Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 16:42, 12 sty 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Rośliny nie patrzą w kalendarz. Rozwijają się w swoim rytmie.
Bardzo dobrze przezimowała lawenda. Cięłam ją pod koniec lipca. Teraz już nie będę tego robić.



Ciemiernikom Niger pościnałam brzydkie liście. Łodyżki są jeszcze niziutko, ale kwiatów jest już sporo. Wokół kępek jest sporo siewek. Utykam je w kolejnych miejscach ogrodu. Po bieleniu drzewek na dnie wiadra zostało mi trochę nierozpuszczonego wapna. Podrzuciłam je w okolicach lawendy i ciemierników. Potem wymieszam te kupki z glebą przy okazji wzruszania gleby.







____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Agatorek 16:52, 12 sty 2023


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Aguś, je można sadzić o każdej porze. Cebulki są dostępne jesienią, ale... najlepiej znaleźć kogoś, kto te szafirki ma u siebie. Kępkę cebulek z listkami można ukopać, dzielić i utykać w ziemi. Szybko się rozrosną.


A takie posadzone wiosną kiedy zakwitną?

Ciemiernikom wydłużą się pędy z kwiatkami? U mnie jeden zakwitł, ale ma dość krótkie łodyżki

Haniu, czy Ty już trawy tniesz?
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Gruszka_na_w... 16:53, 12 sty 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Oczar wirginijski postanowił zrekompensować mi rozczarowanie z powodu swojego jesiennego, a nie wiosennego kwitnienia. Na paru gałązkach rozwinął kwiatki.



Uwielbiam magnoliwowe pączki. Oby kwitnienie było udane.



W warzywniku pojawiły się czosnki jadalne.



Klon strzępiastokory ładnie się "obrał" ze skórki.



Zamówiłam kolejną dostawę karmy dla ptaków. Poszło już 70 kg ziarna, przyjdzie kolejne 40 kg.
Owoce kaliny Compactum chyba nie należą do ptasich przysmaków. Wciąż są.



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 17:00, 12 sty 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Agatorek napisał(a)


A takie posadzone wiosną kiedy zakwitną?

Ciemiernikom wydłużą się pędy z kwiatkami? U mnie jeden zakwitł, ale ma dość krótkie łodyżki

Haniu, czy Ty już trawy tniesz?


Aguś, zawsze tnę trawy o tej porze roku i nigdy, mimo późniejszych mrozów do -20, nic im nie było. Na przedwiośniu mam sporo cięcia w sadzie i w części ozdobnej. Żeby później nie deptać cebulowych, zaczynam prace już w styczniu. Niespiesznie.

Gdybyś wykopała od kogoś szafirki z ziemi do końca marca i szybko wsadziła je u siebie, to jest szansa, że u Ciebie by zakwitły. One kwitną w kwietniu/maju.

Ciemiernikom łodyżki kwiatowe na pewno się wydłużą.
Mam też jednego ciemiernika (chyba wschodniego), który dopiero raczkuje z pączkiem kwiatowym.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 17:21, 12 sty 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Pogoda sprzyja pracom ogrodowym. Temperatura nie jest za wysoka (około 5 stopni), trochę wieje , ale wystarczy ubrać się w ciepły strój roboczy i można działać. Czasem nawet można się załapać na promyki słońca. Tuje sąsiada robią za tło.

Urocza perovskia w duecie z miniaturową kaliną. Odmiany tej drugiej nie znam.







Wilczomlecz mirtowaty skracam przy okazji wiosennych porządków. Szybko odrasta. Trzeba tylko uważać na jego "mleczko". Może powodować odczyny alergiczne na skórze.



Dobrze, że większość bylin wycięłam jesienią. Gleba, mimo sporych opadów, szybko obsycha w promieniach słonka.



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 17:27, 12 sty 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Kolejni "klienci" do fryzjera.







Hortensje po prawej są następne w kolejce.



Dzisiaj kończę kompletowanie koszyka z nasionami do warzywnika. Bardzo lubię ten moment.

Miłego wieczoru!

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Agatorek 17:41, 12 sty 2023


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
Widać porządek na rabatach .

Ja mam plan zacząć cięcie w lutym, jeśli będzie pogoda sprzyjać .
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Gruszka_na_w... 18:14, 12 sty 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
W lutym też będę jeszcze cięła, a potem zrębkowała stos gałęzi. Do marca pewnie się wyrobię. Wydajność dzienna spada mi z każdym rokiem.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
antracyt 18:15, 12 sty 2023


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11765
Wbrew dotychczasowym praktykom też wycięłam dzisiaj większość traw (zostały jeszcze stipy). Tegoroczna zima zachęca do wcześniejszego sięgnięcia po sekator i nożyce. Tylko efekt "po" mam mniej fotogeniczny
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Gruszka_na_w... 18:37, 12 sty 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
antracyt napisał(a)
Wbrew dotychczasowym praktykom też wycięłam dzisiaj większość traw (zostały jeszcze stipy). Tegoroczna zima zachęca do wcześniejszego sięgnięcia po sekator i nożyce. Tylko efekt "po" mam mniej fotogeniczny


Od razu wrzucam te ścinki do wiaderka, a potem do worów. Wolniej to idzie, ale bałaganu trochę mniej. W taki sam sposób tnę róże. Wcześniej cięłam dłuższe pędy, a potem miałam problem z ich wsadzeniem do worów.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies