Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Przerwa na kawę...

Pokaż wątki Pokaż posty

Przerwa na kawę...

inka74 20:21, 18 sie 2023


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15142
Sporo pomysłów podsunęłyście, dziękuję i mocno ściskam!!!

Temat mocowania wisterii omówiony z mężem. Zrobiona burza mózgów Będzie robiona konstrukcja mocowana do bocznych, 20 cm belek dachowych i stabilizowana do belki górnej poprzecznej bo ona jest nakładana na belki górne. Rozłoży się ciężar na w sumie 6 punktów, po dwa w każdym mocowaniu. Całość odsunięta od ściany domu na 15-20 cm. Jeszcze pomiary trzeba porobić i poczekać na bardziej sprzyjające warunki pogodowe.

Tak czy siak wisterię muszę przyciąć.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
maksimini 20:34, 18 sie 2023


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 303
Dorii napisał(a)
Tylko że balustrada nie jest żywa a wisteria tak i może z czasem oprócz własnego ciężaru zacząć tą linę naciągać owijając się wokół niej. Najbezpieczniej było by zrobić stelaż z rur stalowych zakotwionych w gruncie a właściwie w betonie i to tak porządnie.

linki stalowe montuje się na tzw. śrubach rzymskich - wtedy można regulować naciąg
Ale widzę że Inka pomysł już ma na swoją wisterię.
____________________
Kasia - Mały podmiejski...lubię grzebać w ziemi i wyrywać chwasty
Dorii 21:14, 18 sie 2023


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
A to inna sprawa skoro można by poluźnić w razie potrzeby

Mocując do belek myślę że warto właśnie o takie regulowane mocowanie się pokusić. Albo pozostawić możliwość odkręcenia konstrukcji od belki. Jeśli wisteria wygnie konstrukcję to mogą zrobić się duże napięcia. Nie wiem po ilu latach wisteria robi się takim potworem ale mocując do budynku nie ryzykowała bym stałego mocowania.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
inka74 21:43, 18 sie 2023


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15142
Opcja mocowania zawiera kausze (właśnie się dowiedziałam, że coś takiego jest i tak się nazywa) plus właśnie śruby rzymskie. Rozważania są ew. co do wykorzystania łańcucha i szekli. Nie pytajcie dlaczego ale warte rozważenia na element poziomy i piony. Może na początek nie będzie super wyglądało ale patrząc na tempo tej wisterii - szybko zarośnie. Na razie wychodzi koszt poniżej 500 zł - znośnie. Ale wiecie co jest fajne? eM się zapalił do pomysłu więc podrzuca różne opcje
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
maksimini 07:59, 19 sie 2023


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 303
inka74 napisał(a)
Ale wiecie co jest fajne? eM się zapalił do pomysłu więc podrzuca różne opcje

Entuzjazm partnera jest w takich sytuacjach na wagę złota. U mnie jak mąż marudzi, to robota nie idzie ani jemu ani mnie. A jak mu się chce i jest zapał, to pomysły przychodzą i robota pali się w rękach.
Inka, oby ten stan trwał jak najdłużej
____________________
Kasia - Mały podmiejski...lubię grzebać w ziemi i wyrywać chwasty
Makao 22:57, 19 sie 2023


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4920
inka74 napisał(a)
Sporo pomysłów podsunęłyście, dziękuję i mocno ściskam!!!

Temat mocowania wisterii omówiony z mężem. Zrobiona burza mózgów Będzie robiona konstrukcja mocowana do bocznych, 20 cm belek dachowych i stabilizowana do belki górnej poprzecznej bo ona jest nakładana na belki górne. Rozłoży się ciężar na w sumie 6 punktów, po dwa w każdym mocowaniu. Całość odsunięta od ściany domu na 15-20 cm. Jeszcze pomiary trzeba porobić i poczekać na bardziej sprzyjające warunki pogodowe.

Tak czy siak wisterię muszę przyciąć.

Czyli decyzja podjęta
Sprawa obgadana więc to najważniejsze.
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
inka74 07:36, 20 sie 2023


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15142
eM się zapalił do pomysłu. To najważniejsze. Spokojnie znajdzie sposób na mega mocne mocowanie.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
mrokasia 08:50, 20 sie 2023


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18724
Iwonka, bardzo się cieszę ze spotkania . Ogród bardzo się rozrósł, drzewa zmężniały (katalpa mnie zaskoczyła kompletnie). Wszystko wygląda super!
Zostawiam kilka fotek. Szkoda, że nie cyknęłam tylu…
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
inka74 11:29, 20 sie 2023


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15142
Kasia, cieszę się, że wpadłyście z Jolą mimo tego upału. Rozrosło się wszystko, część będę wycinać lub podcinać. Na jesieni czeka mnie przeróbka rabat z byłymi już kulkami z bukszpanu. Nudy nie ma ale i też nie ma jakiegoś takiego sajgonu jak kiedyś. Cieszę się z tego etapu ogrodowego. Bo jest czas także na inne pasje.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Gruszka_na_w... 13:48, 20 sie 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22610
Kibicuję spełnieniu marzeń o dużej wisterii.
W obiektywie Mrokasi ogród nie do poznania. Busz jest!
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies