne kółko - parocja - ona powinna mieć jaśniejsze tło bo na cisach zginie w lato. Pod drzewami w zależności od tego jakie kupisz (Amanogawa może być wielo lub jednopniowa i w związku z tym więcej lub mniej miejsca zajmuje) i ile tam słońca jest można dać wąskie lub niższe hortki, trawy, róże. To samo dotyczy ambrowca. Slender można wyprowadzić na pniu lub zostawić gałązki od dołu, on tak dosyć dziwnie rośnie ale z czasem może mieć i 2 metry szerokości co oznacza, że finalnie wyjdzie z ram rabaty. Układ prawy lub lewy w zależności od ilosci światła i tego co chcesz dokładnie zasłonić (pamiętam ze zdjęcia, że tam pole a potem domy są zaraz). Drzewa się sadzi trochę tak albo zrobić oś widokową albo coś zasłonić albo nadać tło. Parocję musiałabyś przez pierwsze lata osłaniać bo tam pustka za płotem.

Układ zakłada, że po 8-10 latach rośliny zaczną się dotykać. Grab szybciej ci wyjdzie z rabaty i będzie 2-krotnie większy niż te 1,5 m.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
sarenka 15:34, 08 paź 2019


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Iwona, tak to część bez ogrodzenia, sąsiaduje z działką, zamieszkaną
Wydaje mi się,że Ambrowiec się tam nie zmieści- postaram się znaleźć mu inne miejsce ( czy on lubię jak okresowo jest ziemia bardziej mokra?)
Wtedy może dwie Amanogawy i Parocja, gracki.
Tam na tej rabacie będą posadzone trzy tuje Danica, Perovskia i hakone taka duża ( Toszka, przypomnisz jak ona się nazywa?)


Czy żywopłot z cisa nie sądzi się co 1m? Choć wersja by zrobić taki fragmentami wygląda ciekawie

____________________
Magda W samym sloncu
sarenka 15:38, 08 paź 2019


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Wstępnie to wygląda tak
1 Danica
2 amanogawa
3 gracek
4 hakone
5 sesleria jesienna
Do tego bym chciała jeżówki virgin ( już tam rosną, i mają jeszcze sporo pąków), rozchodniki

Czy przed grackidm mogłaby być Parocja tak bardziej z przodu?

Zdj nie chce się dodać
____________________
Magda W samym sloncu
sarenka 15:55, 08 paź 2019


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
____________________
Magda W samym sloncu
sarenka 16:10, 08 paź 2019


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Misia napisał(a)
Też chodzę i myślę nad drzewem na moją zachodnią rabatę, tło mam podobne czyli żywopłot z cisa, tylko u mnie są już brzozy w jednym narożniku i rabata ciut większa Graba chyba odradzam jest kolumnowy ale u mnie jakoś to jego wybarwienie jesienne zachwycające nie jest. I coś mi świta, że dziewczyny radziły aby patrzeć jak gruby jest pień im grubszy tym lepiej


Chyba online będę zamawiać,trochę ryzykowne, ale można wtedy kupić dwie za cenę jednego stacjonarnie
Jestem ciekawa co wybierzesz
Ja bym klona gdzieś posadziła u siebie na którejś z rabat, ale żeby to nie było wielgachne drzewo
Nie pamiętam jakie bierzesz drzewka pod uwagę?
____________________
Magda W samym sloncu
inka74 17:24, 08 paź 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 14993
Zależy z jakiego cisa. Ale nie co metr. Raczej dużo gęściej. Jest mnóstwo informacji o cisach na forum i robienia z nich żywopłotu. Musisz doczytać.

Ta parocja mogłaby być przed grackiem. Ew. Będziesz gracka ograniczać po kilku latach. Warunek, że akceptujesz, że jedno dotknie drugie, kiedyś.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Anda 18:20, 08 paź 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33344
Będzie jednak Amanogawa? Plan Inki bardzo ładny. A Ty zdecydowałaś się na dwie Amanogawy w szpalerze? Ja bym dała trzy
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
sarenka 18:46, 08 paź 2019


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Iwona- coś baccata. Czyli co jakieś 50 cm byłoby ok?

Ewa- no chyba ona najłatwiej dostępna jest mówisz,że trzy lepiej byłyby? To wtedy bez parocji już? Z jednej strony- tak jak patrzymy na rysunek to po lewej stronie drzew nie chce tam sadzić, do max 3/4 długości rabaty tylko. To jakby rysunek Inki odwrócić to tylko zrezygnowałbym z Ambrowca to wtedy tak blisko posadzić trzy sztuki czy w szpalerze?


Będę przez neta pewnie zamawiać to sadzonki zbyt okazale nie będą.
Obawiam się tylko pogody- bo już zimno się zaczyna robić,czy to nie za późno na sadzenie? Zdążą się ukorzenić?
____________________
Magda W samym sloncu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies