Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Ewik 10:46, 26 sty 2022


Dołączył: 19 gru 2013
Posty: 5292
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Derenie najlepiej kupować w okresie ich ulistnienia. Elegantissima ma prawie białe listki z delikatnym jasnozielonym muśnięciem, gałązki ma drobniejsze.


Dokładnie tak , w wielu sklepach deren to dereń, nie ważne czy variegata czy nie, przecież to to samo ))
____________________
Ewa * Ogródek z futrzakami i kamieniami
Martka 10:53, 26 sty 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
TAR napisał(a)
czasem i na rzece spotyka sie ćwierćwałki ale rzeka sobie z nimi szybko radzi. jak jeden z drugim zalicza kąpiel w lodowatej toni i utrate dobr typu smartfon to nabiera sie dystansu

Hahaha, zanim dokończyłam czytać post, już zaczęłam zastanawiać się, kto do rzeki wyrzuca ćwierćwałki a one same wpadają

Haniu, jaki bez czarny polecasz? Nie mam wiele miejsca, ale 2-3 metry szerokości znajdę.
Tess 11:00, 26 sty 2022


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)

Za żadne skarby nie dałabym się zawlec na morska plażę czy górski szlak w szczycie sezonu. Wizyty w zamkniętych pomieszczeniach z dzikim tłumem w tle zawsze kończyły się u mnie migreną.


To jest nas dwie Fajna dyskusja się przetoczyła, czytałam z bananem na twarzy.
Haniu, przeczytałam, że resztek traw nie wyrzucasz na kompost.
Resztki traw to ścięte trawy?
Nie nadają się do kompostowania?

____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Gruszka_na_w... 12:41, 26 sty 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21914
Martka napisał(a)

Hahaha, zanim dokończyłam czytać post, już zaczęłam zastanawiać się, kto do rzeki wyrzuca ćwierćwałki a one same wpadają

Haniu, jaki bez czarny polecasz? Nie mam wiele miejsca, ale 2-3 metry szerokości znajdę.


Mnie też te Tarciowe "ćwierćwałki" rozbawiły.

U siebie mam bez czarny Black Lace "Eva". Ma pięknie powycinane, ciemne listki, kwitnie na różowo. Rośnie dość spory 4m wysokości i tyle samo szerokości w górnej części. Wymaga słonecznego stanowiska. W cieniu listki zielenieją. Jest jego wersja kolumnowa Black Tower. ma ją chyba u siebie Ewa-Anda.
Są też odmiany żółtolistne. U siebie mam bez czarny Aurea. Listki na słonecznym stanowisku są żółte, w cieniu bardziej zielone. Rośnie silnie.
zdjęcia młodego black lace Eva



Teraz tuje sąsiada podrosły i ma mniej słońca. Nie wybarwia się już tak spektakularnie.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 12:43, 26 sty 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21914
Ewik napisał(a)


Dokładnie tak , w wielu sklepach deren to dereń, nie ważne czy variegata czy nie, przecież to to samo ))


Z tego powodu często zazdroszczę dziewczynom, które maja dostęp do dobrych szkółek. Konkretnych odmian mogłam szukać głównie w dobrych sklepach internetowych.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 12:50, 26 sty 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21914
Tess napisał(a)


To jest nas dwie Fajna dyskusja się przetoczyła, czytałam z bananem na twarzy.
Haniu, przeczytałam, że resztek traw nie wyrzucasz na kompost.
Resztki traw to ścięte trawy?
Nie nadają się do kompostowania?



Nadają, ale trzeba je pociąć na drobniejsze skrawki, żeby przyspieszyć kompostowanie. U siebie mam tylko dwukomorowy kompostownik. W tej chwili zapełniony po pachy. Dlatego oddaję jako odpady bio.
Słoma w kompoście bardzo dobrze wpływa na stosunek węgla do azotu. Zielone odpady dają azot, a brązowe węgiel.
cytat "Dla prawidłowego przebiegu procesu kompostowania bardzo ważny jest, w doborze surowców, stosunek węgla (C) do azotu (N). Dla większości mikroorganizmów biorących udział w produkcji kompostu najkorzystniejsza jest proporcja C:N w przedziale od 15:1 do 30:1."
PS. Miło Cię widzieć ponownie na łonie ogrodowej rodziny.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Szymka 15:59, 26 sty 2022


Dołączył: 20 lut 2021
Posty: 881
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)



Piękne zdjęcie. Uwielbiam wielkie kocimięty
Dziękuję za wyjaśnienia w temacie dereni.
____________________
Kasia , okolice Lublina Ogród ciągłych zmian
Martka 21:49, 27 sty 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Haniu, te bzy u Ciebie są piękne, dziękuję za zdjęcia. Czy dobrze pamiętam, że pozbyłaś się bzu koralowego? Ograniczone miejsce skłania mnie do odmian bardziej zwartych. Ten u Ewy Black Tower biorę pod uwagę. Najchętniej posadziłabym jednak jakiś kompaktowy o zielonych listkach, nie żółtych. Nie widzę jednak takiej odmiany bzu czarnego, znalazłam Sambucus Nigra "Obelisk", ale ten dość żółtkawy mi się wydaje na zdjęciach sprzedawców. Z innych pro-ptasich znalazłam dereń jadalny "Elegantnyj", dość wczesny i dorastający do 2 m oraz jarząb kolumnowy Autumn Spore Sorbus, który ma 80 cm szerokości. Te drzewka rozważam na dziką, może jeszcze jakiś dereń ozdobny.

U mnie śnieg z dnia na dzień stopniał, jakie klimaty u Ciebie? W przyszłym tygodniu przymierzam się do cięcia miskantów. Zaczęły się prowadzić nieobyczajnie, wszędzie porozkładane

Gruszka_na_w... 09:45, 28 sty 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21914
Martka napisał(a)
Haniu, te bzy u Ciebie są piękne, dziękuję za zdjęcia. Czy dobrze pamiętam, że pozbyłaś się bzu koralowego? Ograniczone miejsce skłania mnie do odmian bardziej zwartych. Ten u Ewy Black Tower biorę pod uwagę. Najchętniej posadziłabym jednak jakiś kompaktowy o zielonych listkach, nie żółtych. Nie widzę jednak takiej odmiany bzu czarnego, znalazłam Sambucus Nigra "Obelisk", ale ten dość żółtkawy mi się wydaje na zdjęciach sprzedawców. Z innych pro-ptasich znalazłam dereń jadalny "Elegantnyj", dość wczesny i dorastający do 2 m oraz jarząb kolumnowy Autumn Spore Sorbus, który ma 80 cm szerokości. Te drzewka rozważam na dziką, może jeszcze jakiś dereń ozdobny.

U mnie śnieg z dnia na dzień stopniał, jakie klimaty u Ciebie? W przyszłym tygodniu przymierzam się do cięcia miskantów. Zaczęły się prowadzić nieobyczajnie, wszędzie porozkładane



Bez koralowy miał żółte listki podobne do klonów palmowych. Po dwóch latach od posadzenia zaczął marnieć. Nie pomagały zabiegi rehabilitacyjne i w końcu trzeba go było usunąć. Derenie jadalne da się wyprowadzić na drzewka, ale koronę mają szeroką.
Kolumnowy jarząbek może być dobrym wyborem. Ewa/Anda wrzucała kiedyś na forum zdjęcie Black lace Eva wyprowadzonego na drzewko. Niestety cech kolumnowych nie miało. Wąsko rośnie irga pomarszczona. Dorasta do 2-2.5 m, ładnie się przebarwia i ma piękne, pomarańczowe owoce. Nie trzeba jej ciąć.
Miskanty i rozplenice ścinam sukcesywnie. Walory ozdobne rzeczywiście mają coraz mniejsze. Ścięcie przyspiesza też obsychanie gliny wokół kęp.
dzisiaj wieje okrutnie. Podczas łażenia z kijkami wiatr miota kijkami. Mnie jeszcze udaje się utrzymać prawidłowy kierunek marszu.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 09:55, 28 sty 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21914
Szymka napisał(a)


Piękne zdjęcie. Uwielbiam wielkie kocimięty
Dziękuję za wyjaśnienia w temacie dereni.


Narzekałam wtedy na brak cienia w ogrodzie. Dzisiaj coraz mniej jest w ogrodzie miejsc, gdzie kocimiętka może się zaprezentować w całej swej krasie.

To samo miejsce





____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies