Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Podmiejski ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Podmiejski ogródek

makadamia 08:14, 03 lut 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
MiloslawaIwaniecPlizga napisał(a)


To co u mnie z bylin cały rok trzyma fason wg moich obserwacji to

1)macierzanka
2)lawenda Hidcote
3)trawka taka niebieskawa czyli kostrzewa sina
4)wrzosy

a np.niby zimozielone żurawki są teraz takie se


Akurat wymieniłaś same na słońce

Na razie, nawet jak zimotrwałe, to najczęściej przykryte i nie widać. nie mogę się już doczekać marca i sprzątania ogrodu

W szczególności ciekawa jestem, jak wiosną będą się prezentowały Ice Dance (nie okryty w ogóle, bo mi zabrakło gałęzi) i kiścień (okryty, ale listki prześwitujące spomiędzy choiny wyglądają ślicznie)
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 09:11, 03 lut 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
anna_t napisał(a)
Aśka skup się .. nie rządek, narecznica jeszcze pomiędzy. Powtórzenie dereni tylko proponuje


Psieplasiam

W takim razie przemyślę to jeszcze raz.

Teraz dopiero widzę, jak mi ta środkowa lipa blokowała myślenie.
Do tej pory plan był taki, żeby między drugą a trzecią (licząc od góry) były krzewy, żeby za lipą nie było dziury. Byliny miały być między pierwszą a drugą lipą. Ale znowuż przy pierwszej lipie, w tym rogu, byliny mi nie pasowały. I z tymi dereniami też mi coś nie grało.

I dopiero jak wczoraj Ty mi podpowiedziałaś jakieś ruchy z dereniami, a Ania podrzuciła mi ławeczkę, otworzyła mi się klapka w głowie.

I tylko ta nieszczęsna lipa środkowa, póki nie zostanie ścięta, będzie psuła widok.
A, i nie wiem na którym boku postawić ławeczkę.

____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 09:14, 03 lut 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Pszczelarnia napisał(a)
Asia, może w dwuszeregu?

U Ciebie w wątku łatwo mi się przekomarzać, jakoś tak. A teraz wracam do czytania sedna.


Odbieram to jako znak, że dobrze się tu czujesz, co jest bardzo fajne

Sama myślałam o dwuszeregu (zanim mi się koncepcja całkiem nie zmieniła).
Jakby te derenie co roku na wiosnę przycinać prawie do gruntu, to by nie rosły takie wielkie i zmieściły się w dwuszeregu, co? A i gałązki na zimę lepiej by wyglądały.
Zniosą derenie takie mocne cięcie?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 09:22, 03 lut 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
pestka56 napisał(a)
Witam się, bo nie pamiętam, czy to już zrobiłam

Przywrotnik świetnie sobie w cieniu poradzi. U mnie wręcz się rozpasał w cieniu i od północy. Mam tam słońce ze 2 godziny dziennie.
Świetne są też w takim miejscu fiołki wonne.
Trzmielina, ale nie na pniu, rośnie baaa...ardzo wolno.
Funkie oczywiście lubią cieniście
Paprocie mogą być różnokolorowe: wietlica 'Burgundy Lace', wietlice japońskie 'Ursula Red', 'Silver Frost' i 'Regal Red'. Sadziłam zeszłej wiosny i mam nadzieję, że w tym roku ładnie się rozrosną.


Ja też nie pamiętam, więc na wszelki wypadek mówię, że bardzo miło mi Cię widzieć u siebie w wątku

O przywrotniku to dobra wiadomość - więcej mam cienia niż słońca, więc cieniolubne byliny u mnie poszukiwane

Wietlicę mam jedną, ale durna ja, nie wiem czemu nie kupiłam właśnie takiej kolorowej. Buu
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 10:23, 03 lut 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Pszczelarnia napisał(a)


Ja tak miałam. Rozstałam się z nimi, posadziłam cisy a następnie posadziłam lilaki w innym miejscu w większej ilości. Czasami aspekt przesłony jest ważniejszy od innych. Choć ja cisy lubię za zimozieloność, wytrwałość, piękne tło dla innych roślin.

Co do pana JB - tak jak widzę, lubi umieszczać roślinę strukturalną w rabacie. Czasami, zdumiewająco, bywa to nawet jukka. Widać, że to jest architekt.


Kilkanaście stron temu wrzucałam skany z jego książki i chyba wrzuciłam też tą stronę, na której były rady odnośnie planowania rabat.
On dzieli rośliny na takie kategorie:
- szkielet (czyli po naszemu: ramy)
- akcenty (czyli rośliny atrakcyjne przez cały sezon ze względu na kolor lub pokrój
- ozdoby (rośliny długokwitnące)
- ozdóbki i wypełnienie (np.: cebulowe, kocimiętki itd.)

Dla mnie takie podejście jest odkrywcze (choć ciągle trudno mi je stosować).
Tutaj mam dwa idealne przykłady na akcenty - drzewa
https://pl.pinterest.com/pin/285486063859903583/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063859745724/

Na yukki też mam inspiracje (i to wcale nie od JB), bo w sumie to trochę dziwne, że one mają taką złą sławę na O. - i kwitną pięknie, i sztywne są, i zimozielone, i niewymagajace...
https://pl.pinterest.com/pin/285486063859942390/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063859478105/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063859478104/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063859903583/

A że trochę nie trzymają kształtu... Czy my nie za wiele wymagamy od tych roślin?

____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 10:32, 03 lut 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Pszczelarnia napisał(a)


Mnie się wydaje, że kwitną podobnie długo. Tylko u pełnych wygląda to gorzej, bo przy gatunku albo dobrych odmianach (mniej nachalna od posiadanej przeze mnie Hoppe a polecana przez mistrza Oudolfa i posiadana przeze mnie to 'Fatal Attraction’ (kolor cerise pink)), przekwitanie jest ładniejsze (nie takie szaro - kosmate).

Akcentuję stan posiadania, wybacz: ale Hope jest taką pięknością o bardzo dużym okrągłym środku. A fatalna atrakcja zgrabną kępką o dość wyraźnym karminowym różu.


Ta biała trawa na jednym pinie wygląda mi na jakąś młodą lasecznicę (ale ona lubi słońce chyba) albo mozgę. Dobrym rozwiązaniem jest cienioznośny miskant 'Variegatus'.



Jednym słowem: fatal atraction zamiast hope - check

Variegatus powiadasz? Dołączę go do listy chciejstw (wysoki jest i będzie robił ładny kontrast z ciemnym cisem) jeśli tylko znajdę dla niego miejsce

Pszczelarnia napisał(a)
Czy pod lipami utrzymasz wilgotność dla paproci?


No, to jest moje zmartwienie. Dodałam dużo gliny i kompostu na tą rabatę, podlewać będę i zobaczymy, czy to wystarczy
Chociaż mam wrażenie, że przy lipach nie jest tak źle jak pod świerkami. Na jedynym słonecznym kawałku nie mogę trawnika utrzymać...
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
anna_t 10:39, 03 lut 2017


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
makadamia napisał(a)


Psieplasiam

W takim razie przemyślę to jeszcze raz.

Teraz dopiero widzę, jak mi ta środkowa lipa blokowała myślenie.
Do tej pory plan był taki, żeby między drugą a trzecią (licząc od góry) były krzewy, żeby za lipą nie było dziury. Byliny miały być między pierwszą a drugą lipą. Ale znowuż przy pierwszej lipie, w tym rogu, byliny mi nie pasowały. I z tymi dereniami też mi coś nie grało.

I dopiero jak wczoraj Ty mi podpowiedziałaś jakieś ruchy z dereniami, a Ania podrzuciła mi ławeczkę, otworzyła mi się klapka w głowie.

I tylko ta nieszczęsna lipa środkowa, póki nie zostanie ścięta, będzie psuła widok.
A, i nie wiem na którym boku postawić ławeczkę.

chyba zależy na co chcesz z niej patrzeć a z dereniami też bym zwróciła uwagę gdzie będzie je zima ładnie widać
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
makadamia 12:53, 03 lut 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
anna_t napisał(a)
chyba zależy na co chcesz z niej patrzeć a z dereniami też bym zwróciła uwagę gdzie będzie je zima ładnie widać


Chyba będę musiała poprzymierzać tą ławeczkę

A derenie czy tu, czy tam będą na tle cisa, więc dużej różnicy chyba nie będzie.

Muszę się dobrze poprzyglądać tej rabacie i poobracać w myślach różne kombinacje
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
anna_t 13:07, 03 lut 2017


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
fajny pomysł podrzuciła też Ania z tym nawiązanie z cegieł, taki postument to mały koszt w budowie a fajnie nawiąże do kominka
mi się Twoje krawężniki tez podobają, masz wyjatkowo dzięki nim. wogole mam wrazenie że mocno kreatywną osoba jesteś.
ja teraz szukam inspiracji na tanie odnowienie kawalerki, masz jakies blogi czy podpowiedzi w tym temacie? będę kuchnie przenosić do salonu (jako aneks)a z kuchni chce zrobić dodatkowy pokój
narazie wymyśliłam tylko zeby odmalować całość na bialo, na najdłuzej scianie w salonie namalować pionowe grube pasy szare aby "podnieść" wizualnie...a tym nowo powstałym pokoju wstawie duze wyrko i połoze mięciutką wykladzine dywanowa, co sadzisz?
i niewiem ale kojarzy mi się ze miałaś boazerię gdzieś i ją odnawialaś? bo tam cały przedpokój w tym jest i niewiem co z nim zrobić..?
jak nie chcesz zaśmiecać sobie watku to mozemy przejść na priv
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
pestka56 13:45, 03 lut 2017


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Te krawężniki skojarzyły mi się z ogrodem Magnolii. Ma podobne podziały, geometryczne, a ogród wcale nie wygląda na nowoczesny robiony pod sznurek.
____________________
Kasia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies