Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Podmiejski ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Podmiejski ogródek

makadamia 14:12, 02 lut 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
AniMa napisał(a)
Z jednej strony szkoda lipy...ławeczka pod nią, kuty żyrandolek albo ze słoików.....zwisający z gałęzi ale jak mus, to mus


Ależ ławeczka jak najbardziej będzie pod lipą, tylko tą pierwszą, a nie środkową

A wyciąć raczej ją trzeba będzie:
po pierwsze - te lipy jeszcze dużo urosną i we trzy będzie im jednak za ciasno
po drugie - one rosną bliżej frontu rabaty niż tyłu; i o ile te dwie boczne tak nie przeszkadzają, to ta środkowa idiotycznie wygląda. Na tym zdjęciu lepiej to widać;


Żałuję jedynie, że nie mogę jej wyciąć od razu, ale wtedy kompletnie byśmy się odsłonili od ulicy, a przypominam, że część wypoczynkową mamy właśnie z boku domu a nie z tyłu, i taras, na którym jemy posiłki latem jest z ulicy widoczny.:/
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
AniMa 14:15, 02 lut 2017


Dołączył: 23 cze 2016
Posty: 4999
Tak....ale jak eM wyjedzie na miesiąc i karte kredytowa zapomni
____________________
Ania Ogropole-jeszcze nie ogród ale już nie pole
makadamia 14:43, 02 lut 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Kartę kredytową mam ja.
I ja ją spłacam

Nie ma letko
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
19:34, 02 lut 2017
Kawa napisał(a)
Asia co do wyboru id/bergenie
zdecydowanie ID
ładne są nawet zimą natomiast bergenie
szczerze mówiąc jestem nimi rozczarowana - co do liści of corse zimą

ID za to trzyma fason cały czas


To co u mnie z bylin cały rok trzyma fason wg moich obserwacji to

1)macierzanka
2)lawenda Hidcote
3)trawka taka niebieskawa czyli kostrzewa sina
4)wrzosy

a np.niby zimozielone żurawki są teraz takie se
19:38, 02 lut 2017
makadamia napisał(a)
Margerytko - wiem

Kiedyś już pisałam: dla mnie inspiracją jest John Brookes i Sue Townsend. Oni oboje projektują na zasadzie "mocne, geometryczne linie rabat i swobodne, wielogatunkowe nasadzenia". Dzięki temu kontrastowi ich ogrody są jednocześnie uporządkowane ale nie wymuszone.


Świetne inspiracje

POdobają mi się piny odnośnie roślin do miejsc bardziej cienistych i coś tu także i do siebie w tych pinach moge zgapić

Odnośnie prosa rózgowatego chciałam jeszcze dodać,że ja nabyłam niejakie Schenandoah (3 sztuki),które ma się wybarwiać jesienią dla odmiany purpurowo.
Proso jest o tyle fajne,że ma być trawą mniej ekspansywną na szerokość niż np.niektóre miskanty,więc wszystko zależy ile jest miejsca na rabacie.
Mam je pierwszą zimę i nie pokładają mi się ,jesli ktoś szuka niepokładających się zimą traw

Z dereni jeszcze odkryłam takie o zielonych liściach na zewnątrz żółtoobrzeżonych( Spaghetti)-normalnie idziemy w kulinaria

anna_t 21:52, 02 lut 2017


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
makadamia napisał(a)


dokładnie tak!




Jednym słowem - mam zrobić rządek dereni przed cisami? NEVER!
Przepraszam wszystkie dziewczyny sadzące rośliny w szeregu

Sibirica z tego co pamiętam miał białą obwódkę na liściu.

Tak jeszcze gwoli jasności: ta środkowa lipa pójdzie do wycięcia za parę lat, jak żywopłot cisowy trochę urośnie, to się rabata ciut rozjaśni.
Aśka skup się .. nie rządek, narecznica jeszcze pomiędzy. Powtórzenie dereni tylko proponuje
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
Pszczelarnia 22:21, 02 lut 2017


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Asia, może w dwuszeregu?

U Ciebie w wątku łatwo mi się przekomarzać, jakoś tak. A teraz wracam do czytania sedna.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
pestka56 22:37, 02 lut 2017


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Witam się, bo nie pamiętam, czy to już zrobiłam

Przywrotnik świetnie sobie w cieniu poradzi. U mnie wręcz się rozpasał w cieniu i od północy. Mam tam słońce ze 2 godziny dziennie.
Świetne są też w takim miejscu fiołki wonne.
Trzmielina, ale nie na pniu, rośnie baaa...ardzo wolno.
Funkie oczywiście lubią cieniście
Paprocie mogą być różnokolorowe: wietlica 'Burgundy Lace', wietlice japońskie 'Ursula Red', 'Silver Frost' i 'Regal Red'. Sadziłam zeszłej wiosny i mam nadzieję, że w tym roku ładnie się rozrosną.
____________________
Kasia
Pszczelarnia 22:37, 02 lut 2017


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
makadamia napisał(a)


Zapomniałam Ci powiedzieć - tak, wsadziłam tam żywopłot z cisków, tylko jeszcze trochę niekompletny, bo muszę się z rozstać z lilakami, które tam rosną. z wielkim bólem serca to robię i powoli mi to idzie


Ja tak miałam. Rozstałam się z nimi, posadziłam cisy a następnie posadziłam lilaki w innym miejscu w większej ilości. Czasami aspekt przesłony jest ważniejszy od innych. Choć ja cisy lubię za zimozieloność, wytrwałość, piękne tło dla innych roślin.

Co do pana JB - tak jak widzę, lubi umieszczać roślinę strukturalną w rabacie. Czasami, zdumiewająco, bywa to nawet jukka. Widać, że to jest architekt.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 22:59, 02 lut 2017


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
makadamia napisał(a)
Zasadniczo, taka właśnie jest jego proweniencja

Pozostaje pytanie: jaka jeżówka? Na pewno musi być różowa. Chciałabym, żeby jak najdłużej kwitła i żeby była nie niższa niż 60 cm. Podobno "Hope" się wyróżnia pod względem długości kwitnienia, ale jakoś nie mam do niej przekonania. Czy pełne odmiany kwitną jakoś znacząco krócej?


Mnie się wydaje, że kwitną podobnie długo. Tylko u pełnych wygląda to gorzej, bo przy gatunku albo dobrych odmianach (mniej nachalna od posiadanej przeze mnie Hoppe a polecana przez mistrza Oudolfa i posiadana przeze mnie to 'Fatal Attraction’ (kolor cerise pink)), przekwitanie jest ładniejsze (nie takie szaro - kosmate).

Akcentuję stan posiadania, wybacz: ale Hope jest taką pięknością o bardzo dużym okrągłym środku. A fatalna atrakcja zgrabną kępką o dość wyraźnym karminowym różu.


Ta biała trawa na jednym pinie wygląda mi na jakąś młodą lasecznicę (ale ona lubi słońce chyba) albo mozgę. Dobrym rozwiązaniem jest cienioznośny miskant 'Variegatus'.


Czy pod lipami utrzymasz wilgotność dla paproci?
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies