Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 14:38, 31 mar 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21973
mrokasia napisał(a)


U nas w bibliotece dostępne są kody do Legimi. Może i u Was też?
Ja chyba muszę sobie czytnik sprawić. Bo jak siedzimy z eMem w salonie, on coś tam ogląda na tv to ja bym sobie obok poczytała. A nie mam odpowiedniego oświetlenia do czytania papierowych wersji. W tym celu musiałabym iść do innego pokoju a nie chcę .


O matko! Ale komplikacje. Muszę dopytać o te kody.
A światło ekranu nie psuje oczu?
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Judith 15:07, 31 mar 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9903
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


O matko! Ale komplikacje. Muszę dopytać o te kody.
A światło ekranu nie psuje oczu?

Nie psuje . Jak pisałam - to sa zupełnie inne ekrany niż w telefonach czy tabletach. Dodatkowo - nie odbijają światła. To jest technologia elektronicznego papieru (e-ink).
Można czytać przy świetle, ale można także bez - wówczas można sobie włączyć delikatne podświetlenie "kartki", stopień podświetlenia można sobie dowolnie ustawiać. Gdy podświetlenie jest wyłączone - ekran nie świeci, nie widać go w ciemnościach .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Gruszka_na_w... 15:23, 31 mar 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21973
Judith napisał(a)

Nie psuje . Jak pisałam - to sa zupełnie inne ekrany niż w telefonach czy tabletach. Dodatkowo - nie odbijają światła. To jest technologia elektronicznego papieru (e-ink).
Można czytać przy świetle, ale można także bez - wówczas można sobie włączyć delikatne podświetlenie "kartki", stopień podświetlenia można sobie dowolnie ustawiać. Gdy podświetlenie jest wyłączone - ekran nie świeci, nie widać go w ciemnościach .


Dzięki za wyjaśnienia. Zrobiłam rozeznanie w modelach. Są takie, które mają już zainstalowane aplikacje Legimi i Empik go. Abonament na tę pierwszą nie zwala z nóg. Można by nawet odpuścić szukanie kodów w bibliotece.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Judith 15:26, 31 mar 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9903
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Dzięki za wyjaśnienia. Zrobiłam rozeznanie w modelach. Są takie, które mają już zainstalowane aplikacje Legimi i Empik go. Abonament na tę pierwszą nie zwala z nóg. Można by nawet odpuścić szukanie kodów w bibliotece.

Ohoho! Czyżby czyżby...??
Moja mama ma i bardzo sobie chwali. A książki, które nie sa dostępne w powyższych aplikacjach wypożycza "analogowo" w bibliotece
EDIT: Dodatkowo można także kupować niedostępne w aplikacjach książki (e-booki). Normalnie się je kupuje - jak ksiązki papierowe .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Gruszka_na_w... 17:29, 31 mar 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21973
Judith napisał(a)

Ohoho! Czyżby czyżby...??
Moja mama ma i bardzo sobie chwali. A książki, które nie sa dostępne w powyższych aplikacjach wypożycza "analogowo" w bibliotece
EDIT: Dodatkowo można także kupować niedostępne w aplikacjach książki (e-booki). Normalnie się je kupuje - jak ksiązki papierowe .


Miejsce na nowe zakupy się skurczyło, a do biblioteki mam 3 km (do jednej) i 12 km do drugiej.
O możliwości kupowania e-booków wiem. Rozważam.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:07, 31 mar 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21973
Pierwszy raz, od kiedy mam przydomowy ogród mam problem z wiosennym harmonogramem prac. Aura w tym sezonie wybitnie nie współpracuje. Okienka pogodowe są rzadkie. Albo pada śnieg, albo mrozi, albo śnieżyce. Renowacja balustrady ciągnie się niczym flaki z olejem. Można by to zrobić w trzy dni, a dłubię przy niej już drugi tydzień. Co mi gleba nieco przeschnie i planuje zrobić wertykulację oraz dokończyć wzruszanie gleby na rabatkach, to nadejdzie chmura, z której oczywiście jest wielki prysznic.

Roślinkom i ogrodowym zwierzakom to nie przeszkadza, ale ja nie jestem zachwycona. Marzą mi się ze cztery dni bez opadów.

Marzec zleciał mi nie wiadomo kiedy. Jutro już kwiecień. Robi się już przyjemnie: zielono i kolorowo. Ptaszarnia świergoli. Tylko słońce mocno ograniczyło swoją obecność.
na zegarowej zieloniutkie są już róże okrywowe, berberysy się zarumieniły, a oko cieszą pierwiosnki.




Ciemierniki nawet u schyłku swej świetności zapewniają barwne plamki.




Na długiej prostej nie zdążyłam zrobić przedwiosennych porządków. Udało się tylko przyciąć hortensje i wyciąć trawy. teraz trzeba będzie skakać między pojawiającym się tam drobnym kwieciem.



Mahonia zastygła i oczekuje na odrobinę słońca.



Drzewa mają już mocno nabrzmiałe pąki. Bardzo lubię patrzeć przez okno na budzącą się po zimie świdośliwę Lamarca.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:14, 31 mar 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21973
Tu i tam pojawiły się jakieś niedobitki hiacyntów. Kwitną nad wyraz skromnie.Nie należą do moich ulubionych cebulowych.





Lubiana puszkinia powoli kończy kwitnienie.



Zastąpią ją, rosnące w wielu miejscach, szafirkowe rzeczki.




Zakwitł wilczomlecz mirtowaty. Nie zdążyłam go przyciąć.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:21, 31 mar 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21973
Tawuły japońskie są równie wyrywne, co berberysy. Za nimi zalistkowane są już kaliny japońskie, obiela i tawlina jarzębolistna. Za kilkanaście dni ogród zyska szczelną przesłonę.





kalina Mariesii



Szykują się dobre zbiory rabarbaru.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:29, 31 mar 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21973
Jagody kamczackie tworzą naturalną przesłonę między warzywnikiem a ogrodem ozdobnym.



Oby zapowiadane ochłodzenie nie pozbawiło mnie widoku kwiecia magnolii. Co roku mam dreszczyk emocji z tym związany. Mam jeszcze w ogrodzie drugą magnolię NN. Niestety powstała z nasionka. U mnie rośnie od 8 lat. Dwa razy była przesadzana. W wersji optymistycznej jeszcze ze dwa lata poczekam na kwitnienie. To dopiero będą emocje, kiedy zakwitnie pierwszy raz.





Wyraźnie napęczniały witki brzóz. W kąciku widokowym robi się coraz przyjemniej, ale do możliwości omiatania jeszcze daleka droga



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Magara 23:29, 31 mar 2023


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6573
Haniu, Ty piszesz, że masz problem z wiosennym harmonogramem prac - mój harmonogram w kominku skończył
Po moich rabatach widać, że harmonogram poległ - po Twoich tak nie do końca
Dzisiaj znowu padało, a miało nie padać, mokro jak diabli, a wiesz przecież co to przy glinie znaczy...

A odnośnie czytnika... Cieszę się, że nie siedzisz w okopach
Dwa plusy dodam jeszcze (poza tym, że czytanie oka nie męczy) - można ustawiać wielkość liter - to jeden. A drugi - np. w chyba najpopularniejszym serwisie w abonamencie masz za 40 zeta - 7 książek co miesiąc. Jest też chyba tańsza opcja - 5 książek na miesiąc. Na kindla, jak na inne czytniki - nie sprawdzałam. Testuję obecnie bo dostaliśmy od Mikołaja bony/karnety, jak zwał tak zwał. Jestem zadowolona. Za 40 zeta 7 książek papierowych nie kupisz.
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies