Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Przerwa na kawę...

Pokaż wątki Pokaż posty

Przerwa na kawę...

inka74 19:53, 08 mar 2023


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15016
AAAA, to czemu toto nie chce kwitnąć ;((( chlip, chlip. Może cebulki jeszcze za małe... powsadzałam je w kilku miejscach i widzę, ze liście wyszły, mniej niż wsadziłam bo cebulek chyba ze 100 kupiłam wtedy a ich jest może z 30-40.

Zuza, ty z cebulek sadziłaś?
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Gruszka_na_w... 20:07, 08 mar 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
inka74 napisał(a)
Hania - zobacz proszę po prawo -takie?? Tam jeszcze te wąskie to iryski są. Dla porównania po lewo te, co przyszły. Inny kolor liscia, szerokość połowę mniejsza


Tak, to one. Moje maja identyczne liście.
Jedyny ogród, w którym widziałam kwitnące przebiśniegi Woronowii, to ogród Mgduski (Sałatka pokrzywowa)
przebisniegi Woronowii
post z 13 lutego z godz.19:52

edit: Te u Zuzy jakoś mi umknęły. Choć zaglądam na bieżąco.

Swoje też wsadzałam jako cebulki. Ciekawe, czy Zuza i Magda wsadzały kępki, czy też cebulki.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
antracyt 20:11, 08 mar 2023


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11594
Tak, cebulki sadziłam. Kwitną i się ładnie namnażają.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Gruszka_na_w... 20:16, 08 mar 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Wyczytałam, że jeśli gleba jest zbyt żyzna i bogata w azot, to przebiśniegi mogą "pójść w liście". Może te przebiśniegi Woronowa są bardziej na takie warunki wrażliwe?
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
antracyt 20:19, 08 mar 2023


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11594
U mnie rosną na leśnej i rzeczywiście niczego nie dostają, tylko to co spadnie i się przerobi(tej rabaty nie czyszczę). Może coś w tym jest.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
inka74 20:30, 08 mar 2023


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15016
z tym azotem to tak u mnie różnie, z żyznością też. W sumie glina...
Piszą
Śnieżyczki powinny mieć zapewnione podłoże próchniczne, luźne i dobrze przepuszczalne, które nawet latem nie może całkowicie wysychać.

Występuje na wilgotnych i bardzo wilgotnych glebach brunatnych właściwych, rzadziej na czarnych ziemiach i madach. Najlepiej w miejscach z dużą zawartością próchnicy, o odczynie obojętnym. Najchętniej rośnie w cieniu lub półcieniu w wilgotnych lasach łęgowych oraz w grądach i buczynach.

I ciekawostka
Jak sama nazwa wskazuje, przebiśnieg potrafi przebić się przez warstwę śniegu, dzięki czemu w naszym kraju jest postrzegany jako miły, pierwszy przejaw wiosny. To, że kwiat przebiśnieg potrafi poradzić sobie z mrozem, zawdzięcza swojej budowie. Fenomen tych kwiatów polega na zawartości w cebulce specjalnych białek, które wykazują działanie przeciwmrożące. Dzięki ich zawartości, kryształki lodu nie mogą zniszczyć cebulki przebiśniega.
https://zasadz.pl/przebisniegi-wiosenne-kwiaty-w-ogrodzie/

Ze względu na małe wymagania w uprawie, przebiśniegi nie wymagają również specjalnego nawożenia, szczególnie gdy zostaną posadzone w glebie wzmocnionej kompostem. Jeśli jednak chcemy wzmocnić cebulki i zapewnić przebiśniegom lepsze kwitnienie, możemy pokusić się o podlanie cebulek płynnym kompostem zimą. Wskazane jest również nawiezienie cebulek zaraz po przekwitnięciu.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Mgduska 09:02, 09 mar 2023


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
antracyt napisał(a)
Tak, cebulki sadziłam. Kwitną i się ładnie namnażają.


U mnie tak samo. Cebulki sadziłam jesienią, następnego roku kwitły jako ostatnie, w tym wyrwały się jako pierwsze, ale ogólnie kwitną nierówno, więc kwitnienie przebiśniegów mam rozciągnięte w czasie.
U mnie są posadzone pod wisienką, razem z ciemiernikami, gdzie staram się utrzymać zasadowe pH, wszystko dostaje kompost i mączkę bazaltową.
____________________
Sałatka pokrzywowa
April 09:57, 09 mar 2023


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10158
Może jeszcze zakwitną, podkarmią cebulki. Potrzebują czasu.
____________________
April April podbija las Mazowsze
Gruszka_na_w... 10:14, 09 mar 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
April napisał(a)
Może jeszcze zakwitną, podkarmią cebulki. Potrzebują czasu.


Osiem lat dokarmiania to za mało? Moje mają bardzo dorodne liście. Chyba muszę im znaleźć jakieś bardziej ubogie stanowisko.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
inka74 07:47, 10 mar 2023


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15016
Jezu, 8 lat to ja czekać nie będę. Hania, miałaś cierpliwość

Czy u was za oknem też zima???
No nie taka była umowa... Miało być ciepło
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies