Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Przerwa na kawę...

Pokaż wątki Pokaż posty

Przerwa na kawę...

TAR 12:11, 09 sty 2021


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7607
fajny kogutek
____________________
Ogrod nad bajorkiem
inka74 12:18, 09 sty 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
Margerytka40 napisał(a)
Śliczny gość
Jest ostatnio bardzo często ale złapać go na fotę to większa sztuka. Muszę aparat wyciągnąć bo tu tylko telefonem złapane.
Wczoraj połowę wieczoru spędziłam na twoim wątku. Jak pięknie ci się rondo rozrasta. Cudne. Różanka też nabrała masy. Czytałam o dylematach z brązową trawką. Ja jej mam sporo. Ale nie w takich pasach a rozrzuconą. Bardziej mi na akcenty pasuje. Bardzo ją lubię w połączeniu z taką ciemną zielenią lub zielenią limonkową.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
inka74 12:19, 09 sty 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
TAR napisał(a)
fajny kogutek
Tarcia, normalnie kawał obiadu jak to mówi mój eM. Ja jednak wolę go na żywo
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Margerytka40 12:41, 09 sty 2021


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14761
inka74 napisał(a)
Jest ostatnio bardzo często ale złapać go na fotę to większa stuka. Muszę aparat wyciągnąć bo tu tylko telefonem złapane.
Wczoraj połowę wieczoru spędziłam na twoim wątku. Jak pięknie ci się rondo rozrasta. Cudne. Różanka też nabrała masy. Czytałam o dylematach z brązową trawką. Ja jej mam sporo. Ale nie w takich pasach a rozrzuconą. Bardziej mi na akcenty pasuje. Bardzo ją lubię w połączeniu z taką ciemną zielenią lub zielenią limonkową.


U moich rodziców jeszcze w starym ogrodzie często chowały się pod świerkami. Dokarmialiśmy je.
Brązowe carexy rosną u mnie jak chwasty. Mogę je bezkarnie przesadzać, dzielić prawie o każdej porze roku i dużo ich mam i tak trochę z rozpędu za dużo ich na różance wcisnęłam ale i tak wiedziałam, że pewnie z czasem zmienię to. Masz rację, one bardziej jako akcent się nadają. Już je trochę porozrzucałam i dodałam żurawek karmelowych. Jak jeszcze będzie za dużo to będę uszczuplać ich stan pewnie
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
inka74 12:46, 09 sty 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
Widziałam zmiany. Myślę, że to bardzo dobry kierunek zmian u mnie też brązowe trawy ładnie rosną i i dzielę bez problemu. Mam 2 odmiany. Jedną niższą, nazwa nieznana. Takie kopki niskie. A druga bardziej fontannowa z ciemniejszymi refleksami Red Rooster - obie lubię.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Margerytka40 13:00, 09 sty 2021


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14761
Moja też nn i niska. Red Rooster też mi się podoba i chyba sobie ją kupię.
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
inka74 14:02, 09 sty 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
Zima to u mnie okres planowania zmian, oglądania zdjęć z sezonu, wyszukiwania nowych fajnych rozwiązań czy roślin (ach to moje zbieractwo). Na razie utkwiłam w rabacie frontowej. Wiem, niedawno pisałam, że tam zmian wielkich nie będzie. I w sumie jest to prawda... Ale wpadłam na pomysł jak włączyć rabatę owalną bardziej w nasadzenia, wykorzystać miejsce pod tujami, gdzie trawa nie chce rosnąć i jest głównie mech i zyskać kilka metrów na rośliny. A całość zaczęła się od faktu, że za blisko koreanki posadziłam magnolię Sunsation. Już w ubiegłym roku chodziło mi po głowie, że powinnam ją przesadzić ale nie wiedziałam gdzie i trochę bałam się ją ruszyć. Ale ostatnio z sukcesem przesadzałam 2 magnolie więc może i tę się uda. Tylko trzeba to zrobić w marcu ryzykując że straci kwiaty albo jak tylko skończy kwitnąć czyli w jej wypadku początek czerwca. Ona jest tu zaledwie od 1,5 roku szansa więc jest jak dużą bryłę korzeniową przeciągnę lekko w bok i do przodu.
Pomysł ogólnie jest taki.

Tylna część rabaty owalnej zostałaby poszerzona o trawnik między nią a tujami. Przód owalnej zostałby bez zmian a właściwie nasadzenia na niej. Tył byłby do ponownego zagospodarowania. Magnolię można by było wtedy przenieść gdzieś między obecnym miejscem a owalną. Ona do 2 metrów szerokości rośnie w naszym klimacie, od dołu jest podkrzesana. Na zdjęciu to ten patyk w prawym górnym rogu ekranu przed tujami a obok jodły koreańskiej. Zostało by miejsce jeszcze na jakiś mniejszy dereń - wstępnie typuję Weisse Fountaine, Teutonię lub Venus ale zobaczymy co będzie w sklepach. I może jakiś miskant. Tam jest ponad 3 metry do zagospodarowania na długość i ok. 2 metrów głębokości jak doliczyć połowę owalnej. Raczej półcień. Nie do końca mam pomysł jak zakończyć ścieżkę po lewo, od strony katalp. Kombinuję w różnych miejscach i różne szpice, niezbyt ostre aby można było normalnie kosić. Może docelowo fajnie by było zamienić trawę na ścieżkę z kamienia lub kostki granitowej ale nie wiem jak je tu połączyć z trawnikiem. Nie chcę zmieniać nasadzeń na tych rabatach na zasadzie wrzucenia bomby bo... je lubię. W końcu coś mi tu rośnie całkiem nieźle. Chcę mieć miejsce na dojście do rzeźby rdzawej. Na rabacie owalnej na środku jest wsadzony judaszowiec Red Force podkrzesany od dołu. Docelowo 2-3 metry wysokości i podobna szerokość.
Pytanie czy to jest dobry kierunek zmian czy po prostu wystarczy odrobinę zmniejszyć ilość trawy w tym miejscu i zostawić osobno rabatę owalną.
Tak to obecnie wygląda z góry. Być może widać na trawniku zaznaczone różne kombinacje zmiany linii rabat

Tak to miejsce wygląda w maju. Widać, gdzie pod tujami jest cień - tam trawa tak nie bardzo chce rosnąć.

Nie mam na telefonie dobrych zdjęć tego miejsca
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
inka74 14:12, 09 sty 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
Tu dla przypomnienia zdjęcie z lata

To co po lewo zostałoby bez zmian. To co po prawo zyskałoby rośliny.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
tulucy 15:51, 09 sty 2021


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 12908
Hehehe a pamiętasz, jak robiłaś tu zmiany, to pisałyśmy, żebyś połączyła to z którymś bokiem, to się broniłaś, że nie...
____________________
Łucja 1. Migawki z ogródka 2. Migawki z Rodos
Agatorek 16:03, 09 sty 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
inka74 napisał(a)
Tu dla przypomnienia zdjęcie z lata

Śliczne rondko!
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies