Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

MagdaLenka 12:08, 21 lut 2024


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 941
Rojodziejowa napisał(a)


Ja urabiam męża na zadaszenie z LM. Mają dobre opinie i właśnie dach z rolet aluminiowych. Cena kilkukrotnie niższa niż na zamówienie


Te rolety to jest świetna sprawa, ale te w standardowych wymiarach mi nie pasują (mam taras 4x5). Na indywidualne zamówienie niestety cena wzrasta mocno.
____________________
MagdaLenka Kraina spełnionych marzeń
Gosialuk 12:44, 21 lut 2024


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5488
Moja siostra wstawiła dwa okna dachowe w takim drewnianym zadaszeniu tarasu. Już później, bo właśnie było zbyt ciemno w pokoju.
____________________
Gosia Bylinowa łąka
Gruszka_na_w... 13:04, 21 lut 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22610
MagdaLenka napisał(a)


My właśnie w tym roku będziemy robić zadaszenie tarasu (20 mkw) i też kombinuję jak zrobić, żeby nie zaciemnić salonu. Najlepiej byłoby zamówić nowoczesną metalową pergolę z otwieranymi żaluzjami, ale to koszt 4 razy wyższy niż zadaszenie drewniane. Chyba wybierzemy drewniany stelaż i jakieś zdejmowane zadaszenie materiałowe na wymiar.


Zadaszenie tarasu nie zaciemni salonu. Latem słońce jest wysoko, światła dziennego jest sporo, a zimą słońce jest na tyle nisko, że znakomicie doświetla wnętrza mimo zadaszenia. Tego właśnie nie uwzględniłam w planowaniu.

edit: u mnie ta część domu ma okna od wschodu, zachodu i od południa (drzwi tarasowe plus okno)
światła dziennego jest wystarczająco dużo
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 13:09, 21 lut 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22610
Judith napisał(a)
My mieliśmy robić zadaszenie tarasu, ale zrezygnowaliśmy. Stwierdziliśmy, że latem na dworze można wytrzymać wyłącznie w głębokim cieniu, a takiego nie zapewni zadaszenie. A że u nas głębokiego cienia dostatek to taras służy tylko wiosną i jesienią - do wygrzewania kości .


Lubię siedzieć na tarasie podczas deszczu. Lektura na hamaczku też byłaby wtedy możliwa.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Judith 13:14, 21 lut 2024


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10746
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Lubię siedzieć na tarasie podczas deszczu. Lektura na hamaczku też byłaby wtedy możliwa.

Ja też . Mam do tego zadaszony tarasik od północnej strony przy altanie .
Z kolei - mimo, że jest tam głęboki cień - w upalny dzień jest tam bardziej gorąco niż na trawniku (w cieniu oczywiście) z przewiewem z każdej strony.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
MagdaLenka 13:17, 21 lut 2024


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 941
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Zadaszenie tarasu nie zaciemni salonu. Latem słońce jest wysoko, światła dziennego jest sporo, a zimą słońce jest na tyle nisko, że znakomicie doświetla wnętrza mimo zadaszenia. Tego właśnie nie uwzględniłam w planowaniu.

edit: u mnie ta część domu ma okna od wschodu, zachodu i od południa (drzwi tarasowe plus okno)
światła dziennego jest wystarczająco dużo


Właśnie też tak sobie myślę, że nie będzie jakoś bardzo ciemno. U nas okno kuchenne jest od północy, okno przy stole od zachodu, a duże okno tarasowe od południa. Poza tym w sezonie zimowym i tak wracamy do domu kiedy już jest ciemno.
____________________
MagdaLenka Kraina spełnionych marzeń
Gruszka_na_w... 20:29, 21 lut 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22610
Rabata półksiężycowa granicząca z warzywnikiem wykreślona z listy prac. Tawuły japońskie i berberysy przycięte. To z tej rabaty eksmitowałam rok temu sryliony szczypiorków czosnków główkowatych. Nie była to, jak mi się wydawało, eksmisja ostateczna. Znalazłam dzisiaj kilkadziesiąt niedobitków.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Joku 21:36, 21 lut 2024


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12441
Czosnki główkowate też mnie prześladują ale widzę światełko w tunelu. W poprzednim roku część cebulek wybrałam ale to dla mnie syzyfowa praca była i utrudniony dostęp. Dlatego zaczęłam je tępić ciachając haczką wystające nad ziemią szczypiorki. Widzę że wyłażą ale w mniejszej ilości. Będę ciachać dalej.
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Gruszka_na_w... 21:48, 21 lut 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22610
Joku napisał(a)
Czosnki główkowate też mnie prześladują ale widzę światełko w tunelu. W poprzednim roku część cebulek wybrałam ale to dla mnie syzyfowa praca była i utrudniony dostęp. Dlatego zaczęłam je tępić ciachając haczką wystające nad ziemią szczypiorki. Widzę że wyłażą ale w mniejszej ilości. Będę ciachać dalej.


Z nimi rzeczywiście trudno walczyć, bo nawet z 2mm cebuli wyrasta szczypiorek.
Ciachaj Jolu bez litości.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
darkowa 23:06, 21 lut 2024

Dołączył: 22 maj 2014
Posty: 380
Haniu, również z zapartym tchem przeczytałam Twój dziennik.
Bardzo żałuję, że podczas naszej budowy
nie prowadziliśmy takowego.
W ogrodzie gonie cię , i nawet nie mam
w tym roku zadyszki.
I bardzo cenię , że piszesz o tym
co zrobiłaś, bo od razu przypominam sobie co jeszcze mam do zrobienia

pozdrawiam serdecznie

ps. zaglądam codziennie
____________________
krystyna
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies