Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Wendy79 09:26, 13 sie 2021


Dołączył: 25 mar 2015
Posty: 3203
W moim najbliższym tzn. codziennym otoczeniu, tych myślących kobiet jest malutko coś. Wszystko im obojętne, a są młodsze ode mnie i same mają córki, to raczej chyba nie powinno. Moje zdanie było i jest od wielu lat na temat tej "formacji" jednoznaczne i nikt już ze mną w dyskusję nie wchodzi, bo nikt mnie nie przegada, a ja w swoich poglądach na temat wolności, szacunku, równości jestem jednoznaczna i kategoryczna.
Czekam. Widzę też inne problemy. Bliskie nam, ogrodnikom, rolnikom, leśnikom, sadownikom, ludziom związanym z ziemią. Staram się reagować, na ile mogę, zmieniać sposób życia, pracy w ogrodzie, współpracy z naturą, ale brak myślenia globalnego o tym co dzieje się z naszą planetą, skaże nas na ciężkie życie.

Zazdroszczę tych owoców w sadzie, szczególnie gruszek. Widzę, że rdza im chyba bardzo nie szkodzi, bo o to się martwiłam. U mnie pięknie obrodziła papierówka, przeogromne owoce, opłacało się przerzedzać zawiązków.



____________________
Agnieszki i Maćka Księżycowy... Założyć ogród to uwierzyć w jutro. Audrey Hepburn
Gruszka_na_w... 13:21, 13 sie 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
O! Jak miło Cię widzieć Agnieszko.

Problemów rzeczywiście nam nie brakuje. Te związane z klimatem, wymagałyby od każdego pewnych wyrzeczeń. A z tym jest problem, bo mamy skłonność do traktowania wyrzeczeń jako zamachu na wolność do robienia, co mi się podoba i gdzieś mam innych.

Grusze w sadzie bardzo wcześnie weszły w owocowanie. Już w trzecim roku po posadzeniu owocowały. Rdzy nie miały tylko wtedy, kiedy co tydzień pryskałam je propionianem wapnia.
Papierówek nie mam, ale wczesne i bardzo duże jabłka mam ze starej odmiany Ananas Berżenicki. Rośnie ma półkarłowej podkładce M26. Najsłabiej owocują śliwy i najprawdopodobniej z nich zrezygnuję.
Trzymaj się cieplutko.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Agatorek 00:01, 14 sie 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)











Haniu, co tu masz za trawki?
Wyglądają mi na rozplenice, ale nie jestem pewna
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Joann 00:16, 14 sie 2021


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2091
Rudbekie, rozchodniki i trawy Ładne to połączenie, nie widziałam jeszcze rudbekii w takim towarzystwie. Co to za trawy w jej sąsiedztwie?
____________________
Joanna Ogród długi
Gruszka_na_w... 21:39, 14 sie 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Agatorek napisał(a)



Haniu, co tu masz za trawki?
Wyglądają mi na rozplenice, ale nie jestem pewna


To rozplenica Paul's Giant. Rośnie silniej niż popularna Hameln,

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:51, 14 sie 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Joann napisał(a)
Rudbekie, rozchodniki i trawy Ładne to połączenie, nie widziałam jeszcze rudbekii w takim towarzystwie. Co to za trawy w jej sąsiedztwie?


Nie wyobrażam sobie ogrodu bez traw. Końcówka sezonu zyskuje dzięki ich obecności.
Z zeszłego sezonu (w tym sezonie rudbekie padły łupem ślimaków)



A kiedy rudbekie przekwitną, to zostają trawy i rozchodniki.



Tam rosną rozplenice Paul's Giant.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:05, 14 sie 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Na zewnątrz skwar. Dobrze, że na liście ogrodowych prac zero punktów. Można cieszyć się leniwym schyłkiem lata.

Na froncie bez zmian. Nasienniki klonu Ginnala kolorystycznie upodobniły się do berberysów. Okrywowe róże Meidiland dopiero teraz zaczynają wypuszczać drugi rzut kwiatków. Nieśmiało.



Dobrze, że obsadziłam front wyższymi drzewami. Na naprzeciwległej działce stoi od miesiąca dom. Rośliny fajnie go przesłaniają.
Przedpłocie



Grabów ciąć nie zamierzam. Są akuratne.





Piątego grabka posadziłam, aby przesłaniał widok z tarasu sąsiadka z budynku stojącego naprzeciw po skosie.



Zakwitły hortensje na garażowej.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:19, 14 sie 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Na rabacie wzdłuż zachodniego ogrodzenia coraz trudniejsze warunki dla bylin. Podrósł żywopłot, drzewa i krzewy.



Rozchodniki trochę zmarniały.



Nadspodziewanie dobrze radzi sobie biała gaura i krwiściąg.





Czasem trudno jest zaakceptować fakt, że nie wszystkie rośliny chcą rosnąć w naszym ogrodzie. Mojej gliny nie polubiły prosa. Wyleciało już proso Heavy Metal.
Ostało się jedno NN, ale kiepsko rokuje. Po deszczu leży bez zamiaru powstania.



Ale są też roślinne niespodzianki. Pięknie w półcieniu, pod drzewem i w ciężkiej glinie rośnie i kwitnie krwawnica. A nie powinna. Ot, zagadka.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Agatorek 22:24, 14 sie 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


To rozplenica Paul's Giant. Rośnie silniej niż popularna Hameln,



Chyba też jest rzadziej spotykana w sprzedaży
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Gruszka_na_w... 22:34, 14 sie 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Hortensje nie kojarzyły mi się z pożytkiem dla pszczół, a tu taka niespodzianka.







Największa popularność wśród pszczół ma jednak Perovskia. Też ją bardzo cenię, bo od dłuższego już czasu zdobi letni ogród.





____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies