Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Przerwa na kawę...

Pokaż wątki Pokaż posty

Przerwa na kawę...

inka74 17:14, 17 sie 2023


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15142
Już znalazłam info - wisterii nie sadzi się puszczając ją na żywe drzewa bo je z czasem oplątuje i zadusza. Ona zaciska pędy i grubieje (nie rozchodzi się w swojej spirali splątania, nie wiem jak to nazwać inaczej). Drzewo nie ma jak przewodzić soków a potrzebuje się rozrastać więc po prostu umiera. Orzech szybko przybiera na grubości - jak nie mógł tego robić - padł po prostu.

Zobacz staruszkę wisterię u Małej Mi - https://www.ogrodowisko.pl/watek/7481-ogrod-malej-mi-2017?page=841#post_2

Stelaż drewniany ma. Ty tez przy drewnianym stelażu sadziłaś kiedyś swoją. Chyba jej już u ciebie nie ma bo nowy zakup się pokazuje na wyszukiwaniu. Nie ogarniam niestety ostatnio O... czasu na wszystko brak
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
inka74 17:23, 17 sie 2023


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15142
Znalazłam już taki stan - tu widać drzewo po prostu poucinane: https://www.ogrodowisko.pl/watek/3672-moja-bajka?page=2556

a tu radziła się co zrobić - jak rozumiem ten orzech już i tak był padnięty jak został tylko pień https://www.ogrodowisko.pl/watek/3672-moja-bajka?page=601
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Makao 18:10, 17 sie 2023


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4920
Tak on był martwy ale bardzo gruby. I na tych zdjęciach to jeszcze młoda ta wisteria i drzewo całe. To chyba później wisteria je złamała.

U Małej Mi to piękna ta wisteria.
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
ewsyg 19:09, 17 sie 2023


Dołączył: 17 maj 2013
Posty: 11672
inka74 napisał(a)


Konstrukcja jest taka:


Konstrukcja od ziemi - chyba się nie uda. Obecna pergola ma prawie 3 metry wysokości. Okna na piętrze to wyżej o 1,5 metra, może więcej.
Belki pionowe mają chyba z 8 cm grubości. Na domu jest gruba deska i do niej są zamocowane belki poziome. W teorii można by było zamontować na domu pod górnymi oknami zamontować podobne deski i do nich mocować linki...


Iwonka, a może rozbierz tą konstrukcję, zrób większą w lewą stronę. Utworzy się takie przejście pod wisterią.
coś takiego


____________________
Ewa Pachnący różami, malowany bylinami, Skąpana w słońcu****
inka74 21:03, 17 sie 2023


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15142
W sensie w trawnik? Ewa, toż to zbrodnia najwyższa ) toż to ostoja męskości. Aczkolwiek pomysł nurtujący...

Okrutna prawda jest taka, że ja ją potrzebuję mieć na domu. Nie wiem jak ale muszę coś wymyślić.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
LIDKA 21:08, 17 sie 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 8213
Iwonka
Własciciele szkólki do której jeżdże mają wiaterie na metalowym łuku wysokim na 3 m i szerokim ok 4-5m. W ogrodzie z dala od budynków.

Wyspawame to z solidnej stali. Wygląda jak wygięta drabina oboma końcami wbita w ziemię.

Ta wisteria pokrzywiła pręty a one stalowe i grube. To silma roślina.
Nie mocuj jej do okien ani do belek . Szkoda budynku.

Trza jej jakąś konstrukcje zbudować blisko muru ale żeby sie na murze nie opierała.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
April 08:23, 18 sie 2023


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10616
Fajny ten pomysł Ewy.
Miałabyś zaczątek tej wymarzonej rabaty, zamiast trawnika
____________________
April April podbija las Mazowsze
inka74 13:35, 18 sie 2023


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15142
Lidka, konstrukcja z linek stalowych byłaby ok. 5 - 15 cm od muru - pisałam, że z dystansami mocowanie . Linkę od strony belek poziomych pergoli montuję ok. 15 cm od ściany a pod oknami na dystansie 5 cm. Kotwa wtedy musi być z 25 cm długa. Ja na wszystkich zdjęciach z wisterią, taką starą na domach, widzę w tle albo cienkie druty stalowe/kratownice albo nic co prawdopodobnie oznacza, że gdzieś w jakimś momencie jest zakołkowana w murze, i że się trzyma sama w pionie, tylko z nieznaczną pomocą. Tylko większość jest to goły mur a u mnie od pyty styropianu. Ona po kilku latach tworzy sztywne konary, sama się skręca i usztywnia. No i trzeba ciąć boczne pędy na krótkopędy, aby kwitła. Bez cięcia robi się kołtun zielony.

Aprilku - nie ma na to szans, żadnych. Tam po drodze jest buk, którego nie ruszę. eM też nie da zabrać trawnika. Idea ciekawa - wykonanie wymagałoby koszmarnego nakładu prac i nie to chcę uzyskać finalnie. Chcę wisterię na ścianie domu. Jak nic na razie nie wymyślę - po prostu przejdzie mocne postrzyżyny dobrze jej to zrobi na kwitnienie.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
mrokasia 14:18, 18 sie 2023


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18724
Iwonka, pokaż judaszka RF .
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
inka74 15:16, 18 sie 2023


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15142
Zdjęcie ci wyślę na telefonie, potem poszukam na kompie zdjęć z różnych pór roku i tu wrzucę. Tego judaszka ma Kwartecik, ja po wizycie u niej go zakupiłam i jestem mega zadowolona. Pancerny jest
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies