Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Brzozowadzie... 21:49, 26 mar 2019


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Dziewczyny, no rozbawiłyście mnie tą wymianą Zaraz zobaczę, czy mój kot czyha czy czmycha. I czy robi to miękko czy...na twardo
Haniu, jakież kuszące letnie wizje na tych Twoich zdjęciach, aż trudno uwierzyć, że już za miesiąc będzie zielono, gdy biało za oknem
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Gabriela 08:13, 27 mar 2019


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Chałupa i hałas .
Miałam nauczycielkę w liceum co odrozniala. Ja nie potrafię.
____________________
Ogród w budowie nieustającej
makadamia 08:25, 27 mar 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Mój tato (pochodzi z Mazur, ale u nikogo innego z tamtej rodziny nie zauważyłam czegoś takiego) miał taką manierę przez jakiś czas. Na szczęście mu przeszło.

A tak w ogóle to uważam, że czas już wprowadzić reformę językową i zrezygnować z u/ó, ch, ż/rz. Oczy będą bolały przez parę lat ale potem wszyscy odetchną



Ps.: nie byłam wychowywana bezstresowo. męskie cechy charakteru mi wychodzą na wierzch
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Makusia 09:45, 27 mar 2019


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Asia, no co Ty! Mnie by bolały oczy, uszy, zęby- wszytko dosłownie! Ch to Ch, a h to h! Miodek by zawału dostał
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
mikina34 10:27, 27 mar 2019


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 2671
Uwielbiam dysputy pozaogrodowe też
____________________
Majówka na Majówce Monia - jedz mniej, bramy raju są wąskie :)
Pszczelarnia 12:01, 27 mar 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
roma2 napisał(a)
Cześć Haniu Wiosna na gotowo widzę u Cię. Fajnie. Ja tak się zahetałam w poprzednią wietrzną sobotę, że tę, mimo pięknej pogody przeleżałam w łóżku. Piszę przez h, choć by mieć pewność, musiałby wymówić to słowo mój Tato. Inaczej wymawia "ch" i "h". Lubiłam, gdy robił dyktanda .


Romciu, śmieję się do tego, bo mało kto (oj nauczyciele polskiego nie wiedzą nawet) wie, że jest taka różnica.

Piękna mowa kresowa. I każda inna jest piękna.


Gruszko, nie wiedziałam, że drobne bratki (czyli fiołki rogate?) kwitną dłużej. Czy tak???
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 12:02, 27 mar 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Potrenuję na czyha i czmycha. Kot będzie robił za pomocnika.


Padłam!
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
zoja 12:24, 27 mar 2019


Dołączył: 31 sty 2016
Posty: 12471
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Słyszałam o tej przypadłości różnicowania wymowy h i ch, ale nigdy nie było mi dane spotkać na żywo.


ja miałam taką nauczycielkę w klasach 1-3 jak było dyktando to w h/ch nie było błędów ortograficznych
wyjątkowa była
____________________
zoja Ukojenie, wizytówka
makadamia 12:36, 27 mar 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Makusia napisał(a)
Asia, no co Ty! Mnie by bolały oczy, uszy, zęby- wszytko dosłownie! Ch to Ch, a h to h! Miodek by zawału dostał


Mnie też by bolało i ja bym się już nie przestawiła. Ale kolejnym pokoleniom byłoby już łatwiej. Naprawdę nie widzę ani jednego powodu, żeby się trzymać tej tradycji. Wystarczy że mamy ą, ę, sz, cz, ł, ź, ć, ń - naprawdę starczy nam tej oryginalności

(o czasownikach w trzech rodzajach i dwóch liczbach oraz rzeczownikach w siedmiu przypadkach już nawet nie wspomnę)
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
zoja 12:41, 27 mar 2019


Dołączył: 31 sty 2016
Posty: 12471
makadamia napisał(a)


Mnie też by bolało i ja bym się już nie przestawiła. Ale kolejnym pokoleniom byłoby już łatwiej. Naprawdę nie widzę ani jednego powodu, żeby się trzymać tej tradycji. Wystarczy że mamy ą, ę, sz, cz, ł, ź, ć, ń - naprawdę starczy nam tej oryginalności

(o czasownikach w trzech rodzajach i dwóch liczbach oraz rzeczownikach w siedmiu przypadkach już nawet nie wspomnę)


ja też byłabym za takim rozwiązaniem - byłoby wszystkim łatwiej
____________________
zoja Ukojenie, wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies