Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 22:02, 01 sie 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
April napisał(a)
Uwielbiam perowskię ale u mnie ma nie tyle za kwaśno, co za cieniście. Inne rośliny ją zasłaniają na rabacie "teoretycznie słonecznej". I tyle by było z bylin lubiących słońce
Więc podziwiam i zazdraszczam nieustannie.


Zazdrościć z pewnością nie ma czego. W tym sezonie jakoś trudno mi uzyskać wewnętrzny entuzjazm do ogrodu ozdobnego. I już nie wiem, czy to znowu wpływ licowego zastoju w zmienności ogrodu, czy też poczułam, że mam coraz mniejszy wpływ na to, co się w ogrodzie dzieje.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Martka 22:42, 01 sie 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Haniu, właśnie na tej rabacie z prosami rośnie krwiściąg i obok niego będzie perovskia Fakt, pokłada się i muszę go czymś podpierać.
Ogród ozdobny - przyznam, że w tym roku wydarzenia globalne i sytuacja z pogodą mocno podcinają skrzydła i ujmują radości. Staram się zbyt często o tym nie pisać na forum, bo poturbowane jesteśmy i tak mocno ... ale też nie da się i nie można zupełnie tych myśli wypierać... W tym wszystkim własne plony cieszą chyba najbardziej. Dziś zebrałam kolejne 3 kg ogórków i 8 dorodnych cukinii
Magara 23:33, 01 sie 2022


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6587
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


W uprawie amatorskiej możesz, po nawiezieniu, uprawiać truskawki w tym samym miejscu. Truskawki czasem łapią choroby grzybowe. Mogą być podatne na atak opuchlaków. Jeśli nie miałaś wyraźnych oznak, że z glebą lub ze szkodnikami coś było nie tak, to możesz działać.

O, super informacja jak dla mnie Dzięki
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Gruszka_na_w... 21:20, 06 sie 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Martka napisał(a)
Haniu, właśnie na tej rabacie z prosami rośnie krwiściąg i obok niego będzie perovskia Fakt, pokłada się i muszę go czymś podpierać.
Ogród ozdobny - przyznam, że w tym roku wydarzenia globalne i sytuacja z pogodą mocno podcinają skrzydła i ujmują radości. Staram się zbyt często o tym nie pisać na forum, bo poturbowane jesteśmy i tak mocno ... ale też nie da się i nie można zupełnie tych myśli wypierać... W tym wszystkim własne plony cieszą chyba najbardziej. Dziś zebrałam kolejne 3 kg ogórków i 8 dorodnych cukinii


A u mnie wykiełkowały już wysiewy poplonu. Po kilku dniach.





Skrzydła dodatkowo podciął mi Covid. Szczepienia i ostrożność chroniły nas ponad dwa lata. Głupota jednego osobnika nieco skomplikowała nam życie. Szykowałam się do przyjęcia czwartej dawki szczepionki, a tu klops. Na szczęście ta fala nie miota człowiekiem nazbyt dotkliwie. Denerwująca jest tylko spora męczliwość i potliwość.

Mój krwiściąg osiągnął w tym sezonie spore rozmiary. Zdecydowanie wymaga podpórki.




Próbuję go zakolegować z "Błękitną rapsodią".



Kiedy się rozrośnie, to powinien dobrze wypełnić ten zakątek.



90% przegorzanów odjechało już z ogrodu w workach z odpadami bio. Kilka sztuk zostawiłam, ale i one wkrótce opuszczą ogród.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:30, 06 sie 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Chorobowa niemoc i kilkudniowe upały powyżej 30 stopni wykluczały jakiekolwiek działania w ogrodzie. Na zewnątrz wychodziłam tylko po warzywno-owocowe zbiory.
Dzisiaj, po nocnej ulewie, trochę lżej się oddycha, a rośliny są zadowolone z deszczu.

Przy tarasie powtarza kwitnienie LO.



Niektóre werbeny są nad wyraz dorodne.



Kwitną zwykłe jeżówki. Dobrze sobie radzą nawet w półcieniu.



O łanach rudbekii mogę zapomnieć. Same się ograniczają. Zostały nieliczne kępki odmiany Goldstrum.





____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:36, 06 sie 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Koniec lata widać już w ogrodzie na każdym kroku. Tak to jest, kiedy ma się dużo hortensji.







Wilczomlecz mirtowany po wiosennym kwitnieniu został przycięty. Teraz wypuścił młode łodyżki, które będą zdobiły jeszcze zimą.





A stipom znowu trzeba wyciągać nasienniki.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
tulucy 23:39, 06 sie 2022


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 12895
Haniu, zmartwiłam mnie tym Covidem. Dbajcie o siebie!!! Potliwość zostaje... Do tej pory mi przeszkadza.
____________________
Łucja 1. Migawki z ogródka 2. Migawki z Rodos
Martka 23:43, 06 sie 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)




Haniu, ależ widoczki! Pal licho, że późnoletnie. Najważniejsze:
1) że raczysz, a to oznacza, że masz się nieźle w sytuacji, o której piszesz, osłabiająca pogoda plus co ja czytam? Infekcja covidowa- ktoś Ci podrzucił?! Bardzo nieładnie!
2) że widoczki są niezawodnie piękne Poplonowi także spieszy się, dba o Twoje samopoczucie Trzymaj się ciepło i zdrowo!
Sierpień zawsze bardzo szybko mijał, z jego początkiem miałam myśli o wrześniu i szkole, a teraz, kiedy tych mieć nie muszę, myśli o słotnych jesiennych dniach i krótkich wieczorach. Rudbekie i anemony z impetem wkroczyły na rabaty, trawy napęczniały, to oznacza jedno. Lato czuje zmęczenie.
Mam nadzieję, że pogoda przyniesie oddech, a ogród ukojenie i niezmąconą, późnoletnią radość
Trzymaj się ciepło. Pozdrawiam, Haniu!






Basieksp 23:45, 06 sie 2022


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10209
Fajnie wygląda ten wilczomlecz z ciemną żurawką szybkiego powrotu do zdrowia życzę
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
Magara 01:13, 07 sie 2022


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6587
Haniu, trzymaj się ciepło i zdrowo.
Coraz więcej osób, którym się przez dwa lata udało przed covidem uchować teraz choruje. Ja osobiście też wierzę w to, że szczepienia mają wpływ na łagodny przebieg, oby tak było
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies