Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 19:26, 21 kwi 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22052
Johanko,thx

Kolejny piękny słoneczny dzień i udana wyprawa po najbliższej okolicy.
Cicho, bezludnie, uroczo.










____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 19:49, 22 kwi 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22052
Kolejny świąteczny dzień był chłodniejszy, wietrzny, ale słońce czasem wychodziło zza chmur. Warunki idealne na spacer po pobliskim parku krajobrazowym położonym wokół pałacu niezwykłej kobiety- Marianny Orańskiej.
Sam pałac wymaga jeszcze wielu lat kosztownego remontu, ale przestrzeń wokół jest uporządkowana, sporo jest nowych nasadzeń, zadbano o wyeksponowanie starodrzewu.



Z tarasu rozciągał się panoramiczny widok na pobliskie góry Złote. Szerokie schody zakończone były fontanną.



U stóp pałacu zbudowano domek myśliwski wokół którego rozpościera się spory staw.





Pałac znajduje się we wsi liczącej ok. 5 tysięcy mieszkańców. Publiczna przestrzeń jest tu wyjątkowo starannie zagospodarowana.

A to siedziba towarzystwa miłośników tego miejsca. W otworach okiennych bardzo brakuje witraży.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
mrokasia 20:06, 22 kwi 2019


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18009
Ależ fajne wycieczki miałaś . My wczoraj pod wieczór wybraliśmy się na długi spacer (wyszły 4km) a dziś na przejażdżkę rowerową - prawie 10km. Jestem zadowolona .
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Gruszka_na_w... 20:14, 22 kwi 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22052
Kasiu, wcale się nie dziwię Twemu zadowoleniu. Każdy ruch powoduje produkcję endorfinek, a ten wczesnowiosenny to wytwarza je dubeltowo.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
la_estrellita 09:52, 23 kwi 2019


Dołączył: 30 mar 2018
Posty: 876
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)



Pałac znajduje się we wsi liczącej ok. 5 tysięcy mieszkańców. Publiczna przestrzeń jest tu wyjątkowo starannie zagospodarowana.


Tu byłam . Chyba 3 lata temu. Piękne miejsce. Ciekawe czy wiele się od tej pory zmieniło.

Wieś licząca 5 tys. mieszkańców... taaa... to o 2 więcej niż w najbliższym mi mieście i tylko o połowę mniej niż metropolia, w której pracuję .
____________________
Agnieszka Gutlandia
Gruszka_na_w... 17:25, 23 kwi 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22052
la_estrellita napisał(a)


Tu byłam . Chyba 3 lata temu. Piękne miejsce. Ciekawe czy wiele się od tej pory zmieniło.

Wieś licząca 5 tys. mieszkańców... taaa... to o 2 więcej niż w najbliższym mi mieście i tylko o połowę mniej niż metropolia, w której pracuję .


Toczyłam wczoraj dyskusję o życiu w metropolii. Większość tych naszych, nie nadaje się już do codziennego przebywania, a precyzyjniej- dłuższe przebywanie tam zagraża życiu. Nawet nie przypuszczałam, że dożyję czasów, kiedy o jakości życia decydować będzie jakość powietrza.
Młodzi mają już zupełnie inne wymagania dotyczące przestrzeni publicznej i tego, co powinno im oferować miasto. Sam fakt, że są tam kina, teatry i tramwaj już nie wystarcza.
Ostatni raz byłam w Kamieńcu jeszcze za życia prywatnego właściciela, który za kolczastym ogrodzeniem trzymał w okolicach pałacu kilkadziesiąt półdzikich psów. Uciekłam. A teraz polecam, bo miejsce warte odwiedzenia. Poprzedni właściciel opuścił ten padół, a nowemu się chce i ma perspektywiczne wizje.

Kalina angielska się rozwija.



Rododendrony dojrzały i nie straszne im już kwietniowe przymrozki.



Sasanki pierwszy raz mają tyle kwiecia.



Azalia się rozwinęła. Będzie zgrzytać kolorystycznie, bo w pobliżu rośnie smagliczka.







____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 17:38, 23 kwi 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22052
Wczoraj skróciłam świeczki na kosodrzewinach. Dzisiaj odwiedziłam lokalny ryneczek i nabyłam pory letnie i zimowe oraz selery korzeniowe.


Niebo zachmurzone, powiewa, ale niestety nie pada. Ziemia sucha jak pieprz. Nie obudziły się po zimie trzy borówki amerykańskie. Dokupiłam, wsadziłam. Jeśli wypadną kolejne, to dam sobie spokój z uprawą. To szalenie wilgociolubne rośliny. W lekkiej glebie, której wymagają, trzeba by nawadniać codziennie.

Na rabatach kolorowo i pstrokato. Jak to w kwietniu. Za kilka dni zazielenią się buki i graby w żywopłocie, opadną stare liście i tło zrobi się bardziej jednolite.




Oli przyglądam się z różnych stron.




____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 17:45, 23 kwi 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22052
Ruszył klon strzępiastokory. Pojawiły się kolejne tulipany.









____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
wiklasia 20:44, 23 kwi 2019


Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 1956
Twój ogród jest jednym z niewielu, którym niestraszne są szerokie wczesno - i wiosenne kadry większych fragmentów. W większości ogrodów, które odwiedzam spotykam się z wąskimi, wyselekcjowanymi kadrami pojedynczych roślin.
U Ciebie to chyba zasługa przemyślanych ram ogrodu i nasadzeń zimozielonych.
____________________
Wiklasia Jak feniks z popiołów
Gruszka_na_w... 21:20, 23 kwi 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22052
Wiklasiu, bardzo mnie cieszy Twoja opinia.
Wyselekcjonowane kadry przydają się do kompletowania udanych zestawień- można się nimi podzielić z innymi. A te szerokie są głównie dla mnie. Badam sobie, czy proporcje są zachowane, czy trzeba coś jeszcze przesłonić, czy kolorystyczne plamy dobrze się rozkładają.
I wyszło mi, że teraz trochę za dużo zrobiło się bordowobrązowych plamek, bo to i śliwy wiśniowe i berberysy. I dumam, zostawić, czy ująć?




I czasem te zamglone zdjęcia pozwalają sprawdzić rozkład plamek.


____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies