Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Jak feniks z popiołów

Pokaż wątki Pokaż posty

Jak feniks z popiołów

Kawa 08:10, 06 paź 2016


Dołączył: 26 maj 2015
Posty: 14911
jesssuuu
Wika ale się spiełaś

mnie siepodoba warian drugi z przesłonieciem szopki
no śliwy tez powinny fajnie się wtopić

co do stożka i kulek w tym wypierdku
to nie wiem chocicaż taka wizja baaardzo ładna
a moze stożek czymś innym podsadzony? jakimś zimozielonym carexem?
____________________
Kamila-Droga do spełnienia
makadamia 08:42, 06 paź 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
No dobra.
Na początek jeszcze raz westchnę, jakie Ty ładne te plany robisz - i drzewka na nich tak ślicznie narysowane i pokolorowane. Full profeska

Z sąsiadem zdecydowanie musicie pogadać. To, że jemu ten kawałek od Waszej strony niepotrzebny, nie oznacza, że Wy musicie patrzeć na ten bajzel. Zapytajcie się go po prostu, czy możecie na tym terenie posadzić jakieś rośliny, bo bardzo brzydko to wszystko wygląda. Marikenów i gumballi nie musicie tam wstawiać, tylko coś tańszego, to w razie zmiany zdania sąsiada wielkiej straty nie będzie.

Co planujesz w prawym górnym rogu? Kompostownik jakiś czy warzywnik? Bo widać jakiś zakątek schowany. A na skarpie? Bo ona wygląda jakby była zrobiona w jakimś celu. Widzę trzy możliwości: placyk do grilla/ogniska, plac zabaw dla dzieci lub warzywnik.

Jeśli to pierwsze, to na tej półkolistej krawędzi skarpy zrobiłabym schodki. Jeśli drugie lub trzecie - to zrobiłabym rabatę, a na niej rośliny, które trochę ten obszar zasłonią od strony tarasu. Linię skarpy ciut inaczej bym poprowadziła, żeby wyszło równe koło, koncentryczne w stosunku do tarasu.

Przy płocie sąsiada zrobiłabym jednak ten żywopłot - jak będzie na wysokość tej wyższej skarpy, gdzie są drzewa, to tarasu sąsiadowi nie zacieni. Pod drzewami zrobiłabym niski murek oporowy - można go wykorzystać jako ławkę lub jako rabatę, a miejsce pod drzewami obsadziła jakimiś wytrzymałymi roślinami.

Mniej więcej tak bym to widziała:



____________________
Asia-podmiejski ogrodek
anbu 09:38, 06 paź 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Taras sąsiadów ja bym przysłoniła drzewami

Może klon jakiś czerwony, niewysoki w ten trójkącik obok garażu dać i podsadzić czymś żółtym
Nie wiem czy lubisz kolor żółty w ogrodzie?
____________________
Ania Ogród Ani :)
wiklasia 19:09, 06 paź 2016


Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 1956
Rany Julek - skończyła się zabawa. Po takich Waszych radach i sugestiach nie pozostało mi nic innego jak tylko wziąć się ostro do roboty. Poważnej roboty, takiej solidnej, prawdziwej, a nie żadne dotychczasowe miarkowania i ersatze, nieudolnie symulujące jakieś poważniejsze ogrodowe działania.

Asiu (makadamia) - kiedy wyczerpie się Twoja lista pytań?
No więc odpowiadam:
Kompostownik już jest, na skarpie, schowany pod drzewem; było to jedyne miejsce, które wydało mi się optymalne - nie za bardzo na widoku, i niezbyt blisko tarasu naszego i sąsiadów.
Przeznaczenie podwyższonej skarpy - warzywnik, a raczej zielnik i pole dla manewrów polowych dzieciarni.
Skarpa, ta tylna skarpa zostanie obsadzona z wykorzystaniem podpowiedzi niezawodnej Toszki.

Anbu - ależ oczywiście, że lubię żółty; nie to co różowy.
Myślę, że wszystko co duże i krzaczaste w trójkącie nie ma racji bytu, tylko zwarte formy, a to dlatego, że tamtędy często się chodzi, takim przesmyczkiem najbliżej ściany.

Dzięki za Wasze świeże i od innej strony spojrzenie.











____________________
Wiklasia Jak feniks z popiołów
kasia_w 15:22, 07 paź 2016


Dołączył: 16 sie 2013
Posty: 4920
Wiklasiu dzień dobry
Fajnie się Twój wątek czyta, dobrze, że jeszcze krótki w miarę

Wpadnę od czasu do czasu, może nawet coś napiszę Kibicuję pracom

Przesłony fajne zaproponowałaś, ale nie wiem, czy obie są konieczne. Mi się ten tył szopki sąsiedzkiej osobiście podoba, może coś ażurowego na jego tle- drzewko jakieś wielopienne? Na tle ciemnego drewena b.ładnie wyglądją rośliny o jasnych liściach- dereń elagenissima, miskant variegatus, niekoniecznie razem...
____________________
Mały ogród Kasi , Izrael-ogrody i nie tylko
makadamia 15:33, 07 paź 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Warzywnik obok placu zabaw dla dzieci? Albo jesteś bardzo odważna, albo masz dziewczynki, bo przy moich chłopakach warzywa by nie dały rady

A co w takim razie planujesz w tym lewym kąciku?

I czy widzisz szansę, żeby wykorzystać któryś z moich pomysłów, czy wszystkie zupełnie nie po drodze z Twoimi planami?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
kasia_w 17:54, 07 paź 2016


Dołączył: 16 sie 2013
Posty: 4920
wiklasia napisał(a)
Dziewczyny i Chłopaki pytanie:
Jaka jest sensowa cena za szczepione na wysokości 1,80-2,00 m drzewko śliwy odmiana Pissardi lub Nigra? Szczepione z dwóch stron to znaczy dwa zrazy na podkładce.

200 płaciłam za spore, szczepione na wys ok 220

i jeszcze raz sobie do zdjęć wróciłam- jednak jakaś przesłona tej szopki by się przydała, bo to tak na wprost tarasu, czego na początku nie doczytałam oczywiście.
Moje pierwsze wrażenie- wybacz- łyso na przodzie. Drzew brakuje
____________________
Mały ogród Kasi , Izrael-ogrody i nie tylko
Gruszka_na_w... 23:22, 07 paź 2016


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22345
Makusia napisał(a)


Nazywajmy rzeczy po imieniu- tytka jest w dużej kopercie



Odpowiednie rzeczy dać słowo!
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 23:49, 07 paź 2016


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22345
Makusia napisał(a)
A może coś na pniu zamiast piwoni? I kulki. Albo trawki. Albo nie wiem


Przyszły mi do głowy 3 trzmieliny na patyku, bukszpan i turzyce. Ale w ogrodach formalnych nie czuję się zbyt pewnie. Niech to będzie przyczynek do burzy mózgów.


Ta ściana między garażem a wejściem do domu prosi sie o wyższy akcent. Dałabym tam osobiście drzewko
PS. Dlaczego śliwy szczepione, a nie naturalne? Zależy Ci w tym miejscu na geometrii?
Nieregularna korona lepiej zasłoni szopę- tak myślę.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Anda 08:22, 08 paź 2016


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33832
Wika, ale super plan i świetne propozycje dziewczyny dają A przy szopie nie mogłabyś po prostu posadzić ślicznego żywopłotu grabowego? Patrzyłabyś na śliczne liście. W sumie to mogłabyś go też posadzić przy płocie do tarasu sąsiadów. Możesz go tam mocnej przycinać i prowadzić tylko na wysokość 1,8m.
W przedogródku w tym trójkącie mogłabyś po prostu posadzić jakieś wąskie drzewo, np. buk Rohan Obelisk. Po dwudziestu latach osiąga ok. 6m wys. i tylko 1,5 szer. Poza tym też możesz go przycinać.

Edit - żywopłot grobowy się wkradł, a grabowy miałam na myśli
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies