Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Podmiejski ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Podmiejski ogródek

April 08:40, 04 wrz 2019


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10146
makadamia napisał(a)


Widziałam tego powojnika u Tamaryszka i bardzo mi się spodobał. Kłopot w tym, że on chyba dość nisko idzie i na takie 2-metrowe podpory chyba nie da rady się wspiąć. Iza puszcza go na cisa, a ja nie bardzo mam na co


Dlatego pisałam o podporze o jakimś naturalnym kształcie żeby nie było go niemal widać. A powojnik dobrze znosi podpieranie i przyczepianie do podpór. Potem już się tego trzyma. On 1,5 max 2m rośnie wg internetu. Ale ja nie widziałam egzemplarza większego niż 150cm.

Ja mam Fothergille major, w miejscach przewiewnych i dała radę. A u mnie bywa bardzo zimno. Przeżyła nawet moje przesadzanie w zeszłym roku, bo w stanie bezlistnym pomyliłam ją z perukowcami, które chciałam oddać. Więc znów będzie przesadzana na właściwe miejsce
____________________
April April podbija las Mazowsze
TAR 09:15, 04 wrz 2019


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7268
u mnie Fotergille wiosna i latem maja pol na pol slonka i cienia. jesienia slonko tylko rano, tak do 10 potem juz cien, rosna w mega wygwizdowie i dosc jalowej ziemi. troche zyznej i nizej piach. Tez byly przesadzane. Wczesniej rosły w pełnym sloncu i nie bylo im dobrze. Słabo kwitły i przypalało im liscie. Po przesadzeniu bosko kwitna. Szkoda ze u mnie nie maja za pleckami ciemnego tła tylko jasna elewacje domu.

Asia, one w cieniu i takim przeswietlonym cieniu beda super. Przy kwitnieniu beda swiecic na rabacie. Jesienia przebarwienia tez beda ale nie takie intensywne jak w sloncu. Kwiaty sa biało-kremowe z żółtymi pręcikami. Widzialam wczoraj Fortegille z zielonymi listkami Wiec jak na moje to zielona bedzie u Ciebie ładnie wygladac.

I nie pamietam czy to tyczyło sie pieknotek czy fortegilli ale ktores z nich potrzebuja drugiej rosliny by kwitnienie było obfite. ja bynajmniej mam tak posadzone. 3 fotergille i 2 pieknotki
____________________
Ogrod nad bajorkiem
inka74 10:16, 04 wrz 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15004
Gosiek33 napisał(a)

Jeśli masz identyczną jak moja to to jest Fotergilla major, podobno może do 2 m urosnąć. Myślałaś nad kiścieniami?
Gosiu, moja ma 7 lat i nigdy wyższa jak ok. metra to nie była. Myślę, że to nie major ale jaka nie wiem. Kupowana w czasach gdzie metki się nie zostawiało ani w sumie aż tak bardzo nie zwracało uwagi co to za odmiana ba nawet nie wiedziałam, że może ich być aż tyle i to tak bardzo różniące się wymiarami
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
April 10:34, 04 wrz 2019


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10146
TAR napisał(a)
u mnie Fotergille wiosna i latem maja pol na pol slonka i cienia. jesienia slonko tylko rano, tak do 10 potem juz cien, rosna w mega wygwizdowie i dosc jalowej ziemi. troche zyznej i nizej piach. Tez byly przesadzane. Wczesniej rosły w pełnym sloncu i nie bylo im dobrze. Słabo kwitły i przypalało im liscie. Po przesadzeniu bosko kwitna. Szkoda ze u mnie nie maja za pleckami ciemnego tła tylko jasna elewacje domu.

Asia, one w cieniu i takim przeswietlonym cieniu beda super. Przy kwitnieniu beda swiecic na rabacie. Jesienia przebarwienia tez beda ale nie takie intensywne jak w sloncu. Kwiaty sa biało-kremowe z żółtymi pręcikami. Widzialam wczoraj Fortegille z zielonymi listkami Wiec jak na moje to zielona bedzie u Ciebie ładnie wygladac.

I nie pamietam czy to tyczyło sie pieknotek czy fortegilli ale ktores z nich potrzebuja drugiej rosliny by kwitnienie było obfite. ja bynajmniej mam tak posadzone. 3 fotergille i 2 pieknotki


Tarcia, a pięknotki masz w półcieniu? To właśnie one potrzebują zapylania krzyżowego. Chętnie bym posadziła ale one wymagają zupełnie czego innego niż mogę im zapewnić. Ja mam tylko suchy półcień. Fotergille ok ale pięknotka już nie poradzi sobie.
Fotergille lubię bo ma listki przypominające graby, tylko ciut jaśniejsze. Ja je miałam właśnie na tle ciemnej zieleni, w rozświetlonym cieniu. Po przymusowej przeprowadzce, wrócą na dawne miejsce
____________________
April April podbija las Mazowsze
Nowa12 14:14, 04 wrz 2019


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
makadamia napisał(a)
Na kwaśnej zaczynają wrzosy i hamelny:




po raz drugi zakwitła mi też lewizja - przyjemna niespodzianka


Jaka ta lewizja to słodziak jest . Pierwszy raz widzę.
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
galgAsia 13:01, 05 wrz 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Asia, podpowiedz proszę: robisz projekty w paincie - czy tam można zrobić "kratkę", czy muszę ją jakoś zaimportować ? bo znaleźć nie mogę tej kratki... A chętnie bym coś porysowała
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
TAR 13:27, 05 wrz 2019


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7268
April napisał(a)


Tarcia, a pięknotki masz w półcieniu? To właśnie one potrzebują zapylania krzyżowego. Chętnie bym posadziła ale one wymagają zupełnie czego innego niż mogę im zapewnić. Ja mam tylko suchy półcień. Fotergille ok ale pięknotka już nie poradzi sobie.
Fotergille lubię bo ma listki przypominające graby, tylko ciut jaśniejsze. Ja je miałam właśnie na tle ciemnej zieleni, w rozświetlonym cieniu. Po przymusowej przeprowadzce, wrócą na dawne miejsce


tak, 2 pieknotki Profusion mam w cieniu/połcieniu/przeciagu. maja sie dobrze, kwitna i owocuja co roku. wiosna dosadzilam 4 inne pieknotki (2 profusion i 2 imperial pearl) w bardziej slonecznej miescoweczce przy brzozie trojpakowej od frontu, zobacze jak sobie poradza. Chciałam miec kolorowo jak juz liscie pospadaja.

moje Fotergile to Beaver Creek, wiosna i latem liscie szarozielone, pod koniec lata bardziej zielenieja a teraz zaczynaja czerwieniec mimo cienia.
____________________
Ogrod nad bajorkiem
TAR 13:30, 05 wrz 2019


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7268
galgAsia napisał(a)
Asia, podpowiedz proszę: robisz projekty w paincie - czy tam można zrobić "kratkę", czy muszę ją jakoś zaimportować ? bo znaleźć nie mogę tej kratki... A chętnie bym coś porysowała


w paincie musisz wejsc w zakladke "Widok" i tam na kratce zaznaczyc "linie siatki" i "linijke"


____________________
Ogrod nad bajorkiem
mrokasia 13:31, 05 wrz 2019


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17981
TAR napisał(a)


w paincie musisz wejsc w zakladke "Widok" i tam na kratce zaznaczyc "linie siatki" i "linijke"


A ja gooopia, robiłam plan w excelu i importowałam do painta...
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
TAR 13:33, 05 wrz 2019


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7268
mrokasia napisał(a)


aaa to dlatego takie nieczytelne? bo ja twoje w paincie przerobilam i napisy bylo widac
____________________
Ogrod nad bajorkiem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies