Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 21:56, 27 lip 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Agatorek napisał(a)
Miłego weekendu Haniu. Chłodnego i mokrego

Ten szafirowy przetacznik rzeczywiście rzuca się w oczy. Kolor bardzo przyciągający wzrok piękny jest.


Bardzo lubię niebieskawe akcenty w ogrodzie. Teraz pierwsze skrzypce gra Perovskia.




Weekend i kolejne dni niestety były suche. Dobrze, że rośliny nawzajem się cieniują. W ogrodzie ozdobnym podlewa tylko deszcz. Byłoby krucho, gdyby nie korzystne warunki glebowe i wiek roślin.

Długa prosta.



Gęste nasadzenia ułatwiają cieniowanie gleby.





____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:04, 27 lip 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Magara napisał(a)
Haniu, jeżeli masz energię na koktajle, kiszonki i koszenie, to nie jest jeszcze tak najgorzej
Ogród też w świetnej, cieszącej oko, formie


Mnóstwo energii odbierają mi upały. W tym tygodniu doszła mi opieka nad sąsiadowym owczarkiem niemieckim. Póki co jeszcze dycham.
Prace ogrodowe dawkuję niewielkimi porcjami. Wczoraj przycięłam nieco bodziszki Rozanne i brzozę Youngii. Dzisiaj było podlewanie róż i sianie w warzywniku. Jutro może się uda przyciąć tawuły japońskie. Poza przycinaniem i wycinaniem, wszystkie inne ogrodowe prace są niemożliwe. Gleba jest skamieniała na amen.



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Nowa12 22:04, 27 lip 2022


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
Powiedzcie czy perowskia długo kwitnie? Czy ona się mocno rozrasta? I dużo osób narzeka że się kładzie. Jest jakaś odmiana co się nie kładzie?
Cały czas się zastanawiam nad jej posadzeniem w mega suchym miejscu ale pod warunkiem że nie robi się z niej potwór .
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
Gruszka_na_w... 22:09, 27 lip 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
April napisał(a)


Wcale nie wygląda tak sobie, wygląda wspaniale. Bardzo mi się podoba takie połączenie.


Basieksp napisał(a)


No nie wiem, czy tak sobie to wygląda na zdjęciu zdjęcie też przyciąga jak magnes, bardzo ładne to zestawienie, super


Trudno zrobić dobre zdjęcie w tym miejsce, bo to wystawa południowa, a same rośliny są dosyć wysokie. Na żywo wygląda OK, a na zdjęciu nieco bałaganiarsko. Ale rzeczywiście ten zestaw bardzo przyciąga oko.





____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:19, 27 lip 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Nowa12 napisał(a)
Powiedzcie czy perowskia długo kwitnie? Czy ona się mocno rozrasta? I dużo osób narzeka że się kładzie. Jest jakaś odmiana co się nie kładzie?
Cały czas się zastanawiam nad jej posadzeniem w mega suchym miejscu ale pod warunkiem że nie robi się z niej potwór .


U mnie ma tendencję do rozkładania tam, gdzie ma bardziej zacienione stanowisko. W takim miejscu słabiej przyrasta. Na słonecznym stanowisku potrafi się rozbujać. Do jej spionizowania warto użyć metalowych obręczy albo posadzić obok coś sztywniejszego. Ona ma bardzo długi okres atrakcyjności, bo zdobi rabaty praktycznie do wiosennej wycinki. Zimą zdobi takimi srebrzystymi łodyżkami. Są też jej niższe odmiany. Poeksperymentuj z jedną i zobacz jak zachowa się u Ciebie. Swoją wsadzałam w miejsce po byłym wrzosowisku, gdzie gleba była zakwaszana. Ona teoretycznie lubi sucho i wapiennie, a rośnie nad wyraz dobrze.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:24, 27 lip 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
LIDKA napisał(a)
Haniu ogród na filmiku prezentuje się pięknie. Ty też.

Pozdrawiam



Dziękujemy; ja i ogród.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:26, 27 lip 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Basieksp napisał(a)
Pierwsze jabłka też już zajadamy, a wczoraj posmakowaliśmy pierwsze morele, aż dwie, a będzie tylko kilka sztuk


Na morelę zbrakło już miejsca. Szkoda, bo bardzo lubię jej owoce.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:32, 27 lip 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
tulucy napisał(a)
Jabłuszka podjadam od dwóch tygodni, papierówka obrodziła w tym roku. Dla mnie wystarczy, a nikt poza mną się do niej nie rwie.

Moje ogórki dopiero zaczynają. Posiane w pierwszym rzucie. Drugi rzut nawet nie kwitnie jeszcze.

Śliwek zazdraszczam potwornie.


W tym sezonie wyjątkowo dobrze wzeszły mi ogórki wysiane pod koniec kwietnia. W poprzednich latach musiałam powtarzać siewy. Oprysk ze skrzypu i mleka uchronił je przed chorobami grzybowymi.
Czytałam u Ciebie o kompociku z papierówek.
Śliwy wsadziłam ze względu na zamiłowanie do podjadania przetworów z czegoś, co jest musem śliwkowym z dodatkiem kakao i migdałów. Aż mi ślinka pociekła.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:47, 27 lip 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
antracyt napisał(a)
Z zazdrości tylko ochy i achy zostawiam


Zazdrościć możesz tylko gleby i zapasów deszczówki zbieranej z dachu. Gdyby nie one, byłoby krucho z plonami w warzywniku.
O dziwo trawnik wysechł tylko w okolicach brzózek. Większość trawiastych ścieżek wciąż zielona.



Hortensje też nie protestują. Byliny jedynie szybciej przekwitają.



W sierpniowym numerze GW był artykuł o ogrodach Beth Chatto. Podlewane są tylko wodą z nieba, a ostatnie "sztuczne" podlewanie miało miejsce na początku lat 90, kiedy ogrody były zakładane. Nasadzenia i ścieżki zostały tak zaplanowane, aby susza nie odbijała się na ich kondycji. To chyba będzie kierunek rozwoju ogrodów przydomowych. Mnie przerażają aktualne zdjęcia polskich rzek.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
sylwia_slomc... 22:51, 27 lip 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82144
Haniu, ależ masz ten ogród na bogato Ostrość na filmiku mój laptop łapie dopiero w połowie, ale dobre i tyle Masz tego bogactwa roślinnego całą masę
Przegorzany i mikołajki sadziłam nie raz i nie dwa i ciągle się doczekać nie mogę, a po ostatniej zimie chyba padły wszystkie bo nie ma...
Co robisz z dziećmi klona ginnala? Bo jeśli wyrzucasz to ja bym z wielka przyjemnością ze dwie trzy sztuki posadziła u siebie. Mam jednego, ale szału na razie nie robi ze wzrostem
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies