Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Podmiejski ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Podmiejski ogródek

makadamia 08:31, 10 paź 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
galgAsia napisał(a)


Ta lektura jeszcze przede mną. Możesz zaspojlerować? coż Cię rozczarowało lekko...?


Wiesz, teoretycznie książka jest o tym, co lubię najbardziej - o projektowaniu. Ale jak autor opisuje, że wykonał staw albo tarasy, ze względu na takie czy inne otoczenie, to bez zdjęć trudno to sobie wyobrazić i później wykorzystać. Co prawda wydawca się postarał i umieścił trochę zdjęć w książce, ale nie jako ilustracje do poszczególnych fragmentów tekstu, tylko jako wkładka. I nie zawsze udało się zdobyć zdjęcia z tych ogrodów, o których pisze RP.
Druga rzecz: RP co prawda pisze, że wykonywał bardzo różne ogrody, i duże i małe, ale opisuje głównie założenia wręcz parkowe, w starych i dużych posiadłościach - ciężko to odnieść do aktualnych warunków. W dodatku preferował styl klasyczny formalny (bardzo czule wyrażał się o osiemnastowiecznych projektach, a nie poważał dziewiętnastowiecznych).
Ten styl pasuje do historycznych posiadłości w Anglii, Francji czy Włoszech, gdzie najczęściej działał, ale znowu: dla nas jest niezbyt relatable (brakuje mi wygodnego polskiego słowa).

Stosował nasadzenia krzewiaste albo z roślin jednorocznych. O bylinach jest w jego książce niewiele i raczej z dystansem. O trawach w ogóle możecie zapomnieć.
Tutaj ciekawostka: nie wiem, czy to oryginalna pisownia czy kwestia tłumaczenia, ale na rabaty bylinowe mówił "obrzeża zielne". Często stosował określenie "klomby", a jak dodawał, że powinny mieć średnicę nie większą niż 1,2 metra (dla ułatwienia pielęgnacji) to dostawałam wręcz ciarek.

Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


A ja czytam o Warszawie Antoniego Słonimskiego. Jeszcze się nie rozczarowałam.


Lucky you

sarenka napisał(a)
Asia, zerkniesz do mnie? Pomożesz?


Megi, wybacz ale o drzewach u Ciebie w wątku już tyle napisano, że nie wiem, co jeszcze mogłabym dodać, żeby pomóc Ci podjąć decyzję.

inka74 napisał(a)
Fragmenty i kilka recenzji. I ciągle się zastanawiam...
Ja obecnie jestem na etapie Mai - wiosna-lato


To też Ci pożyczę
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
sarenka 09:23, 10 paź 2019


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
makadamia napisał(a)

Megi, wybacz ale o drzewach u Ciebie w wątku już tyle napisano, że nie wiem, co jeszcze mogłabym dodać, żeby pomóc Ci podjąć decyzję.

Ok. Bardziej mi chodziło o plusy i minusy 2-3 odmian i sposób ich rozmieszczenia, ale już wiem co i jak będę sadzić
____________________
Magda W samym sloncu
Pszczelarnia 20:53, 10 paź 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Masa ogrodowa bywa po wielu latach masą krytyczną.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Margerytka40 13:35, 11 paź 2019


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Aśko, zajrzyj proszę rzucić okiem
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Brzozowadzie... 09:17, 15 paź 2019


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
O, Asiu, wpadam nadrobić, a tu cicho Siedzisz w ogrodzie? Uściski!
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
makadamia 14:27, 15 paź 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Brzozowadziewczyna napisał(a)
O, Asiu, wpadam nadrobić, a tu cicho Siedzisz w ogrodzie? Uściski!


Życie pozaforumowe mnie pochłonęło. Ale w przyszłym tygodniu powinno już być luźniej, więc wrócę.

Zła jestem, bo pogoda - marzenie. Na sadzenie cebul idealna, a tutaj akurat takie różne sprawy powypadały i nie ma kiedy. Wczoraj zaczęłam sadzić narcyzy, ale do zmroku ledwie kilka torebek zdążyłam opróżnić.

Margerytka40 napisał(a)
Aśko, zajrzyj proszę rzucić okiem


Asiu, zaglądam regularnie i widzę co się dzieje, tylko pisać nie mam czasu.
Ale gdybym miała jakieś zastrzeżenia, to bym napisała

Pszczelarnia napisał(a)
Masa ogrodowa bywa po wielu latach masą krytyczną.


A wiesz, że tego się obawiam?
Z jednej strony chcę, żeby rośliny już porosły i zasłoniły ogród, a z drugiej strony jestem ostrożna w sadzeniu różnych krzewów (o drzewach raczej nie ma mowy), bo pamiętam, że rośliny rosną.

Przyznam się, że np.: wątek Inki czytam z fascynacją pomieszaną z lekkim przerażeniem. Ilość roślin, które Iwonka zakupuje do swojego niedużego przecież i już pełnego ogrodu rzuca mnie na kolana

____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Margerytka40 14:30, 15 paź 2019


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Uff, bo już myślałam, że się nie odzywasz bo wszystko nie tak. Taka cisza czasem nie oznacza dobrze
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
AnnaCh 14:32, 15 paź 2019


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Margerytka40 napisał(a)
Uff, bo już myślałam, że się nie odzywasz bo wszystko nie tak. Taka cisza czasem nie oznacza dobrze
Fakt, człowiek się zastanawia, czy jest aż tak źle, że przez grzeczność nikt nic nie mówi
____________________
Ania - Malutki pod lasem
galgAsia 14:36, 15 paź 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Aśko , a podrzuciłabyś jakąś radę dot. żywopłotu nieformowanego z udziałem kalin? Bo powoli się do niego przymierzam...
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
makadamia 14:41, 15 paź 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Margerytka40 napisał(a)
Uff, bo już myślałam, że się nie odzywasz bo wszystko nie tak. Taka cisza czasem nie oznacza dobrze


Znam ten rodzaj ciszy.

Ale już napisałam, bo widzę, że u Ciebie wątek szybko pędzi i nowe pomysły pączkują.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies