Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

anuska2507 23:19, 14 sty 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2571
Dzięki za rady Będę rozglądać się za tymi odmianami. Dobrze, że sprawdzają się u Ciebie w gruncie, bo ja też nie mam szklarni, chociaż rozważam jej postawienie. Kiedyś miałam foliak, przydał się właśnie pod pomidory i papryki, ale odfrunął wraz z zakończeniem sezonu
O szpinak powalczę, może w tym roku nie będę miała zmasowanego ataku mszycy. Spróbuję też wysiać go jesienią.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Magara 23:49, 14 sty 2023


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6675
Melduję, że zaglądam i podziwiam i notuję
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
olciamanolcia 14:18, 15 sty 2023


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7083
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Polecam trzmielinę oskrzydloną. Rośnie stosunkowo wolno. U mnie po kilku latach ma wciąż kompaktową wielkość. Warto znaleźć dla niej miejsce.








Przepięknie wybarwiona. U mnie na taki kolor wybarwiły się w tym roku ambrowce.
mam jeszcze grujecznika i świdośliwę . ten pierwszy nie jest na pewno tak spaktakularny jak Twoja trzmielina ale tez mi sie podoba. Muszę znaleźć dla nich miejsce bo chwilowo przebywaja w donicach.
Nad trzmielina pomyślę .
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
Iwonka 15:25, 15 sty 2023


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
Haniu piszesz, że masz 5 świdośliw, a ile lat już rosną? Szybko startują na wiosnę? Od kwiatów czy liści? I jak jesienią z przebarwieniami? Czy liście są z tych szybko opadających?

Podoba mi się wielopniowy pokrój świdośliw, sprawiają wrażenie lekkiego krzewu.
Jak oceniasz ich tempo wzrostu?
Nie chciałabym na środku ronda zbyt wysokiego i szybko rosnącego drzewka.
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Gruszka_na_w... 20:58, 15 sty 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22060
Iwonka napisał(a)
Haniu piszesz, że masz 5 świdośliw, a ile lat już rosną? Szybko startują na wiosnę? Od kwiatów czy liści? I jak jesienią z przebarwieniami? Czy liście są z tych szybko opadających?

Podoba mi się wielopniowy pokrój świdośliw, sprawiają wrażenie lekkiego krzewu.
Jak oceniasz ich tempo wzrostu?
Nie chciałabym na środku ronda zbyt wysokiego i szybko rosnącego drzewka.


Dwa najstarsze egzemplarze wsadzałam 4 lata temu. Sadzonki były 70 cm badylkami i żeby szybciej uzyskać efekt wielopniowości, to do jednego dołka wetknęłam dwie. Jedna z tych najstarszych rośnie na garażowej, druga na rabacie w okolicach tarasu.
Startują bardzo szybko. Zaczynają, jak typowe drzewka owocowe, od kwiatów. Pączki sa wyraźnie widoczne ok. połowy kwietnia.




Po 20 kwietnia kwitną na biało.







Kwitnienie trwa do początku maja.





Młodziutkie listki mają lekko pomarańczowe zabarwienie, szybko zielenieją. W lipcu pojawiają się owoce. Po zbiorze owoców czasem je przycinam i podkrzesuję (tzw. cięcie letnie).



Jesienią świdośliwy znowu gwiazdorzą. Liście przebarwiają się na pomarańczowo.
październik

końcówka października


Dwa lata temu odszedł mi do klonowego nieba klon ussuryjski. Usunęłam też dwie bezodmianowe katalpy. W ich miejsce wsadziłam trzy malutkie świdośliwy. Tym razem po jednej do dołka. Wielopniowość formuję sama poprzez podwiązywanie do patyczków gałązek, które wyrosły u podstawy. Świdośliwa ma tendencję do wypuszczania młodych pędów tuż przy ziemi. Systematycznie je usuwam. Te młódki wyglądają tak



To bardzo wdzięczne w pielęgnacji drzewka. Mam taki sekator na wysięgniku i wszystkie prace mogę przy nich wykonywać z poziomu ziemi. W zaprzyjaźnionym ogrodzie, który pomagałam obsadzać, posadziliśmy świdośliwy w narożnikach tarasu. Ich zadaniem będzie tworzenie ażurowego cienia. Delikatny pokrój nie stworzy zagrożenia w razie silniejszych wiatrów.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:04, 15 sty 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22060
olciamanolcia napisał(a)


Przepięknie wybarwiona. U mnie na taki kolor wybarwiły się w tym roku ambrowce.
mam jeszcze grujecznika i świdośliwę . ten pierwszy nie jest na pewno tak spaktakularny jak Twoja trzmielina ale tez mi sie podoba. Muszę znaleźć dla nich miejsce bo chwilowo przebywaja w donicach.
Nad trzmielina pomyślę .


Wybarwienie ambrowca uwielbiam. Mam jednego na zapłociu. Grójecznik niestety odmówił współpracy z moim ogrodem.



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:05, 15 sty 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22060
Magara napisał(a)
Melduję, że zaglądam i podziwiam i notuję


Podziwiać nie ma czego, ale cieszę się, że sprawdzasz, czy żyję.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Magara 23:14, 15 sty 2023


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6675
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Podziwiać nie ma czego, ale cieszę się, że sprawdzasz, czy żyję.

Podziwiać to akurat jest co, każde zdjęcie oglądam i się zastanawiam czemu ja jeden rok nauki przez trzy lata przerabiam??? Wniosek wysnuty na podstawie progresu w zagęszczaniu roślin w moim ogrodzie, porównywanym do innych

Haniu - fakt, jak piszesz na forum, znaczy żyjesz
Ale np. moja Mamusia na forum nie pisze więc z konieczności zainstalowaliśmy Jej czujnik ruchu w mieszkaniu i teraz mamy podgląd
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Gruszka_na_w... 10:49, 16 sty 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22060
Magara napisał(a)


Haniu - fakt, jak piszesz na forum, znaczy żyjesz
Ale np. moja Mamusia na forum nie pisze więc z konieczności zainstalowaliśmy Jej czujnik ruchu w mieszkaniu i teraz mamy podgląd


O! Jakie znakomite rozwiązanie. Podpowiem pacholętom.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Kawa 10:57, 16 sty 2023


Dołączył: 26 maj 2015
Posty: 14911
Haniu mówisz że ścięłaś róże jesienią? no ja się zastanawiałam ale stwierdziłam ze mogę im zaszkodzić i zostawiłam
ale jak mam tylko kilka nie to co ty więc.... będę ciąć dopiero..
piękny masz ten swój ogród no.
____________________
Kamila-Droga do spełnienia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies