Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Przerwa na kawę...

Pokaż wątki Pokaż posty

Przerwa na kawę...

inka74 18:49, 01 lis 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15032
Dziś rano zimno było, dopiero po 10 wyszłam. A ty wiesz że z buków tych wiosennych przeżyły mi słownie 3 sztuki dokupiłam doniczkowe. Zobaczymy jak to za rok się będzie prezentować. Nie wiem czy kopane drzewa to jednak nie lepiej na jesieni brać a nie na wiosnę. I buki jednak mniejsze na żywopłot niż większe, jak z gruntu.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Gruszka_na_w... 22:12, 01 lis 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
inka74 napisał(a)
Dziś rano zimno było, dopiero po 10 wyszłam. A ty wiesz że z buków tych wiosennych przeżyły mi słownie 3 sztuki dokupiłam doniczkowe. Zobaczymy jak to za rok się będzie prezentować. Nie wiem czy kopane drzewa to jednak nie lepiej na jesieni brać a nie na wiosnę. I buki jednak mniejsze na żywopłot niż większe, jak z gruntu.


To prawda. na żywopłot najlepiej kupować takie 30-40 cm sadzonki. Mogą być z gołym korzeniem. Łatwiej się aklimatyzują i zagęszczają.
Ogród masz niby niewielki, a jesień prezentuje się nad wyraz dorodnie.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
nicol21 15:54, 02 lis 2021


Dołączył: 15 paź 2013
Posty: 10302
Piękna jesien. Super kadry.
____________________
Mały ogródek, za i przed zabudową szeregową - Nicol21 Wątek równoległy: Okiełznać swoje setki pomysłów - ogród ze spadkiem na północ ************ Pozdrawiam i zapraszam - Ewelina ************ ***Booskop https://goo.gl/photos/jpY3wG37U7c9ALAf9 *** *** De tuinen van Appeltern https://goo.gl/photos/WrF6PWtCn53Gzswp6 *** *** *** formowanie cisów: https://photos.app.goo.gl/y72my2AfOaf4XKNq1 **** ***** Rotary Garden - Belgia - https://photos.app.goo.gl/iErs4Fi1dOEJ6Jls1 ****
Agatorek 13:42, 04 lis 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13229
Iwonka, a jak się „miewa” Twój grab Lucas?
Ostatnio mam fazę na graby, ale chciałabym kupić bardziej jajowate niż kolumnowe. Lucas podobno jest bardziej kulisty niż fastigiata, ale ciężko mi znaleźć coś większego niż metrowa sadzonka (jeśli chodzi o Lucasa, bo fastigiata jest dostępny w różnych rozmiarach).
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
daredevil 14:20, 04 lis 2021

Dołączył: 08 cze 2021
Posty: 3572
Ale zdjęcia! Piękna jesień
ilości cebul nie zazdroszczę... szacun!

pozdrawiam
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11118-podkrakowska-wies-foliak-kury-i-my
inka74 15:24, 04 lis 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15032
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


To prawda. na żywopłot najlepiej kupować takie 30-40 cm sadzonki. Mogą być z gołym korzeniem. Łatwiej się aklimatyzują i zagęszczają.
Ogród masz niby niewielki, a jesień prezentuje się nad wyraz dorodnie.
Haniu - gdybym miała kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów żywopłotu to byłaby jedyna rozsądna opcja - małe sadzonki z gruntu kupione i sadzone od razu jesienią. Lepsze zagęszczenie, lepsze warunki na start. Drzewa kopane z gruntu lepiej podobno się przyjmują na jesieni - odpowiednia wilgotność gleby, dobra temperatura i drzewa wysilają się tylko na korzenie a nie na korzenie i na liście. Róże z gołym korzeniem na jesieni wsadzane też u mnie lepiej się przyjmują i wyglądają. Ale nam się zachciało na wiosnę temat rozkminić i to był błąd. W moim przypadku po prostu trzeba było kupić tych kilka sztuk doniczkowanych buków od razu a nie bawić się w rośliny z gołym korzeniem. Ja mam ledwo 2,5 metra tego "żywopłotu". W sumie wydałam dwa razy tyle niż gdybym kupiła od razu wersje doniczkowe i w odpowiedniej ilości bo po prostu za dużo kupiłam. Nic, mądry Polak po szkodzie. Dobrze, ze tu dużej straty nie było.

Ogród - co roku trochę lepiej wygląda na jesieni ale jeszcze można trochę temat poprawić Najpiękniej (jak dla mnie) na razie się prezentował w sierpniu.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
inka74 15:24, 04 lis 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15032
nicol21 napisał(a)
Piękna jesien. Super kadry.
dziekuję!
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
inka74 15:34, 04 lis 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15032
Agatorek napisał(a)
Iwonka, a jak się „miewa” Twój grab Lucas?
Ostatnio mam fazę na graby, ale chciałabym kupić bardziej jajowate niż kolumnowe. Lucas podobno jest bardziej kulisty niż fastigiata, ale ciężko mi znaleźć coś większego niż metrowa sadzonka (jeśli chodzi o Lucasa, bo fastigiata jest dostępny w różnych rozmiarach).
Lucasy mam na razie niewielkie. Mam je w dwóch wersjach - jedna niska strzyżona na żywopłot a druga normalnie już drzewiasta z pniem ale ja ich koronę prowadzę bardziej na płasko. Zaczęłam jeden rozpinać. Na razie nic im się nie dzieje tylko liści na zimę nie trzymają co mnie wkurza bo miały trzymać. Po to kupowałam tę konkretną odmianę - ze względu na liście i na zwarty kształt, mniejsze rozmiary. Lukas ma ogólnie inaczej ułożone gałązki niż fastigiata, luźniej, bardziej do góry skierowane. One też te docelowe kształty to dopiero po wielu latach budują więc na samym początku tego nie widać czy beczka czy walec bardziej. Fastigiata w sumie wcale nie jest taka szczupła. To kawał drzewa i dosyć szybko rośnie - ma je Kasia_CS u siebie w ogrodzie. Normalnie wielkie kolosy. Pamiętam, że z kolumnowych podobał mi się grab Columnaris ale docelowo i tak był dla mnie za duży. U ciebie wielkość nie ma zbytniego znaczenia ))
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
inka74 16:02, 04 lis 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15032
daredevil napisał(a)
Ale zdjęcia! Piękna jesień
ilości cebul nie zazdroszczę... szacun!

pozdrawiam
ja już też sobie nie zazdroszczę tych cebul. Muszę sadzenie skończyć w sobotę bo od niedzieli pokazują się mrozy - noce na minusie a w dzień maks. 8 stopni.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Agatorek 17:52, 04 lis 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13229
inka74 napisał(a)
. U ciebie wielkość nie ma zbytniego znaczenia ))


Wielkość nie, ale na kształcie to już mi trochę zależy ). Columnaris znalazłam (w odmianie „nana”, czyli będzie prawdopodobnie niższy od normalnej wersji, bardziej kulisty), czekam na wycenę transportu.
Ale na fastigiatę też się chyba zdecyduję. Popatrzę u KasiCS .

Przy tym szukaniu, znalazłam jeszcze odmianę „globus” (niestety małe sadzonki), ta to dopiero leci w kulki . Może też się skuszę (wiosną ).
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies