Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 12:59, 12 cze 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22060
Muszelka napisał(a)
Bardzo dziękuję Ci za odpowiedź w sprawie jabłonki 'Ola'.


Proszę bardzo. Muszę zajrzeć do Ciebie, żeby podczytać jakie drzewko dostąpi zaszczytu zamieszkania na froncie.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 13:03, 12 cze 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22060
Monia81 napisał(a)
Haniu przepięknie, gęsto w każdym zakątku, a z Amonagawy będziesz miała uciechy co nie miara ja swoje uwielbiam powiedz mi tą hortensję pnącą przy tarasie tniesz coby taka duża nie urosła? kupiłam w zeszłym roku w przypływie mani zakupowej taką hortensję i jakoś do tej pory jej miejsca szukam


Toszka kiedyś pisała, że hortensja pnąca stoi w miejscu kilka sezonów, a potem rusza z kopyta. Moja faktycznie długo była niewielkim krzaczkiem, a od jakiś 2 lat troszkę się wypiętrzyła. Warunków glebowych do szaleństw nie ma, bo warstwa żyznej gleby jest tam niewielka. Wiosną przycinam to, co pcha się w kierunku balustrady i poza zarys murku. Kwitnie w czerwcu. Potem jest zielonolistną ozdobą. Może gdzieś przy drewutni znajdziesz jej miejsce?
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 13:29, 12 cze 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22060
Tydzień temu w swoim wątku wyraziłam radość związaną z marszem z okazji rocznicy pierwszych demokratycznych wyborów. Nie wyobrażałam sobie jednak, że skromna radość starszej emerytki może wywołać takie zamieszanie.
Mój wątek od samego początku nie był wątkiem stricte ogrodowym. Roślinki i ogród to drobna część tego, co mnie interesuje. Mimo "podeszłego wieku" wciąż jest we mnie ciekawość świata. Uwielbiam rozważania na wszelakie tematy (literackie, filozoficzne, historyczne, kulturalne, społeczne, polityczne i ekonomiczne). Nie żyję w próżni. Dla mnie ważne jest to co było, jest i będzie.
Każdy wpis w wątku ma ok. tysiąca odsłon. Pozwala mi to przypuszczać, że nie wypisuję tu totalnych bzdur, które nikogo nie interesują. Mogę się mylić, ale zakładam, że są osoby, które interesują te namiastki dyskusji, które się tu czasem toczą.
Jesteśmy tu na forum w różnym wieku, wykonujemy różne zawody, różne są nasze doświadczenia życiowe i poglądy na świat. I to jest najzupełniej normalne.
Natomiast nienormalnym wydaje mi się wypisywanie na forum słów, które kwalifikują się jako groźby karalne.
malgorzatakarpacz napisał(a)
Mirka widzę że wątek ciągle wisi(co mnie bardzo cieszy).
Myślę że byłaś tam gdzie trzeba i widziałaś że owoc o nazwie gruszka(celowo z małej litery)został całkowicie skompromitowamy i przyjdzie taki czas że cytując klasyka a ich pupila"Jeszce jedna bitwa i dorżniemy watachy"
...tak że nie smutaj się i dawaj tu do nas.


Mam gorącą prośbę. Jeżeli komuś nie odpowiadają moje poglądy, mój system wartości, brak należytego poziomu dyskusji i moja osoba, to niech zastosujcie się do tej rady

Dorii napisał(a)
)(...) Przestałam zaglądać do wątków gdzie porusza się społeczno polityczne tematy ale w formie wylania z siebie jadu. Zdecydowanie wolę merytoryczną dyskusję na poziomie.


Będę wdzięczna
Pozdrawiam serdecznie
Niewyrżnięta (jeszcze) Gruszka

PS. I na koniec jeszcze raz gorąco polecam przeczytanie książek
Prześniona rewolucja Andrzeja Ledera

Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa Kamila Janickiego

Sporo się z nich można dowiedzieć o nas, o naszym sposobie reagowania.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
April 13:45, 12 cze 2023


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10213
Haniu, jesteś wspaniała
____________________
April April podbija las Mazowsze
sylwia_slomc... 13:58, 12 cze 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81991
Myślę, że nikt na tym forum do nikogo na siłę nie musi zaglądać. Naprawdę nie ma takiego przymusu. Ja jak kogoś nie lubię(wprawdzie rzadko, ale się zdarza) nie zgadzam się w patrzeniu na życie w różnych jego aspektach to z nim, ani u niego nie koresponduję, nie zaglądam, nie udzielam się....bo po co. Sobie i komuś psuć zdrowie?
Nikogo na siłę nie zmienię, ani nie uszczęśliwię. Szkoda życia i czasu.
Na forum sami sobie dobieramy towarzystwo, nie wiem po co się wpraszać do kogoś skoro nie jest razem po drodze.

Mój wątek też nie jest stricte ogrodowy, choć staram się jak mogę to moje życie też takie nie jest. Dlatego mam często nie w temacie ogrodniczym

Ale pamiętam, że atmosfera tego forum bardzo mi odpowiadała i chciałabym aby tak zostało. Danusia kiedyś też napisała, że forum założyła by podzielić się wiedzą i doświadczeniem z innymi. Takie były podwaliny tego miejsca. Fajnie by było gdyby poszukujący wiedzy i doświadczeń ogrodowych mogli znaleźć to czego potrzebują. A przeszła, obecna i przyszła władza nie dzieliła nas chociaż na tym forum. Bo już nas wszędzie indziej podzielili. Nie dajmy Im tej satysfakcji wśród braci ogrodniczej.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
TAR 14:13, 12 cze 2023


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7363
Nie nadążam tak wątek zasuwa a ja mam opoznienie okrutne przez ogrodowe prace, wieczorem sil styka jedynie na kąpiel

Ale jest pieknie i w ogrodzie i w warzywniku, pozazdrościc. Te Twoje kukliki mnie tak od dawna kręcily, ze kawalek rabaty rownież obsadzilam tymi zwyklaczkamipomaranczowymi. Podsadziłam nimi buka Purple Fountain, dodałam hortensje Confetti i niebieskie przetaczniki. Jakoś ten zestaw mi sie w glowie wykluł. Zobaczymy jak docelowo wyjdzie kiedy rabata sie zagesci. A niech tam raz jest inaczej. Bardzo żałuje, ze nie moge u siebie miec stip, bo z przetacznikami wygladaja oblednie. Ale co zrobic.
____________________
Ogrod nad bajorkiem
jolanka 15:44, 12 cze 2023


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 16467
Haniu, w samo sedno. Masz rację co do odpowiedzialności za wyrażone słowa. Myślę, że warto to jasno uzmysławiać. Jeśli nie odpowiadają mi czyjeś poglądy(a uważam, ze i TU obok ogrodowych warto je prezentować ) nieważne czy polityczne czy kuchenne to po prostu albo nie podejmuję dyskusji albo omijam ogromnym łukiem. U Ciebie zawsze odbywa się z wielką klasą i wyczuciem , cieszę się, że myślimy podobnie. To tyle. Nie chcę więcej roztrząsać i rozbierać na czynniki pierwsze powodów wylanej żółci więc chyba tylko napisze: nie warto.

A ogrodowo:
Haniu, masz krzewuszki. Jesteś w stanie utrzymać je w ryzach aby były gęste i nie rozłaziły się dołem? Mam takie miejsce, suche, patelnia i potrzebuję krzewu, który to wytrzyma, takiego do 2 metrów. Może krzewuszka? Jak myślisz?
____________________
jolanka ogród z uśmiechem
Judith 15:56, 12 cze 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9944
Haniu, Jolanko, Sylwio - tak. I April - tak

Haniu - priv...
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Monia81 16:35, 12 cze 2023


Dołączył: 14 lut 2017
Posty: 8029
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Może gdzieś przy drewutni znajdziesz jej miejsce?


Haniu czytasz mi w myślach o drewutni myślałam tylko trochę bałam się czy potwór z niej nie wyrośnie, najwyżej będę ciąć buziak

____________________
Monika Monika-wymarzony sielankowy ogród
ryska 17:56, 12 cze 2023


Dołączył: 12 sie 2013
Posty: 11623
Dziękuję za polecenie książek. Ja dorzucę "Chamstwo" Pobłockiego i podcast "O zmierzchu" Marty Niedźwieckiej odcinek S05E10 Nienawiść.
Marta Niedźwiecka tak podsumowuje odcinek "Dzieci, narody i poglądy łączy ta sama właściwość-jest im znacznie lepiej jak są trochę brudne i trochę nieporządne. Nadmierna czystość jest zawsze symptomem totalitaryzmu".
Haniu bardzo sobie cenię dyskusje u Ciebie również te nieogródkowe.
Zostałam też czytelniczką Judith
A wracając do ogródka to chyba w końcu połapałam się co gdzie u Ciebie jest a to dzięki szerokokątnym zdjęciom.
I jeszcze, czy do syropu z kwiatów bzu dajesz cytrynę?
Buziaki
____________________
Renata Podwórkowa rehabilitacja*****Wizytówka-podwórko Ryski Dlaczego podwórkowa rehabilitacja? Bo grunt to zdrowie :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies