Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

TAR 22:29, 12 cze 2023


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7607
Zielone u mnie za tło robia, mam zielone z mocno karminowymi kwiatami, bordowolistne z ciemnymi rozowymi kwiatami i bordowolistne z kremowymi kwiatam, te sa przepiekne.

Kolkwicje lubie bardzo, sa sliczne z tym fontannowym pokrojem, ciekawymi liscmi i drobnym kwieciem. Warto je miec w ogrodzie. Szybko wypelniaja przestrzen i sa bezobslugowe a pasuja do kazdego ogrodu
____________________
Ogrod nad bajorkiem
Mary 23:02, 12 cze 2023


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3515
Przeczytałam zacytowany fragment wypowiedzi Małgorzaty. Jaką krzywdę jej wyrządzono, żeby tak pielęgnować w sobie nienawiść i wplątywać w to inne osoby? Czy może ktoś tak długo wmawiał jej, że inni jej nienawidzą, że w to uwierzyła?
Współczuję tym, którzy z powodu odmiennych poglądów znaleźli się w takim towarzystwie. No ale cóż. Każdy sam podejmuje decyzję. Kompletnie tego nie rozumiem.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
sylwia_slomc... 23:23, 12 cze 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82129
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Sylwio, to forum to spora grupa ludzi nie tylko z własnym kawałkiem ziemi do uprawy, ale całkiem sporym bagażem przeżyć, doświadczeń i emocji. Nawet u Danusi bywały rozmowy dalekie od problematyki ogrodowej. Czytamy tu o zwolnieniach z pracy, narodzinach, ślubach, rozwodach, chorobach, wyjazdach, remontach, zakupach, gotowaniu. Nawet o wojnie. Narzekamy na drogie rośliny. Piszemy o tym, co dla nas ważne. szukamy pomocy, okazujemy wsparcie, pocieszamy. Polecamy sobie książki i filmy, miejsca, które warto zobaczyć. Zawieramy znajomości i przyjaźnie. Każdy z nas ma krąg osób, które polubił w sposób szczególny. Poczuł z nimi bliskość emocjonalną. Czasem właśnie dla tych osób wchodzi się na forum. Żeby doczytać co u nich, czy wszystko gra, a nie po to, żeby zobaczyć zdjęcie z ich ogrodu.
Dla mnie to forum to organizacja pożytku publicznego. Pełni bardzo ciekawą rolę nie tylko w krzewieniu wiedzy ogrodniczej. I moim zdaniem wiele by to miejsce straciło, gdybyśmy mieli się powściągać i ograniczać w poruszanej tematyce. Pozwólmy każdemu samodzielnie decydować o tym, jakie tematy i problemy chce poruszać w swoim wątku oprócz tych stricte ogrodniczych. Jeśli się to komuś nie podoba, to z pewnością znajdzie tu inne wątki, bardziej go interesujące.

Zgadzam się z tym co piszesz Haniu i sama u siebie też różne tematy już miałam, bardziej mi chodzi o to, że nie muszą mojego, Twojego czy kogoś tam wątku odwiedzać osoby, którym tematyka czy poglądy nie odpowiadają, jest tyle innych gdzie może znajdą to co im bardziej odpowiada. Nie wiem jak inaczej to napisać by zainteresowani zrozumieli o co mi chodzi. Nie przychodzę na forum po to by się wkurzać o to czy tamto tylko właśnie by w miłej atmosferze wśród ludzi w jakiś sposób mi bliskich na różnych płaszczyznach życia spędzić czas wolny od obowiązków i złapać ciut wytchnienia i wiedzy nie tylko ogrodniczej w moim przypadku. Czułam, że jak się odezwę to mogę zostać nie zrozumiana....a chciałam zabrać głos w sprawie tego co się dzieje w Twoim i nie tylko wątku tak zupełnie apolitycznie. Bo politycznie to mi bliżej do Ciebie, ale też staram się nie znielubić osób wokół siebie z powodu odmiennych poglądów. Musiałabym większej grupy ludzi pozbyć się ze swego otoczenia, a nie chcę bo jako osoby Ich lubię.

Ja na pewno będę nadal gościem u Ciebie bez względu na tematykę, ale mam nadzieję, że atmosfera na forum wróci z czasem do normy bo już tyle fajnych osób nie zagląda właśnie przez różne nerwowe akcje z ubiegłych lat. A w necie gdzie się nie wejdzie to tylko jad się wylewa, chciałabym by to miejsce było do tego wolne. Nie wiem może mam wygórowane wymagania, ale chcę wierzyć, że więcej w nas dobra niż tego drugiego
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 23:27, 12 cze 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82129
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Z aktualności ogrodowych
Znalazłam po południu trochę czasu na podłubanie w warzywniku. Okancikowałam trzy zagonki, opieliłam je. Czosnkom jadalnym obcięłam łodyżki z pąkiem kwiatowym, żeby nie marnowały energii na produkcję nasion. Można te łodyżki zawiązywać w supełek, ale nie chciało mi się już aż tak z tym certolić. Selerom lekko odsłoniłam czubek wokół bryły korzeniowej, a porom usypałam wyższe kopczyki wokół. Wyrwałam ostatnie rzodkiewki i marchew może sobie już rosnąć bez przeszkód. Zrobiłam dosiewkę kopru, bo pierwszy wysiew skonsumowała mszyca.
Jutro ciąg dalszy działań w warzywniku.

Pora się zabierać za cięcie żywopłotu bukowo-grabowego, cisów, bukszpanów i kolumnowych jałowców na froncie. A tak mi się nie chce tego robić.

Ja w tym roku pierwszy raz za Waszymi radami przycięłam liście porom, i czekam jaki będzie efekt, czy szybciej zmężnieją
A z żywopłotem bukowo grabowym mam spory kłopot bo już powinnam go ciachać ostro, ale chyba rudzik ma w nim gniazdko, a w gnieździe pisklęta i to chyba już kolejny lęg. Jak przytnę może się wystraszyć bo piła hałas robi jednak spory, a do tego gniazdo się bardziej odsłoni i nawet jak nie zwieje to sroki wypatrzą
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 23:31, 12 cze 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82129
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Kolkwicję widziałam tylko na zdjęciach u Galgasi. Jej mama ma w ogrodzie. Przepiękny krzew.
Nie przepadam za zielonolistnymi krzewuszkami. Miałam kiedyś i wydałam. Po zakończeniu kwitnienia były takim smętnym krzaczorem. Te liście nie były żadną ozdobą.

Haniu, a nie powtarzały Ci kwitnienia latem? Moje wszystkie powtarzają mimo, że do tej pory cięłam tylko wczesną wiosną, po kwitnieniu nie wyrabiałam się z cięciem.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 23:32, 12 cze 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82129
TAR napisał(a)
Zielone u mnie za tło robia, mam zielone z mocno karminowymi kwiatami, bordowolistne z ciemnymi rozowymi kwiatami i bordowolistne z kremowymi kwiatam, te sa przepiekne.

Kolkwicje lubie bardzo, sa sliczne z tym fontannowym pokrojem, ciekawymi liscmi i drobnym kwieciem. Warto je miec w ogrodzie. Szybko wypelniaja przestrzen i sa bezobslugowe a pasuja do kazdego ogrodu

Kurcze chyba kolkwicji w realu u nikogo jeszcze nie widziałam, a u siebie nie mam, musze o nich poczytać coś więcej
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Magara 00:11, 13 cze 2023


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6805
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


[...] to forum to spora grupa ludzi nie tylko z własnym kawałkiem ziemi do uprawy, ale całkiem sporym bagażem przeżyć, doświadczeń i emocji. Nawet u Danusi bywały rozmowy dalekie od problematyki ogrodowej. Czytamy tu o zwolnieniach z pracy, narodzinach, ślubach, rozwodach, chorobach, wyjazdach, remontach, zakupach, gotowaniu. Nawet o wojnie. Narzekamy na drogie rośliny. Piszemy o tym, co dla nas ważne. szukamy pomocy, okazujemy wsparcie, pocieszamy. Polecamy sobie książki i filmy, miejsca, które warto zobaczyć. Zawieramy znajomości i przyjaźnie. Każdy z nas ma krąg osób, które polubił w sposób szczególny. Poczuł z nimi bliskość emocjonalną. Czasem właśnie dla tych osób wchodzi się na forum. Żeby doczytać co u nich, czy wszystko gra, a nie po to, żeby zobaczyć zdjęcie z ich ogrodu.
Dla mnie to forum to organizacja pożytku publicznego. Pełni bardzo ciekawą rolę nie tylko w krzewieniu wiedzy ogrodniczej. I moim zdaniem wiele by to miejsce straciło, gdybyśmy mieli się powściągać i ograniczać w poruszanej tematyce. Pozwólmy każdemu samodzielnie decydować o tym, jakie tematy i problemy chce poruszać w swoim wątku oprócz tych stricte ogrodniczych. Jeśli się to komuś nie podoba, to z pewnością znajdzie tu inne wątki, bardziej go interesujące.


Haniu, bardzo pięknie opisałaś forum i to jakie jest w obecnym kształcie i czasach - oby jak najdłużej takim pozostało

____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Magleska 06:56, 13 cze 2023


Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 18738
Haniu bardzo lubię do Ciebie przychodzić w odwiedziny -u Ciebie wszelkie dyskusje są zawsze z klasą i na wysokim poziomie


Dzięki Twoim ostatnim zdjęciom bardziej się odnajduję w Twoim ogrodzie-bardzo fajnie przedstawiłaś ,gdzie co jest

warzywniczek wypieszczony i w ogrodzie ślicznie ...ja już marzę o tym ,żeby tylko obmiatać teren .... i żeby w końcu dojść do etapu w kształtach trawnika przede wszystkim ,że już mi nic nie zgrzyta
bo na rabatach ,to liczę się z wiecznymi przesadzankami

Miłego dnia
____________________
Magda Wilczy ogród WizytówkaWilczy ogród
Gruszka_na_w... 12:31, 13 cze 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
sylwia_slomczewska napisał(a)



Co do pytań koleżanki w sprawie Oli to moja w tym sezonie po raz pierwszy straszy. Złapała szarą pleśń razem z Royality. Obie wyglądają beznadziejnie. Oprysk zrobiłam, ale nie pomogło bo u nas dopiero od trzech tygodni nie pada, a tak lało prawie co dziennie od zimy


No i wykrakałyśmy. Znienacka na trawniku wokół Oli pojawiło się sporo liści.



Trochę mnie to zdziwiło, bo wichury żadnej nie było. Przyjrzałam się listkom, a na nich czarne plamy. Widać przyplątało się jakieś grzybowe paskudztwo.



Zaczekam aż opadną te zainfekowane listki i zbiorę grabiami z trawy. Pryskać już nie ma sensu.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 12:34, 13 cze 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
sylwia_slomczewska napisał(a)

Ja w tym roku pierwszy raz za Waszymi radami przycięłam liście porom, i czekam jaki będzie efekt, czy szybciej zmężnieją
A z żywopłotem bukowo grabowym mam spory kłopot bo już powinnam go ciachać ostro, ale chyba rudzik ma w nim gniazdko, a w gnieździe pisklęta i to chyba już kolejny lęg. Jak przytnę może się wystraszyć bo piła hałas robi jednak spory, a do tego gniazdo się bardziej odsłoni i nawet jak nie zwieje to sroki wypatrzą


Te listki porom wycinam w fazie kuwetkowych siewek. Faktycznie wsadzałam do ziemi nieco grubsze roślinki niż wtedy, kiedy tego nie robiłam. U mnie pory to najokazalej rosnące warzywo.

Z cięciem żywopłotu można zaczekać do końca czerwca/ początków lipca. Wtedy już będzie pewność, że żadne ptaki w nim nie gniazdują.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies