Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 22:00, 14 kwi 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
polinka napisał(a)


Cześć Haniu
U nas sytuacja podobna...wierzchnia warstwa sucha jak popiół...podlewamy warzywnik ale dla roślin to nie jest korzystna sytuacja, a w prognozach przymrozki Oby się nie sprawdziły!


Polinko kochana! Jaką radość mi sprawiłaś swoją wizytą. To jak wejście do tej samej rzeki po latach.

Cieszę się, że do podlewania mam tylko kilka metrów kwadratowych warzywnika. Ogród ozdobny na szczęście jest w tym zakresie samowystarczalny.
Przyjęłam założenie, że kwietniowe przymrozki to norma klimatyczna i te rośliny, które mam, powinny sobie poradzić. A jak będzie, to się okaże. Mój wpływ na to jest zerowy.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
MagdaLenka 22:04, 14 kwi 2024


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 847
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Glina czyni cuda. Ciężko jednak wbić w nią cokolwiek, nawet szpikulec do podważania mniszków.
Lubię floksy szydlaste.

Haniu, a Ty nie masz żadnej ściółki na tej glinie?
U mnie tam, gdzie jest wysypane korą, to gleba jest pulchna i chwasty ładnie wychodzą. Ale w te miejsca, gdzie jeszcze nie jest ściółkowane, to faktycznie najlepiej iść z kilofem...
____________________
MagdaLenka Kraina spełnionych marzeń
Gruszka_na_w... 22:15, 14 kwi 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
MagdaLenka napisał(a)

Haniu, a Ty nie masz żadnej ściółki na tej glinie?
U mnie tam, gdzie jest wysypane korą, to gleba jest pulchna i chwasty ładnie wychodzą. Ale w te miejsca, gdzie jeszcze nie jest ściółkowane, to faktycznie najlepiej iść z kilofem...


Ściółkę tworzy to, co opadnie. Jesienią część rabat dostaje kompost.
Przy takich nasadzeniach jak u mnie wysypywanie kory na rabaty mijałoby się z sensem. I tym logicznym, i tym finansowym. Za dużo jest drzew i krzewów liściastych. W sezonie na rabatach nie da się postawić stopy.
Kora sprawdza się na młodziutkich rabatach, gdzie straszą jeszcze puste miejsca między roślinami.
Mniszki wyciągam z trawiastych ścieżek. Na rabatach ozdobnych chwasty nie bardzo mają gdzie rosnąć.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Margo2 22:38, 14 kwi 2024


Dołączył: 04 mar 2012
Posty: 858
Już czosnki?
Zdecydowanie to wszystko za szybko stratuje.
U mnie trochę wolniej, ale kiedy oglądałam wczoraj zdjęcia z zeszłego roku, wszystko to kwitło 3 tygodnie później.
Najbardziej mnie martwi brak owadów. Oczywiście szkodniki są, ale nie ma u mnie pszczół. Kwitnie czereśnia, w zeszłym roku aż wrzało. W tym prawie nic nie słychać.
Najgorsze, że oprócz braku opadów, wieje silny wiatr, który dodatkowo wysusza wszystko.
Martwię się o kolejne pokolenie, które będzie musiało zmagać się z większymi pewnie problemami.
Ale mimo wszystko Twój ogród prezentuje się rewelacyjnie. Nie widać, że nie masz opadów.
Bardzo dobrze sobie radzi
____________________
Gosia Margo2 Ogródek Gosi
Gruszka_na_w... 22:53, 14 kwi 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Margo2 napisał(a)
Już czosnki?
Zdecydowanie to wszystko za szybko stratuje.
U mnie trochę wolniej, ale kiedy oglądałam wczoraj zdjęcia z zeszłego roku, wszystko to kwitło 3 tygodnie później.
Najbardziej mnie martwi brak owadów. Oczywiście szkodniki są, ale nie ma u mnie pszczół. Kwitnie czereśnia, w zeszłym roku aż wrzało. W tym prawie nic nie słychać.
Najgorsze, że oprócz braku opadów, wieje silny wiatr, który dodatkowo wysusza wszystko.
Martwię się o kolejne pokolenie, które będzie musiało zmagać się z większymi pewnie problemami.
Ale mimo wszystko Twój ogród prezentuje się rewelacyjnie. Nie widać, że nie masz opadów.
Bardzo dobrze sobie radzi


Owadów na szczęście nie brakuje, choć silny wiatr z pewnością utrudnia im pracę. Przyglądałam się świdośliwie i ma ładnie wytworzone zalążki owoców.
Jesień i zima były u mnie bardzo mokre. Sporo padało. Glina ma dużą zdolność magazynowania wilgoci, a na przedwiośniu było jej na tyle dużo, że gleba dosłownie ciumkała. W połowie marca jakby tam na górze zakręcili kurek. Krzewy i drzewa mają wilgoć w korzeniach, stąd ich dorodny wygląd. Najtrudniej jest utrzymać wilgoć w warzywniku, bo tam ziemia jest najczęściej wzruszana. Wilgoć pod wpływem słońca i wiatru szybko odparowuje.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Magara 23:44, 14 kwi 2024


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6783
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Wczoraj wycięłam większość pędów kwiatowych tulipków, szafirków i narcyzów.


Trochę mnie przeraziło to co napisałaś. Takie SF. Jest w końcu dopiero pierwsza połowa kwietnia
U mnie szafirki cały czas kwitną, tulipany się rozkręcają, ale narcyzy też już dziś przekwitnięte niektóre wycinałam

Z innej beczki - moje czosnki główkowate zaczęły się mnożyć na potęgę Kompletnie nie rozumiem czemu tyle lat czekały??? Chciały żeby je pokochać?
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Agatorek 01:17, 15 kwi 2024


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Bywało, że w kwietniu moje pacholęta budowały igloo, a ja miałam 5 miesięcy na bieganie na nartach.


Hahaha, moja siostra brała ślub 31.03 (lata temu ) i pamiętam, że padał śnieg. I nie było to dziwne.

Ogród wygląda pięknie, ale też nie wiem, co to będzie „kiedyś”, klimat bardzo szybko się zmienia.
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Juzia 08:41, 15 kwi 2024


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38804
Też żałuję że poszłam za modą Ogrodowiskową z czosnkami... cholery ciężko teraz wytępić, a u mnie wcale jakoś spektakularnie nie kwitną. Plus się pokładają

____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Gruszka_na_w... 10:36, 15 kwi 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Magara napisał(a)


Trochę mnie przeraziło to co napisałaś. Takie SF. Jest w końcu dopiero pierwsza połowa kwietnia
U mnie szafirki cały czas kwitną, tulipany się rozkręcają, ale narcyzy też już dziś przekwitnięte niektóre wycinałam

Z innej beczki - moje czosnki główkowate zaczęły się mnożyć na potęgę Kompletnie nie rozumiem czemu tyle lat czekały??? Chciały żeby je pokochać?


W bardziej zacienionych miejscach szafirki jeszcze są, ale nie da się ukryć, że szczyt urody mają już za sobą.
Te główkowate są podstępne. Sryliony cebulek przybyszowych potrzebują czasu na namnożenie. Ale jak już zaczną, to końca nie ma. Mam je nawet na podwyższonej rabacie podokiennej na froncie, gdzie nigdy żadnego główkowatego nie wsadzałam. Pewnie jakaś drobinka zaplątała się z kompostem i z jednego szczypiorku już jest kilkadziesiąt. Wobec tego gada nie mam żadnych ciepłych uczuć.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 10:38, 15 kwi 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Juzia napisał(a)
Też żałuję że poszłam za modą Ogrodowiskową z czosnkami... cholery ciężko teraz wytępić, a u mnie wcale jakoś spektakularnie nie kwitną. Plus się pokładają



Juzia, rok temu wykopałam z rabat dwa wiadra cebulek ze szczypiorkami. A one wciąż odrastają i się mnożą. Na opakowaniach powinno być ostrzeżenie o ich inwazyjności. Te główkowate ciągną do słońca, stąd te odchylenia od pionu.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies