Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

galgAsia 10:44, 16 cze 2021


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Helen napisał(a)
Hania, ta szałwia lekarska jest jednoroczna? Piękna jest.
Helen, ja w zastępstwie - szałwia lekarska to zioło, wieloletnie zioło A kwitnie cudnie jak widać
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
galgAsia 10:47, 16 cze 2021


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Busz... I wszystko jasne
Z radością przespacerowałam po Twoim buszu. Dużo spokoju i wytchnienia mi to dało
Nie wiem, czy wiesz, ale Twoja firletka to na pewno nie jest dwuletnia Roślinki, które od Ciebie przywiozłam, szykują się do kolejnego kwitnienia . A wokoło oczywiście srylion siewek

Nie wiem, czy wiesz, ale będę w sierpniu
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
ryska 21:53, 16 cze 2021


Dołączył: 12 sie 2013
Posty: 11734
Też cenię walory szałwii lekarskiej.
Rabatami się zachwyciłam, jak zawsze
____________________
Renata Podwórkowa rehabilitacja*****Wizytówka-podwórko Ryski Dlaczego podwórkowa rehabilitacja? Bo grunt to zdrowie :)
Gruszka_na_w... 22:23, 16 cze 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22343
wiklasia napisał(a)
Ha!
I olśnienie przyszło!
No przecież, że firletka omszona.
Bo wiesz, coś tam kiedyś pod płotem wysiałam machnięciem ręki. O dziwo, wyrosło to to. Pamięć ma ostatnio notorycznie na manowce sobie wędrówki urządza więc zagwozdka powstała z serii " a cóż to może być?".
No i patrzę ja dziś na fotki jakie zapodajesz i EUREKA!!! Toż to firletka.

A co do tematu perukowca. "Gupi" to ma szczęście - mój perukowiec podświetlany jest od zachodu.
Tak wyszło.
Niechcący. No, bo przecież wiadomo, że "gupi" to ma ... wiadomo co.

No i zgrzeszyłam. Jak Piotr. Trzykrotnie. Trzy gaury kupiłam i takie tam "drobiazgi".


Czytałam i widziałam. Takie grzechy warto popełniać. Cudowny prezent sobie sprawiłaś.
Jeśli wyszło "niechcący", tzn., że intuicja zadziałała. To bardzo dobrze rokuje dla przyszłości ogrodu.

A firletki bardzo lubię. Potrafią dać spektakl, chociaż takie niepozorne. U Natalki robią świetną robotę wokół tarasu w duecie z rozplenicami.
A mnie intuicyjnie rok temu wyszło coś takiego. Sama nie mogłam uwierzyć.



W tym roku składniki są, ale czy będzie powtórka, to nie wiem.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:33, 16 cze 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22343
TAR napisał(a)


wrocilam z kilku dni odpoczynku i w rabacie cos zezarło mi 3 gilenie, wygladaja jakby cos je nadgryzlo i wyschly. kukliki odpukac bez gasienic. ale przez te upaly ogrod w kiepskiej kondycji. musze przeglad wojska zrobic.



Swoją pnącą hortensję tnę. Posadzona jest na pobudowlanym ugorze. Pewnie dzięki temu sama się też ogranicza.
U mnie na susze pierwszy reaguje trawnik. Nie podlewam go, bo to bez sensu. Reszta daje radę.
Zmasowane nasadzenia kuklików już ścięłam. Pod brzozą już bez pomarańczowych akcentów. Ostały się te posadzone luzem.





A wyżartymi roślinami już nie mam siły się denerwować. Ślimory obżarły mi dokupione sadzonki niskiej szałwii omszonej i Caradonny. O hostach już nie wspomnę. Są jak sitko.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:48, 16 cze 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22343
Milka napisał(a)
Też tak samo robię z piwoniami, niektórym nawet więcej gałązek ścinam, aby rośliny obok miały luz.
Haniu, ja coś mało wierzę w ten ogród bezobsługowy, cięcie drzew i krzewów, robota, wycinanie bylin i cebulowych-robota i tak wkoło.
Ale cóż, jak jest tak bujnie, jak masz teraz, tylko się cieszyć


Całkowicie bezobsługowych rabat rzeczywiście nie mam. Najcięższe prace to wycinka zimowa traw i cięcie krzewów oraz drzewek plus wczesnowiosenne porządki. Potem to już kosmetyka. Bez napięcia czasowego. Od maja wszystko się zlewa, gęstnieje. Pielenie odpada. Bylin mam niewiele. Coś za coś.
Na przedpłociu od dwóch miesięcy nic nie trzeba robić.









____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:56, 16 cze 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22343
Helen napisał(a)
Hania, ta szałwia lekarska jest jednoroczna? Piękna jest.


Galgasie odpowiedziała, ale uzupełnię:
Ten egzemplarz ma już ok. 10 lat. Przeniosłam go z ROD-owskiej działki. Nie tnę jej nisko. Tej zimy niektóre pędy jej podmarzły, ale wypuściła nowe. Ślimaki jej nie ruszają. Jak wszystkie szałwie, lubi słońce.





____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 23:06, 16 cze 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22343
April napisał(a)
Pięknie i buszowato. Aż trudno coś zacytować bo wybór ogromny i wszystko mi się podoba.
Hortensje pnące u mnie też czują się świetnie, wspinają się na pnie sosen. Raz jak wichura oberwała trzymetrowy, kwitnący pęd to omal nie płakałam.
Początkowo trzeba jej pomóc się wspinać ale potem radzi sobie super


Ta....wysokich pni ci u mnie dostatek jedynie w narożniku brzozowym, a tam raczej hortensji nie po drodze. Z takich właśnie powodów zazdroszczę właścicielkom ogrodów ze starodrzewiem.
Musiałam wydać różę Veilchenblau, bo dałam jej ambitne zadanie wspinania się na dwumetrowe drzewko. Drzewko odmówiło współpracy, a róża zaczęła się płożyć po rabacie.

Drzewka mam mniej więcej takie. Nie bardzo jest jak poszaleć z pnączami.



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 23:12, 16 cze 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22343
galgAsia napisał(a)
Busz... I wszystko jasne
Z radością przespacerowałam po Twoim buszu. Dużo spokoju i wytchnienia mi to dało
Nie wiem, czy wiesz, ale Twoja firletka to na pewno nie jest dwuletnia Roślinki, które od Ciebie przywiozłam, szykują się do kolejnego kwitnienia . A wokoło oczywiście srylion siewek

Nie wiem, czy wiesz, ale będę w sierpniu


O sierpniu doczytałam przed ósmą rano i ta wiadomość od razu uczyniła mój dzień milszym. Będę w gotowości.
Firletki zaczynają mi się wymykać spod kontroli. Na szczęście płytko się korzenią.





____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 23:20, 16 cze 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22343
ryska napisał(a)
Też cenię walory szałwii lekarskiej.
Rabatami się zachwyciłam, jak zawsze


Uwielbiam podczytywać Twoje teksty z dziedziny ziołolecznictwa. Podziwiam umiejętność rozpoznawania roślin.

Za podziw dziękuję. Jest trochę na wyrost, bo nasadzenia raczej mają skłonność do stylu "bałaganiarskiego". Szczegół czasem zgrzyta, ale chyba inaczej nie potrafię. Cyzelowanie nie jest moim ulubionym zajęciem.



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies