Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 22:06, 28 sty 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21973
Napia napisał(a)


Ładnie to wygląda, ale wiem, o czym mówisz. Twoje bezodmianowe katalpy bardzo dobrze wyglądały na rabatach wypełnionych bylinami. Lubię takie klimaty.


Trochę za ponuro się zrobiło. Zaburzyła się oś widokowa. Teraz jest więcej słońca.
Kiedy ramy ogrodu były malutkie, marzyłam o osłonięciu tarasu przed okiem sąsiadów. Ramy podrosły i przesłona z katalp raz, że stała się zbędna, a dwa, że stanowiła problem. Te katalpy wyrastają na spore drzewa, o czym w momencie sadzenia nie wiedziałam. Za stara się robię na kicanie po najwyższych szczebelkach drabiny i ciecie.



Róże przy tarasie lepiej kwitną.





____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Magara 23:40, 28 sty 2022


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6573
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Uprzywilejowana jesteś! Masz gąszcz zastany. Ja swój musiałam tworzyć metodą prób i błędów. Krajobraz zastany to było uprawne pole.


Mój gąszcz zastany nie takim znowu jest gąszczem, raptem kilka sosen i brzóz, no i nie ma to jak własny gąszcz (przynajmniej w temacie satysfakcji)

Haniu, jak znalazłam forum to Twój wątek był jednym z pierwszych, które zaczęłam czytać (całego nie doczytałam, bo już wówczas był mocno rozbudowany, do dziś żałuję bo teraz to już w ogóle nie do nadrobienia). Ale pamiętam, że byłam pełna podziwu i dla domu (no strasznie mi się spodobał, głównie jeżeli chodzi o bryłę i kolorystykę) i dla Twoich wysiłków ogrodowych

P.S. W konkursowym wątku dostrzegłam Twój zegar słoneczny - piękny, w zimowej odsłonie szczególnie Mikołaj nam przyniósł identyczny (no, podstawa trochę inna) - mam nadzieję, że uda mi się znaleźć miejsce, w którym będzie się równie ładnie jak u Ciebie prezentował Plan już mam
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
vita 00:52, 29 sty 2022


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4014
To bezodmianowe katalpy tak potrafią szaleć? Mam jedną odmianową, od lat sięga mi do ramienia i nie chce rosnąć. Czasami trzeba radykalnie zadziałać, jeśli jeszcze róże przy tarasie lepiej kwitną. I powojnik.
____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
antracyt 09:27, 29 sty 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11567
2 lata temu posadziłam na różance 2 ozdobne jabłonki. Nadal są w wersji mini, ale gdzieś z tyłu głowy mam myśl, że w końcu urosną i trzeba będzie niezłe roszady robić.
Piękne masz otoczenie tarasu
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Gruszka_na_w... 12:44, 29 sty 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21973
vita napisał(a)
To bezodmianowe katalpy tak potrafią szaleć? Mam jedną odmianową, od lat sięga mi do ramienia i nie chce rosnąć. Czasami trzeba radykalnie zadziałać, jeśli jeszcze róże przy tarasie lepiej kwitną. I powojnik.


Bezodmianowe dorastają do 20 m. A były dwie. Kiedy się wsadza 1 m goły patyczek, to trudno to sobie wyobrazić.
W ogrodzie sporo jest drzewek i krzewów. One tez się rozrosły. Dla równowagi trzeba było też pomyśleć o dobrostanie bylin. Miejsca dla nich zostało niewiele. Miło jest letnią porą poomiatać plamy inne niż zielone.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 12:54, 29 sty 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21973
Magara napisał(a)


Mój gąszcz zastany nie takim znowu jest gąszczem, raptem kilka sosen i brzóz, no i nie ma to jak własny gąszcz (przynajmniej w temacie satysfakcji)

Haniu, jak znalazłam forum to Twój wątek był jednym z pierwszych, które zaczęłam czytać (całego nie doczytałam, bo już wówczas był mocno rozbudowany, do dziś żałuję bo teraz to już w ogóle nie do nadrobienia). Ale pamiętam, że byłam pełna podziwu i dla domu (no strasznie mi się spodobał, głównie jeżeli chodzi o bryłę i kolorystykę) i dla Twoich wysiłków ogrodowych

P.S. W konkursowym wątku dostrzegłam Twój zegar słoneczny - piękny, w zimowej odsłonie szczególnie Mikołaj nam przyniósł identyczny (no, podstawa trochę inna) - mam nadzieję, że uda mi się znaleźć miejsce, w którym będzie się równie ładnie jak u Ciebie prezentował Plan już mam


Przed budową mieszkaliśmy na 4 piętrze. Wybór owego był celowy z uwagi na piękny widok na góry Przedgórza Sudeckiego i Kotliny Kłodzkiej. W pewnym momencie dotarło do nas, że coraz trudniej jest kilkakrotnie wbiegać i zbiegać po schodach. Ten nowy dom powstał po doświadczeniach i obserwacji starzenia naszych rodziców. Stąd wybór parterówki. Po tych trzech stopniach ganku i tarasu da się przejść nawet z ewentualnymi komplikacjami zdrowotnymi. Skandynawskie klimaty są nam bliskie. Skrojone są na ludzka miarę. Ogród dobrze "karmi " dusze i ciało, ale o tym to już sama wiesz.

Ten zegar dobrze się sprawdza. Ożywia tę rabatę. Ze swojego też pewnie będziesz zadowolona.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 12:55, 29 sty 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21973
antracyt napisał(a)
2 lata temu posadziłam na różance 2 ozdobne jabłonki. Nadal są w wersji mini, ale gdzieś z tyłu głowy mam myśl, że w końcu urosną i trzeba będzie niezłe roszady robić.
Piękne masz otoczenie tarasu


Ozdobne jabłonki nie rosną zbyt szeroko. Róże powinny dać radę. Może obędzie się bez rewolucji.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Napia 17:22, 29 sty 2022


Dołączył: 19 mar 2014
Posty: 9065
Mój ogród nadal pełen słońca, czasem jest go nawet za dużo, ale mam świadomość, że gdy podrosną posadzone rośliny,cienia może więcej. Przerabiam właśnie jedna słoneczną rabatę i mimo wcześniejszych pomysłów, by dosadzic tam jakieś drzewko, postawię raczej na niższe krzewy, byliny i róże.
____________________
Agnieszka Ogród prawie romantyczny / Wizytówka-Ogród prawie romantyczny
Gruszka_na_w... 13:26, 30 sty 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21973
Cień jest potrzebny głównie latem. Można go uzyskać nie tylko sadzeniem roślin, ale wykorzystaniem parawanów, żaluzji, parasoli itp. Z cienistej rabaty słonecznej się nie zrobi. A na słonecznych miejscach można uzyskać tymczasowe zacienienie. Ta oczywista oczywistość dotarła to do mnie zbyt późno.
Zbyt dużo drzew w niewielkim ogrodzie po kilkunastu latach może być sporym utrudnieniem.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
galgAsia 23:33, 31 sty 2022


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Magara napisał(a)


Mój gąszcz zastany nie takim znowu jest gąszczem, raptem kilka sosen i brzóz, no i nie ma to jak własny gąszcz (przynajmniej w temacie satysfakcji)

Haniu, jak znalazłam forum to Twój wątek był jednym z pierwszych, które zaczęłam czytać (całego nie doczytałam, bo już wówczas był mocno rozbudowany, do dziś żałuję bo teraz to już w ogóle nie do nadrobienia). Ale pamiętam, że byłam pełna podziwu i dla domu (no strasznie mi się spodobał, głównie jeżeli chodzi o bryłę i kolorystykę) i dla Twoich wysiłków ogrodowych

P.S. W konkursowym wątku dostrzegłam Twój zegar słoneczny - piękny, w zimowej odsłonie szczególnie Mikołaj nam przyniósł identyczny (no, podstawa trochę inna) - mam nadzieję, że uda mi się znaleźć miejsce, w którym będzie się równie ładnie jak u Ciebie prezentował Plan już mam
Daga, proponuję się przemóc i jednak przeczytać całość. Ja, nie chwaląc się , przeczytałam wątek kilka razy. Warto
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies