Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

sylwia_slomc... 15:54, 30 cze 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81794
TAR napisał(a)
Hania jak myslisz, przyciać juz łubiny? malo atrakcyjny maja wyglad po kwitnieniu a niekoniecznie mi zależy na nasionkach

Przytnij, ja też przycięłam bo potem mam tych siewek do skichania i trochę
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Gruszka_na_w... 21:56, 30 cze 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21973
TAR napisał(a)
Hania jak myslisz, przyciać juz łubiny? malo atrakcyjny maja wyglad po kwitnieniu a niekoniecznie mi zależy na nasionkach


Masz dwie możliwości. Albo zetnij pęd kwiatowy nieco poniżej kwiatostanu. Jest wtedy szansa na powtórne kwitnienie, ale już drobniejsze.Druga opcja to ścięcie przy ziemi.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:58, 30 cze 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21973
galgAsia napisał(a)
Udało się znaleźć kontener w sensownej cenie. Myślę, że będzie można kopać. A potem - leżaczek i nicnierobienie... Trzymaj kciuki, żeby się spełniło


Często trzeba się mocno natyrać, aby zwieńczyć dzieło. Satysfakcja jest wtedy większa niż przy sukcesie, który przychodzi bez wysiłku.
Kciuki w dobrej intencji zawsze trzymam.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:03, 30 cze 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21973
Makusia napisał(a)
HAniu działasz już z zasypywaniem porów i podcinaniem korzonków selerom?


Selery będę podcinać za kilka dni. Po tych opadach mam bardzo ciumkatą glebę.
W okolicach porów doszło do zapadnięcia gleby. 30 cm pod ziemią przebiegał ciąg gęstych korytarzy. W obu przypadkach czekam na obeschnięcie gleby. Pory już wcześniej obsypywałam, ale muszę im teraz wyrównać poziom.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:05, 30 cze 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21973
sylwia_slomczewska napisał(a)

Przytnij, ja też przycięłam bo potem mam tych siewek do skichania i trochę


Łubin dobrze wprowadza azot do gleby. Siewki nawet jeśli są, to można je wykorzystać jako zielony nawóz.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:51, 30 cze 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21973
Zabiegany dzień miałam.
Rano odwiedziłam lokalny ryneczek. Zatrzymałam się przy stoisku trawiasto- bylinowym i zdębiałam. To, że ceny za rośliny bija w tym sezonie rekordy, to wiedziałam. Ale że aż takie, to nie wiedziałam. Doniczka z jedną sadzonka werbeny patagońskiej kosztowała 20 zł.
Moje dokonują samosiewu od 5 lat. Zawsze, kiedy kwitną, czule myślę o Ani i Gabrysi. Nasionka były od nich.


Ziemia trochę obeschła, bo mocno wiało i świeciło słońce.Można było zlikwidować stare truskawki, wzbogacić glebę o świeże dobra i posadzić nowe sadzonki. Ciesze się, że mam to już za sobą.
Coś czuję, że będę musiała dokonać jakiejś rewolucji w poziomkach, bo te kilkanaście krzaczków, które mam, mocno są poturbowane przez rdzę.
Dojrzały czarne porzeczki. Naszykowałam sobie niezbędny sprzęt.



I ruszyłam na zbiory.
Przetwory zrobię jutro, bo dzisiaj już nie miałam sił. Starczyło ich tylko na wieczorne polowanie na ślimaki i podsypanie trutki do norek.

Zakwitło parzydło Kneiffi. Ładnie świeci.





Między dereniami w brzeziniaku wysiały się jednoroczne ostróżki. Ostatni raz wysiewałam je 6 lat temu, a one wciąż się pojawiają.





W ogrodzie pojawił się nowy zwierz.
W sobotę siedziałam sobie koło 11 w nocy na tarasie, kiedy nagle wzdłuż długiej prostej przeleciało jakieś wielkie ptaszysko. Rozpiętość skrzydeł była spora.

Powtórka nastąpiła następnego dnia. Towarzyszył temu nieznany mi dźwięk. Wczoraj ten dźwięk dobiegał z okolic otwartego okna tarasowego. Najpierw myślałam, że to jakiś dziki kot, a potem mnie olśniło.
W pobliżu zadomowił się puszczyk.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 23:02, 30 cze 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21973
W pełni rozkwitu jest powojnik Jackmanii. Nie wiem dlaczego, sądziłam, że on jest powojnikiem włoskim. Może dlatego, że rośnie tak zdrowo. Rośnie na rabacie oddzielającej warzywnik od reszty ogrodu. Kwiaty są widoczne z obu stron.





Tu w towarzystwie Eden rose. W zeszłym sezonie była jeszcze biała gaura, ale niestety wygniła na tym stanowisku.



Jutro już lipiec. Zawsze w lipcu się dziwię, że nagle znikają te wszystkie mocne kolory.



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 23:08, 30 cze 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21973
Kiedy róże zakończą pierwsze kwitnienie, ogród na chwile zastygnie.





Ostre lipcowe słońce zabierze kolorom moc. Zieleń straci świeżość.





Pewnie tak będzie i w tym roku.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Ivo 07:20, 01 lip 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
ale delektuję wzrok... cudnie...
____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
Gosiek33 07:27, 01 lip 2020


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14119
Podziwiam

Jak długo rośnie u Ciebie Kneffi?
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies