Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 22:00, 07 wrz 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
Pszczelarnia napisał(a)



Gruszko, teraz podzieliłaś molinie? Zakorzeni się do zimy? Trawy raczej kończą już wegetację, chyba.



Teraz dzieliłam. Ale nie wszystkie sadzonki. Gdyby dzielone odmówiły współpracy, to mam zapas. Dzieliłam też śmiałki i rozplenicę Hameln. Wykopywałam trawy ze sporą bryłą ziemi. Korzenie były z nia mocno związane (jak to z gliną bywa). Nie mogłam czekać z tymi roszadami do wiosny, bo w glebie jest sporo cebulowych. Stratowałabym je.

Byliny też się teraz dzieli. To dopiero początek września.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 17:01, 08 wrz 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
Armagedony już nad nami przeszły. Gradu nie było. Popadało solidnie. Do południa udało mi się skosić trawnik i rozsypać na trawnikach i rabatach ozdobnych nawóz jesienny (polifoskę). Nawóz po opadach pięknie się rozpuścił.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
nicol21 17:31, 08 wrz 2022


Dołączył: 15 paź 2013
Posty: 10302
Jesienne tetrisy to dobra sprawa
____________________
Mały ogródek, za i przed zabudową szeregową - Nicol21 Wątek równoległy: Okiełznać swoje setki pomysłów - ogród ze spadkiem na północ ************ Pozdrawiam i zapraszam - Ewelina ************ ***Booskop https://goo.gl/photos/jpY3wG37U7c9ALAf9 *** *** De tuinen van Appeltern https://goo.gl/photos/WrF6PWtCn53Gzswp6 *** *** *** formowanie cisów: https://photos.app.goo.gl/y72my2AfOaf4XKNq1 **** ***** Rotary Garden - Belgia - https://photos.app.goo.gl/iErs4Fi1dOEJ6Jls1 ****
Gruszka_na_w... 21:50, 09 wrz 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
nicol21 napisał(a)
Jesienne tetrisy to dobra sprawa


Oj, dobra. Tylko sił na nie potrzeba sporo. Zwłaszcza, jeśli trzeba wykopywać coś bardziej okazałego niż drobne byliny.
Na szczęście jakieś 2/3 robót już za mną. Dzisiaj likwidowałam kosodrzewinę na froncie, a potem w jej miejsce wsadzałam sporą bukszpanową kulkę.
Potem przeniosłam się w okolice brzozowego narożnika i tam pozbyłam się kolejnej chorej kosodrzewiny oraz trzech ledwo żywych berberysów Rose Glow. Te biedaki zostały pożarte przez perukowca, cisa i kosówkę. Zabrakło im światła do życia. W puste miejsce wsadziłam uzyskanego z podziału derenia Elegentassima i wykopane z zacienienia tawuły japońskie. Pracy było sporo, a efekt zlał się z tłem. Trzymam kciuki za przeżycie dereniowej sadzonki. Rozjaśni nieco ponury wygląd bordowolistnego perukowca.
Wykorzystałam fakt posiadania pod ręką narzędzi tnących i odchudziłam nieco wiąz JH. Rosnący obok niego miskant odzyskał przestrzeń do tworzenia pióropuszy.





Następne tetrisy, czyli karczowanie ostatniej chorej kosodrzewiny będą w tych okolicach. Jakieś 2 metry w prawo od widocznej w narożniku hosty. Do wykarczowania jest też kolejny podsychający berberys. Z nim będzie trudniej, bo to berberys ottawski. Ma ok. 3 m wysokości. Ostało mu sie jedna żywa gałązka, a reszta to kolczaste suchelce.


____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:00, 09 wrz 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
W trakcie biegania do składziku po kolejne narzędzia zauważyłam, że dereń biały Sibirica zasygnalizował przybierania jesiennych barw.





Reszta krzewów na długiej prostej jeszcze nie ogłosiła końcówki sezonu.





Na końcu długiej prostej zakwitł miskant Dronning Ingrid. Za nim wciąż zielony lilak Palibin, a u stóp kwitnąca Lovelly Fairy. Na suszę w tym sezonie nie mogę narzekać. czasem opadów było aż nadto, co odbiło się na kondycji niektórych miskantów. Z lekka się rozkładają.



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:09, 09 wrz 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
Za rok pewnie będę coś mieszała w nasadzeniach rabaty zachodniej. Jesienne byliny, poza gaura, mają tam już za mało słońca.







Pewnie trzeba się będzie nastawić na jakieś średnie krzewy znoszące półcień. Te dobrze sobie radzą w dalszej części tej rabaty.



Barbule wciąż kwitną.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:16, 09 wrz 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
I na koniec tego piątkowego spaceru została trawiasta ścieżka oddzielająca część ozdobną i warzywnik.
Widok w obie strony.





Po drodze jest moje ulubione okienko ogrodowe.





____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:20, 09 wrz 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
Obieg ogrodu tradycyjnie kończy się w okolicach ławeczki obok rabaty studziennej. Trzeba rzucić okiem na aktualny stan przebarwień trzmieliny oskrzydlonej.







Miłego weekendu. U mnie znowu leje.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Basieksp 22:40, 09 wrz 2022


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10248
Pięknie dereń się przebarwia zagląda jesień, chociaż w Twoim ogrodzie jej nie widać, dużo soczystej zieleni i kwitnących kwiatów
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
Judith 22:45, 09 wrz 2022


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9922
Przepiekny jest Twój busz, nie mogę się napatrzeć .
Ale, ze u Ciebie suszy nie było, to aż niewiarygodne... U nas była największa od zawsze (czyli od kiedy tu mieszkamy)... Było tak sucho, ze przestałam podlewać, z uwagi na brak sensu... Żeby podlać dla prawdziwych efektów musiałabym włączać zraszacze na cały dzień, co było ze względów oczywistych wykluczone... Podlewalam tylko doniczki w liczbie sztuk kilku i czasem hortensje... Ogród przyszarzał, ale przetrwał.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies