Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pora najwyższa wziąć się za ogród, czyli krok po kroku w tym natłoku.

Pokaż wątki Pokaż posty

Pora najwyższa wziąć się za ogród, czyli krok po kroku w tym natłoku.

Makusia 09:46, 07 cze 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Tam sama...domownik przyjdzie, popatrzy, poduma, wesprze ciepłym słowem, czasem taczkę wywali
Choinka zostaje, bo jej nie przesadzę, a nie chcę jej ucinać przy ziemi. Szkoda mi jej zwyczajnie- jedyny egzemplarz, który został po BN i rośnie. Tuje tak- tam, gdzie myślisz zakupię

Sobota była straszna- nie dość, że umknęło mi, że słońce świeci i dzięki temu mam spalone ramiona i kark, to autentycznie wysiłek taki, że zwyczajnie mnie zemdliło na koniec. O 16.30 wywiesiłam białą flagę. Dzisiaj ruszam znowu.

Co do ogródka, to nie mogę znaleźć czasu żeby pietruszkę przerwać i chwasty wypielić. Szkoda mówić. Doszłam ostatnio do przekonania, że powinnam z pracy zawodowej zrezygnować, to może by mi czasu na pracę w ogrodzie wystarczyło
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
makadamia 10:49, 07 cze 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Makusia, popełniłam taki szkic dla Twojej działki.

Wiadomo, że linie krzywe i poszczególne rozwiązania trzeba by było dopracować, ale wstępnie tak bym to widziała.
Te cienkie czarne linie to są linie pomocnicze - do zignorowania.

1. Ten fragment między podjazdem a ślicznym chodnikiem z kostki obsadziłabym w całości. Wiąz IMO posadziliście za blisko domu. Z tego co wyguglowałam, on rośnie dość duży, więc powinien stanowić główny punkt tej rabaty i mieć miejsce na rozrastanie się.
Świerka z z tego kółeczka bym wyrzuciła, bo za chwilę Wam zasłoni całe drzwi wejściowe. Coś mniejszego tam dać.

2. Świerki od południowej strony bym jednak przesadziła. Urosną duże i zacienią Wam połowę działki. Co prawda, można je ciąć, ale i tak sąsiad posadził tam ładne tuje, więc dodatkowego żywopłotu nie potrzebujecie. Posadziłabym tam jakieś atrakcyjne krzewy liściaste.

3. Ognisko bezpośrednio przy kojcu dla psa wydaje mi się kiepskim pomysłem, ale na razie nie mam lepszego, więc zostawiłam. Trzeba by jednak zrobić jakieś fajne wydzielenie - jakaś ławeczka okrągła albo żywopłocik.

4. Suszarkę też zostawiłam, gdzie chciałaś, z tym że całe to przejście wysypałabym żwirkiem, żeby się nie bawić w koszenie trawy. Osobiście jednak przeniosłabym ją na bok domu, obok drewutni, bo teraz widać ją w całej okazałości z tarasu, a nie jest to jakaś wielka atrakcja Tam tez zrobiłabym kompostownik.

5. Jak zrobisz szersze, wygodniejsze zejście z tarasu, a do tego głębsze rabaty, to domownicy nie będą Ci łazili po roślinach. Przed wyjściem z garażu też można wysypać żwirek lub położyć choćby płyty chodnikowe, żeby zrobić przejście na trawnik.

Jak Ci się widzi taka koncepcja?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Makusia 12:13, 07 cze 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Asiu,
OJ JEJ JEJ! Takie czary, że muszę przeczytać na spokojnie kilka razy
Sam szkic bardzo mi się podoba- spójny jest przede wszystkim.

Przede wszystkim jednak- dziękują Ci baaaaardzo (naprawdę bardzo!) za chęć zaangażowania i pomoc. Każda sugestia jest bardzo cenna, a to dlatego, że żadnej nie ignoruję i wszystkie biorę pod rozwagę- właśnie dlatego jestem w społeczności Ogrodowiska.

To, co na teraz, to suszarka- musi zostać, bo jest wbetonowana. Koło drewutni, jak ją postawię, to się już nie przejdzie tamtędy- jest ciasno i samochód z drewnem w ogóle nie dojedzie, poza tym rabaty nie mogłoby tam być.
W ogóle to w tym roku chce zrealizować dwie rzeczy na 100%- tj. nieszczęsną rabatę okularową i tą jeszcze bardziej nieszczęsną "na podwyższeniu". Wiem, że czeka mnie przeróbka wszystkiego pozostałego, ale muszę to rozłożyć w czasie, bo niestety ale słowa Toszki, że skaczę z miejsca na miejsce są prawdziwe, a efekt taki, że nic nie jest dokończone, rabat do plewienia przybywa, a mi ręce opadają.
Po rabacie okularowej już wiem z czym się mierzę, i nie wiem...szczerze-nie wiem, czy w tym sezonie starczy mi sił na jakąkolwiek nową. To też zakupy roślinek- choć niewątpliwie przyjemne, to dają po kieszeni

W tym roku zadecyduję też ostatecznie, co do strony południowej (tam gdzie tuje sąsiada i moje świerki) i zerwę darń, ale chcę ją odwrócić "do góry nogami" i zostawić tak do wiosny. Darń z okularowej wywalałam na tyły za brzozy (też "do góry nogami") i przewożenie tego takami+załadunek, rozładunek- podwójna robota.

____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
anbu 12:22, 07 cze 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Pomysł Asi (kształt rabat) bardzo mi się podoba
____________________
Ania Ogród Ani :)
AnnaCh 12:31, 07 cze 2016


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
anbu napisał(a)
Pomysł Asi (kształt rabat) bardzo mi się podoba
Mi też
No i suszarka wysypana żwirkiem tez doby pomysł, fajnie to może wyglądać i może nie byc wcale tak źle. Można by jeszcze języczek pociągnąć i kawałek jakiś niskich krzaczków wsadzić przed tym żwirkiem.
Kurcze, a nie mogłaś mieć przenośniej suszarki?
____________________
Ania - Malutki pod lasem
makadamia 12:59, 07 cze 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Dziewczyny, dziękuję za pochwały.

Po pierwsze - wszystkim polecam książkę Johna Brooksa "Projektowanie ogrodów". Przeczytacie i będziecie potrafiły rysować plany dużo lepiej ode mnie. Książka jest naprawdę świetna pod tym kątem. Pod kątem planowania nasadzeń trochę mniej, ale tutaj z kolei mamy Ogrodowisko

Po drugie - ołówkiem po kartce łatwo się jeździ. Jak przyjdzie do roboty w terenie - dużo trudniej. W kwestiach planowania nasadzeń jestem kompletna noga:/.

Marta - oczywista oczywistość, że nie zrobisz wszystkiego za jednym zamachem. Ale jak masz w głowie całość, to łatwiej projektować poszczególne rabaty.

Jakbyś jeszcze mogła zrobić zdjęcia z tarasu: na kojec dla psa, na przyszłe ognisko, na brzozy, i na warzywnik i tą suszarkę. I parę zdjęć z bliższej perspektywy, żeby można było lepiej zobaczyć szczegóły.

Kombinuję, czy by nie dało się zrobić rabat przesłaniających kojec i suszarkę. Z tym, że przy takiej opcji trawnik na pewno będzie dużo mniejszy, a nie wiem czy to Wam pasuje.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Makusia 14:10, 07 cze 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Zdjęcia będą wieczorem Szaleństwo z aparatem dzisiaj nastąpi
Pytanie stanowiące odpowiedź na:

Kombinuję, czy by nie dało się zrobić rabat przesłaniających kojec i suszarkę. Z tym, że przy takiej opcji trawnik na pewno będzie dużo mniejszy, a nie wiem czy to Wam pasuje.


Czy któraś z Was ma 8 latka, który w piłkę gra nawet przez sen??
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Makusia 14:13, 07 cze 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
PS. Zbliżenia i szczegóły obnażą w pełni wszystkie chwasty i niedoskonałości
Ale dla Was wszystko
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
AnnaCh 14:14, 07 cze 2016


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Makusia napisał(a)
Czy któraś z Was ma 8 latka, który w piłkę gra nawet przez sen??
Nie Ja mam 2 latka, który wszędzie jeździ samochodami i bardzo chce mi pomagać sadzić roślinki, co kończy się zdeptaniem połowy tego co wsadzam
Czekamy na zdjęcia A Ty myślisz, że my chwastów nie mamy?
____________________
Ania - Malutki pod lasem
Makusia 14:20, 07 cze 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Ja nie nadążam po prostu
Mam całą na podwyższeniu- już nawet nie mówię, że do przerobienia- w pierwszej kolejności do usunięcia "suchostan" i robi się na niej zielono od chwastów- dosłownie! Widzę to z okna z łazienki i mnie kurrrrDE szlak jasny trafia! Ale nie pójdę do niej, dopóki nie skończę okularowej. A tu niedziela, to lekarz, to dentysta (niby też lekarz), to wyjazd służbowy- no kiedy?
Dlaczego ciemno robi się przed 21.00???
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies