Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Warmia 20:12, 25 wrz 2017


Dołączył: 14 maj 2014
Posty: 8120
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)




Haniu, czy te ciemno fioletowe kwiaty z tyłu to rozchodniki, czy astry? Mają przepiękny kolor.
____________________
Marta Jestem w polu Wizytówka- Jestem w polu
Gruszka_na_w... 20:39, 25 wrz 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
Próbowałam znaleźć plusy minionego sezonu.
Był trudny. Wiosna zaczęła się późno. Sporo strat przyniosły opady śniegu w kwietniu. To minusy.
Co więc było plusem?
Może wyjątkowo ładny trawnik. Przez cały sezon soczyście zielony. Zawiodły róże, ale godnie zastąpiły je hortensje. Miały większe niż rok temu kwiatostany. Rok temu hortensje szybko mi zbrązowiały. W tym cieszą oko odcieniami różu i czerwieni. Spore opady deszczu niewątpliwie miały na to wpływ.
Zaoszczędziłam sporo czasu dzięki temu, że ogród nie wymagał podlewania. Mogłam ten czas poświęcić na czytanie książek. Nie mam automatycznego podlewania, więc jeśli robiłam to ręcznie, to skupiałam się tylko na najbardziej cennych okazach. Wilgotne lato pozwoliło korzystać z wody wszystkim roślinom. Skorzystały na tym.









____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Kasya 20:40, 25 wrz 2017


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41915
sluszne podsumowanie
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Gruszka_na_w... 20:43, 25 wrz 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
Warmia napisał(a)


Haniu, czy te ciemno fioletowe kwiaty z tyłu to rozchodniki, czy astry? Mają przepiękny kolor.


To rozchodniki. Kwitną już w sierpniu. Mają coś w sobie, bo sporo dziewczyn o nie pyta, a ja kupiłam je parę lat temu jako NN i użyłam jako zadarniacza. Kiedy robiłam tę rabatę, wydobyłam je spod jakiegoś krzaka i podzieliłam. Efekt bardzo mnie zaskoczył.
Na tym zdjęciu widać je lepiej.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
mrokasia 20:47, 25 wrz 2017


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18004
Rzeczywiście, sama chyba kiedyś pytałam o tego rozchodnika. Kolor ma boski!!!
Czytając Twoje podsumowanie uzmysłowiłam sobie jaką rolę to deszczowe lato miało w regeneracji mojego trawnika .
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Warmia 20:54, 25 wrz 2017


Dołączył: 14 maj 2014
Posty: 8120
Ale w rzeczywistości ma taki kolor, czy aparat go przekłamuje?
____________________
Marta Jestem w polu Wizytówka- Jestem w polu
Gruszka_na_w... 20:54, 25 wrz 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
anka_ napisał(a)
Haniu a jakie masz odmiany, pamiętasz może?


Aniu, miałam 15 min w szkółce Tomka Grochowskiego. Podczas przebieżki przez jego ogród owiał mnie zapach posadzonej tam róży. Spytałam, czy ma takie w sprzedaży. Miał. Chwyciłam dwie doniczki, zapłaciłam i wsadziłam. W tym roku próbowałam się dowiedzieć od Tomka, co nabyłam, ale on już sam nie pamiętał, co sprzedawał.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 20:58, 25 wrz 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
Warmia napisał(a)
Ale w rzeczywistości ma taki kolor, czy aparat go przekłamuje?


Wydaje mi się, że aparat dość wiernie oddaje kolory. Mam go też na frontowej
zdjęcie z początku wrzesnia


a to z sierpnia



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:01, 25 wrz 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
Mrokasiu, trawnik w tym roku jest rewelacyjny.

Kasya, nie można się wciąż dołować, że pada. I że róże są nędzne.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:14, 25 wrz 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
Warzywnik powoli się kurczy.
Wykorzystałam podczas przekopywania resztki pociętych ubiegłorocznych traw. Dla polepszenia struktury gleby wysypuję tam skoszona trawę. Zimą rzucę trochę popiołu z kominka.


Niedługo trzeba będzie wykopać korzeniowe. Buraki liściowe wykorzystałam tylko raz. Za dużo ich wysiałam.



Selery i ostre papryczki.


Pozwoliłam w tym roku na rozrost karpy rabarbaru. Tylko raz zerwałam parę listków. W przyszłym sezonie pewnie będzie można skorzystać z niego częściej. Może uda sie dojrzeć wysianej jako poplon fasolce szparagowej.



Przebarwiają się borówki i aronia. Pory przytnę i będą zimowały. W połowie października posadzę czosnek jadalny.





____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies