Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Rojodziejowa 17:11, 11 sie 2021


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8672
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Nie każdy ma rozwinięte subtelne potrzeby i wartości. Większość w piramidzie Maslowa zatrzymuje się przed jej najwyższym piętrem.


Haha świetne podsumowanie
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Gruszka_na_w... 17:22, 11 sie 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Martka napisał(a)


Haniu, ależ wyszedł piękny ogród! W jakim tempie! Zastanawiam się, czy tuje za drewnianym ekranem mają szansę przeżyć z małą ilością światła? Czy zamysł przesłony jest tymczasowy, do czasu podrośnięcia tujek?


Tuje mają się nawet lepiej niż dobrze. Za przesłoną jest południe. Światła mają akuratna ilość. na początku był problem z tym, że mężaty Natalki posadził tuje w gliniastym chwastowisku. Myślałyśmy już, że wszystkie wypadną, bo zaczynały brązowieć. Szybka akcja obkopania widłami, ostrego pielenia i napowietrzania korzeni dała dobre skutki.
Gdyby to był mój ogród to trochę poszerzyłabym rabaty, a zwłaszcza tę ze śmiałkami. Między śmiałkami byłoby więcej bylin. Jest nieźle, zważywszy na "zapał" ogrodniczy właścicieli. Tego nie przeskoczę. Najtrudniej jest przekonać do drobnych, ale systematycznych prac. Bo kiedy tych prac się uzbiera (kancikowanie, koszenie, przycinanie, odchwaszczanie, nawożenie, podlewanie), to faktycznie może początkującego przytłoczyć.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 17:26, 11 sie 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Roocika napisał(a)

Haniu, to porównanie robi wrażenie
Zupełnie inna perspektywa
Haniu, jakie liście ma krwiściąg? Czy on się musi o coś opierać?


Liście ma pierzaste, a sam jest dosyć wysoki (ponad metr). jeśli ma obok sztywniejsze towarzystwo, to podpór nie wymaga, a jeśli nie ma, to dobrze go podtrzymać obręczą. U mnie jeden wymagał takiej podpory.

Dobrze zatrzymywać stare zdjęcia. Dają nadzieję.
edit: wklejam zdjęcia
liście


i pokrój (ten akurat z lekka się wspiera na pysznogłówce, ale pionu zdecydowanie nie trzyma)

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 17:27, 11 sie 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
sylwia_slomczewska napisał(a)
Niesamowite jak się zmieniło przez ten czas


Sylwia, Ty to akurat o szybkości ogrodowych zmian to wiesz najlepiej.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 17:28, 11 sie 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Rojodziejowa napisał(a)


Haha świetne podsumowanie


No nic niestety innego z tym się nie da zrobić.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
hankaandrus_44 19:36, 11 sie 2021


Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 7205
Haniu, jak ktoś od małego nie zna prac około ogrodowych, czy rolniczych, to trudno kogoś nagiąć do polubienia ziemi. Takie zamiłowanie wynosi się z domu, czasami od sąsiadów, czasami z piaskownicy. A jak w niektórych domach mówi się, że rolnik ma dobrze, zasieje i potem zbiera, samo mu rośnie. To i młodzi w tę gadkę idą.
To, tak jak z innymi zawodami: księgowa w stołek p...dzi, nauczyciel, tak mało musi być w pracy i ma wakacje, sklepowej, ludzie sami kasę przynoszą, i tak dalej można te stereotypy wymieniać. Ważne w życiu, by wiedzieć jakie ma się własne potrzeby.

I na to nic się nie poradzi. Ktoś kto chce mieć ogród bez roboty, musi wynająć ogrodnika, albo firmę i mu płacić. Nic za darmo.

POdziwiam Twoją chęć pomocy. Mnie by takie podejście do sprawy zraziło na amen./
____________________
Sezon 2017-u Hanusi {ogrodek hanusi jeszcze jeden sezon 2016}
Yenna 20:12, 11 sie 2021


Dołączył: 08 kwi 2021
Posty: 585
Haniu, pisałaś, że torf był sypany.
Wybiłaś mnie tym z rytmu myślowego, jak nie wiem. Z Toszkowych rad odnośnie przygotowania gleby wynika, że torf to prawie najgorsze zło świata.
Tak jednak nie jest? Czy zgubiłam jakąś ważną informację?
____________________
Marta z Vengerbergu
Gruszka_na_w... 21:45, 11 sie 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
hankaandrus_44 napisał(a)
Haniu, jak ktoś od małego nie zna prac około ogrodowych, czy rolniczych, to trudno kogoś nagiąć do polubienia ziemi. Takie zamiłowanie wynosi się z domu, czasami od sąsiadów, czasami z piaskownicy. A jak w niektórych domach mówi się, że rolnik ma dobrze, zasieje i potem zbiera, samo mu rośnie. To i młodzi w tę gadkę idą.
To, tak jak z innymi zawodami: księgowa w stołek p...dzi, nauczyciel, tak mało musi być w pracy i ma wakacje, sklepowej, ludzie sami kasę przynoszą, i tak dalej można te stereotypy wymieniać. Ważne w życiu, by wiedzieć jakie ma się własne potrzeby.

I na to nic się nie poradzi. Ktoś kto chce mieć ogród bez roboty, musi wynająć ogrodnika, albo firmę i mu płacić. Nic za darmo.

POdziwiam Twoją chęć pomocy. Mnie by takie podejście do sprawy zraziło na amen./


Czasem podejmuje się próby, choć istnieje ryzyko porażki. To zupełnie odmienny od mojego typ ogrodu. We mnie była ciekawość, co wyjdzie. Mam satysfakcję, że wyszło nieźle, a co z tym fantem zrobią właściciele, to już inna bajka.
W moim ogrodzie działalności twórczej już nie ma. A chęci do takowej są. Lubię pomagać innym, jeśli mogę.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:49, 11 sie 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Yenna napisał(a)
Haniu, pisałaś, że torf był sypany.
Wybiłaś mnie tym z rytmu myślowego, jak nie wiem. Z Toszkowych rad odnośnie przygotowania gleby wynika, że torf to prawie najgorsze zło świata.
Tak jednak nie jest? Czy zgubiłam jakąś ważną informację?


Torf kwaśny nie jest idealnym wyborem, ale w życiu nie nakłoniłabym właścicieli na rok czekania na przekompostowanie się sosnowych igieł, drobnej iglastej kory, liści dębu, kompostu i obornika. Kwaśna gleba potrzebna była na już.
Pamiętałam, że wszystkie azalie i rodki Bogdzi rosną w mieszance kwaśnego torfu i kompostu. I tę metodę wybrałam.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Yenna 22:32, 11 sie 2021


Dołączył: 08 kwi 2021
Posty: 585
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Torf kwaśny nie jest idealnym wyborem, ale w życiu nie nakłoniłabym właścicieli na rok czekania na przekompostowanie się sosnowych igieł, drobnej iglastej kory, liści dębu, kompostu i obornika. Kwaśna gleba potrzebna była na już.
Pamiętałam, że wszystkie azalie i rodki Bogdzi rosną w mieszance kwaśnego torfu i kompostu. I tę metodę wybrałam.

Dziękuję za wyjaśnienia
____________________
Marta z Vengerbergu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies