Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Przerwa na kawę...

Pokaż wątki Pokaż posty

Przerwa na kawę...

inka74 13:14, 26 gru 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15032
Lubię powiększoną rabatę z bukiem. Obecne jego rudości super się komponują z rdzawymi elementami ozdobnymi. Mam nadzieję, że się zadomowi u mnie i będzie mu dobrze. Na razie nie wiem jeszcze jak wysypać podłoże pod nim. Miał być jasny kamień ale mam wątpliwości czy nie będzie go zbyt wiele. Z jednej strony nawiązywał by do pozostałych nawierzchni ale nie wiem jak rdzawe kule się wpiszą w ten klimat. Siedząc z popołudniową herbatką mam taki widok

____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
inka74 14:14, 26 gru 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15032
Początek bocznych tyłów. Jak to brzmi tu są najstarsze roślinki. Od tych rabat zaczęła się moja przygoda ogrodowa. Przez 7-8 lat z małych krzaczków 30-40 cm porosły 4-5 metrowe krzaczyska. Ale kilka z nich udało mi się bardzo ograniczyć. Na przykład żółta tuja, która docelowo ma 2-3 metry w podstawie - u mnie ma metr. Jest cięta i formowana w walec praktycznie od początku.



Tu mam małą zagwostkę. Skrzynie po 6 latach wołają o odnowienie a ja się zastanawiam nad przeróbką tego przejścia do części gospodarczej. Coś mi zgrzyta ale nie wiem jeszcze jak podejść do tematu.

____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
inka74 15:21, 26 gru 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15032
O co chodzi z tym wejściem? Nie zgrywają mi się chodniki stare z nowymi. Tak to jest jak się przerabia stare na nowe i nie do końca przemyśli połączenie.

____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
inka74 15:43, 26 gru 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15032
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
gosika67 17:36, 27 gru 2019


Dołączył: 29 sty 2017
Posty: 7757
Ale masz wiosnę tej zimy, wszystkiego najlepszego w Nowym nadchodzącym Roku.
____________________
Gonia Kwiaty we włosach
Gardener27 23:43, 27 gru 2019


Dołączył: 20 sty 2014
Posty: 13487

Bardzo fajne spostrzeżenia, o tej porze roku ogród zupełnie inaczej wygląda i doceniamy w nim to czego nie widać w sezonie.

Ja bym pod tym bukiem nie dawał jasnego grysu, za wiele się tam będzie działo.

Skrzynie w części gospodarczej bardzo ładne ale jak to z drzewem trzeba co jakiś czas odświeżyć.

Królewskie krzesła posiadasz
____________________
Przemek- Życie w wiejskim ogrodzie *** Wizytówka
inka74 11:09, 28 gru 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15032
Gosiu - dziękuję i wzajemnie wszystkiego dobrego!

Przemku, co prawda to prawda zimowa pora odsłania inne aspekty rabat. A jak śniegu nie ma to wszystkie błędy są jak na dłoni. Zimą powstaje u mnie taka lista rzeczy do zrobienia. Potem łatwiej uporządkować wydatki i prace. Ten kamień w sumie nie jest biały a kremowo-beżowy. Pod bukiem jest zostawione pole w kształcie koła, aby nawiązywało do innych elementów. W kole jedynymi nasadzeniami są konwaliki i iryski cebulowe te niskie pomiędzy nimi. Chcę zamiast tego białego oświetlenia dać taką rdzawą kulę

Lub takie

I dla nich potrzebuję innego tła, aby je wyeksponować. I nie wiem czy ten kremowy beż będzie ok.

A skrzyń nie wiem czy przypadkiem nie zlikwiduję w takiej formie jak są obecnie i nie przerobię na inne na froncie. Mam spory problem z ich obsadzeniem. Wiecznie bałagan tam jest. Deski są w dobrym stanie, a na front potrzebne mi są inne donice. Z tyłu mogłaby wtedy powstać duża rabata lub... szklarnia pomysłów kilka chodzi mi po głowie.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Gardener27 11:25, 28 gru 2019


Dołączył: 20 sty 2014
Posty: 13487
Ja głosuję za kulami nuwer 2, zjawiskowe.

Jeśli skrzyń nie wykorzystujesz jako warzywnik to polecam eleganckie nasadzenia. W środku stożki z cisów a oblamówki z sezonowych roślin.
____________________
Przemek- Życie w wiejskim ogrodzie *** Wizytówka
galgAsia 11:28, 28 gru 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Hej Ciemiernikom nie powinno nic się stać w przypadku nadejście zimy - pamiętam, jak kiedyś miałam w doniczkach na balkonie, mróz je całkowicie ściął (tak mi się przynajmniej wydawało ), a potem przyszło ocieplenie i samoistnie wróciły do stanu wyjściowego.
Ta rdzawa kula jest obłędna Normalnie się w niej zakochałam Dasz namiar, pliiissss?
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
inka74 13:00, 28 gru 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15032
Przemku - też mi się podobają te nr 2. I cena przystępna bo ta pierwsza droga ale fajna duża 30 cm. Jedyna wada ażurowych - są stosunkowo małe chyba 13, 11 i 9 cm i nie wiem czy nie zginą w rabacie. Pewnie i tak je kupię tylko nie wiem czy tu będą. Skrzynie były pierwotnie wykorzystywane na warzywa ale jest ich mało. Niby można coś posadzić ale zbiory nikłe bo i słońca tam zbyt dużo nie ma. Teraz są w nich zioła a na nie z kolei jest ich za dużo i są za daleko od kuchni. Na zioła chciałabym zrobić miejsce - regał stojący na tarasie. Jakbym skrzynie rozebrała to powstałaby tu stosunkowo duża jak na mój mini ogród rabata - 3,6 x 1,9 m. Skrzynie mają tylko 1,2 x 1,2 metra i mam wrażenie teraz, że za dużo od tej strony ogrodu jest kamienia. Przeróbka duża by nie była. Kostka i płyty są na piachu położone. Cementu jest tyle co nic. Ale to i tak robota na min. weekend. Zobaczymy. Nauczyłam się już w moim ogrodzie, że tematy pewne powinny się odleżeć i min. 3 rozwiązania warto wziąć pod uwagę. Niestety nie gwarantuje to trwałego sukcesu i braku dalszych przeróbek bo ja jakoś nie mogę na 4 literach usiedzieć i mnie nosi.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies