Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 09:50, 29 lip 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21914
Gosiek33 napisał(a)



Koloru teraz brak? Jeżówki teraz dużo ożywienia wprowadzają


Bardzo podobają mi się te widoczki - teraz widzę jak dobrym posunięciem była likwidacja pergoli

Czy brzoza ma taką tendencję do wypuszczania gałęzi do góry? Coś takiego zobaczyłam w tym roku i zastanawiam się czy ciąć czy pozwolić iść penduli do góry?


Brzoza raczej trzyma formę. Pionowych gałęzi nie wypuszcza. Raczej takie pod ostrym skosem. To wypiętrzenie akurat mi pasuje.

Drewniane elementy szybko się starzeją. Wciąż się obawiałam, że te pergole porali wichura. Bez nich jest spokojniej.

Mam nadzieję, że ślimaki pożarły tylko nadziemna część jeżówek i za rok zakwitną w normie.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
antracyt 09:57, 29 lip 2021


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11523
Haniu, u mnie też miejsca brak na rabatach, ale ta mądrala wysiała się akurat w irysach brudkowatych i dzięki temu dała radę
Mój ogród dużo młodszy, wciąż tworzę nowe rabaty, ale staram się coraz więcej mało pracochłonnych roślin sadzić. Uwielbiam jednoroczne i byliny, ale widzę, że na więcej na ten moment nie mogę sobie pozwolić, bo zaraz całości nie ogarnę. Chęci są, mocy przerobowych brak
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Juzia 12:53, 29 lip 2021


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38452
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Została mi jeszcze redukcja zawartości dobytku, ale to już raczej wysiłek umysłowy niż fizyczny.
Z odmianowymi jeżówkami już nie eksperymentuję. Szkoda pieniędzy, bo po zimie rzadko ożywały. Ślimaki w tym roku mocno ograniczyły populację tych zwykłych: białych i różowych. Zwykle było ich więcej.
Ubiegłoroczne.






Ja chyba też dam se spokój z odmianowymi.
Próbowałam... i słabo

A jak masz zwykłe to ok.
Wysieją się
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Agatorek 20:54, 30 lip 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13039
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Jest ich kilkadziesiąt. Są idealnym wyborem na bezobsługowe rabaty. Choć nie da się ukryć, że do zwiewnej naturalności im daleko.


Ale i tak są przepiękne .
Ile lat mają? Są bardzo dorodne

Haniu, mam pytanie o juki, bo kiedyś pisałaś mi, że po kwitnieniu trzeba wykręcić ten badyl po kwiatkach (ja go ucinałam). Teraz się to robi, czy jak zdrewnieje?
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Gruszka_na_w... 22:24, 30 lip 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21914
Agatorek napisał(a)


Ale i tak są przepiękne .
Ile lat mają? Są bardzo dorodne

Haniu, mam pytanie o juki, bo kiedyś pisałaś mi, że po kwitnieniu trzeba wykręcić ten badyl po kwiatkach (ja go ucinałam). Teraz się to robi, czy jak zdrewnieje?


Hortensje są w różnym wieku. Średnia to ok. 6 lat.
Żeby obficie kwitły potrzebują trochę pomocy, czyli nawożenia. U siebie stosuję wiosenne nawożenie granulowanym obornikiem, potem od czasu do czasu podlewanie gnojówkami z pokrzywy i ze skrzypu. Mimo że one raczej preferują kwaśną glebę, to zimą delikatnie podsypuje je popiołem drzewnym z kominka. Jest w nim sporo potasu, a potas wpływa na kwitnienie. Zareagowały na to dobrze.

Juki miałam tylko dwa lata. Zniechęciła mnie ta konieczność odmładzania.
Trudność polega na tym, że nie obcina się samego pędu, ale trzeba wykręcić i wyrwać z ziemi całą rozetkę liści, z której wyrósł pęd kwiatowy. Ta rozetka już nie zakwitnie powtórnie.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:26, 30 lip 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21914
Juzia napisał(a)


Ja chyba też dam se spokój z odmianowymi.
Próbowałam... i słabo

A jak masz zwykłe to ok.
Wysieją się


Toszka, jak ostatnio wspominała o tym Galgasia, radziła, żeby te odmianowe jeżówki dzielić co 3 lata w celu odmłodzenia. U mnie one zanikały już po roku, wiec dałam sobie z nimi spokój.

Te zwykłe najczęściej rozmnażam odkopując wiosna kawałek kępki i wtykając je w nowe miejsca.
Zastanawia mnie to upodobanie owadów do kolczastych stołówek.


____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:52, 30 lip 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21914
antracyt napisał(a)
Chęci są, mocy przerobowych brak


O to, to!
Na większość rabat nie udało mi się dotrzeć od maja.

I to jest ta niewątpliwa zaleta ogrodu nieformalnego.



A wiesz, że w tym roku miałam pierwszy raz owoce na mojej morwie. Ptaszki były z nich zadowolone.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Agatorek 22:58, 30 lip 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13039
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Hortensje są w różnym wieku. Średnia to ok. 6 lat.
Żeby obficie kwitły potrzebują trochę pomocy, czyli nawożenia. U siebie stosuję wiosenne nawożenie granulowanym obornikiem, potem od czasu do czasu podlewanie gnojówkami z pokrzywy i ze skrzypu. Mimo że one raczej preferują kwaśną glebę, to zimą delikatnie podsypuje je popiołem drzewnym z kominka. Jest w nim sporo potasu, a potas wpływa na kwitnienie. Zareagowały na to dobrze.

Juki miałam tylko dwa lata. Zniechęciła mnie ta konieczność odmładzania.
Trudność polega na tym, że nie obcina się samego pędu, ale trzeba wykręcić i wyrwać z ziemi całą rozetkę liści, z której wyrósł pęd kwiatowy. Ta rozetka już nie zakwitnie powtórnie.


Popiół jakiś znajdę . Tylko żeby to wszystko zapamiętać ...

Hmm, to zmartwiłaś mnie trochę tymi jukami. Myślałam, że usuwa się tylko ten pęd. No nic, będę kombinować .
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Gruszka_na_w... 23:07, 30 lip 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21914
Glina skamieniała na amen. Nawet nie ma sensu podlewanie. Mam nadzieję, że w korzeniach ugrzęzło trochę wilgoci.
Uporządkowałam dzisiaj truskawki. Ścięłam stare liście, obcięłam wąsy, wyrwałam te, które się już ukorzeniły. Zebrały się z tych porządków dwa wory odpadów.
Cieszy mnie nadchodzący spadek temperatur. Łatwiej będzie coś podziubać w ogrodzie.

Zaczynają kwitnąć ketmie syryjskie. Na zdjęciu po lewej.



Wystartowały hortensje na cypelku.



Zakwitła molinia variegata. szkoda, że towarzyszące jej hosty podziurkowały ślimaki.



I takie tam fragmenty buszu.






____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 23:12, 30 lip 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21914
Agatorek napisał(a)


Popiół jakiś znajdę . Tylko żeby to wszystko zapamiętać ...

Hmm, to zmartwiłaś mnie trochę tymi jukami. Myślałam, że usuwa się tylko ten pęd. No nic, będę kombinować .


Te jukowe kępy przeżyją bez tego wykręcania, ale stracą mocno na urodzie. Liście zaczną obsychać. Pewnie z tego powodu niewiele osób utrzymuje je długo w ogrodzie. Młodziutkie sa fajne, a potem klops.
Kiedy wykopywałam swoje 3-letnie kępy, to każda spokojnie ważyła ok. 20 kg. Musiałam prosić sąsiada o pomoc w przeniesieniu.
O hortensjach i różach myśl jak o bardzo żarłocznych i energicznych psach. Karma musi być wysokiej jakości.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies