Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Jak to wszystko ogarnąć?

Pokaż wątki Pokaż posty

Jak to wszystko ogarnąć?

Zielona 21:22, 04 gru 2016


Dołączył: 10 wrz 2013
Posty: 5717
Dzięki za gościnę Przypomniały mi się dawne czasy na forum, kiedy byłam mocno kawiarenkowa
Gruszka_na_w... 21:30, 04 gru 2016


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22250
TeresaK napisał(a)


Ps. "Myśli nieuczesane" rewelacyjne. Czy mogłabym jeszcze jakieś poznać ?



"Ciułamy nasze myśli – może uzbieramy jakiś sens"
Ta będzie jak znalazł
Dobranoc
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Zielona 22:48, 04 gru 2016


Dołączył: 10 wrz 2013
Posty: 5717
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
"Ciułamy nasze myśli – może uzbieramy jakiś sens"


Hmm... a mnie się wydaje, że nie tylko o aforyzmy niczym z Leca chodziło... Czy się mylę?
Zielona 22:52, 04 gru 2016


Dołączył: 10 wrz 2013
Posty: 5717
A jeśli już w klimacie Leca pozostać...

...może lepiej wrzucę na PW
makadamia 14:10, 05 gru 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Hmmm, chyba się wykokosiłam z trzecią wersją



Zrobiłam taras wedle Twojego pomysłu, ale przeniosłam go na górę, żeby z tarasu był maksymalnie długi widok w dół działki.
Podobały mi się te płaskie, trawiaste tarasy z wersji drugiej (i tej inspiracji)i tutaj chciałam je powtórzyć. Dla jasności numerami oznaczyłam coraz niższe poziomy. Ważne, żeby krawędzie tarasów były niskie (ok. 20 cm) ale za to same trawniki nie muszą być idealnie poziomo - mogą mieć bardzo łagodny spadek (chyba że przewidujesz, że ktoś będzie tutaj grał w piłkę). W zasadzie bez spadku to się nie obejdzie, bo 4 tarasy po 20 cm wys. to zaledwie 80 cm, a sądząc po zdjęciu, ta skarpa ma ponad metr.

Tak na marginesie - sądzę, że zanim zdecydujesz się na którąś z wersji, to powinnaś skonsultować się z firmą, która będzie Ci kładła kostkę - niech powiedzą, co jest realne, co nie, które rozwiązania są drogie i w ogóle
Bo ja na razie puszczam wodze fantazji i boję się, że na wiosnę zaliczymy twarde spotkanie z rzeczywistością

Dla ławeczek przewidziałam dwie możliwości:
A - ławeczka w najbardziej nasłonecznionym miejscu, dobra do wygrzewania się wiosną/jesienią, ale za to z widokiem na dom - trzeba będzie obmyśleć BARDZO ładne nasadzenia
B - ławeczka w bardziej cienistym miejscu, dobra na letnie upały i z atrakcyjnym widokiem.

Oczywiście, to wszystko jest tylko materiał poglądowy do przemyśleń. Na tym etapie możesz wybierać i grymasić, że taras wolisz w bardziej zacisznym miejscu i rabata pod domem ma nieładny kształt. I tak prawdziwe kłopoty zaczną się na etapie przenoszenia rysunku na rzeczywistość. Makusia może potwierdzić.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
TeresaK 19:42, 05 gru 2016


Dołączył: 09 paź 2016
Posty: 496
Asiu, przede wszystkim bardzo dziękuję za czas i pracę, którą włożyłaś w zaprojektowanie linii rabat na mojej działce.
Przyjrzałam się tej ostatniej propozycji w miarę jak czas pozwolił. Jest na pewno bardzo ciekawa. Ale jest wersją, jeżeli dobrze zrozumiałam plan, która wymaga największych prac ziemnych. Związane to jest z nachyleniem i kierunkiem skarpy.
Przyjmuję, jak sama pisałaś, Twoje propozycje, jako cenny materiał poglądowy.
Muszę to dobrze przemyśleć. Dzięki Tobie będzie mi łatwiej. Wynikami moich przemyśleń będę się z Tobą dzielić

Tak na gorąco - to wersja nr 2 jest mi najbliższa sercu.
____________________
Jak to wszystko ogarnąć ?
Iwk4 19:56, 05 gru 2016


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
makadamia napisał(a)
Podoba się Wam?
No to jeszcze jeden pomysł do przetrawienia:


Też trzeba będzie wytężyć wyobraźnię

Ta wersja jest bardziej... trawnikowa
Placyk, kaskada i rabatka przy nich zostają w zasadzie bez zmian.
Stopnie będą dwa, a nie trzy, jak w poprzedniej wersji.
Grubsze linie oznaczają stopnie, a cieńsze - linie w trawniku ale bez zmiany poziomu.
Także trawnik będzie się składał z dwóch kółek, w każdym kółku będzie po jednym stopniu.


Ciągle jeszcze nie wymyśliłam koncepcji na zrobienie "pokojów", co jest dziwne, bo bardzo lubię takie "zabawy w chowanego".

Też mi najbardziej się ta wersja podoba
To pora zacząć pracować nad wersją.
Co tutaj trzeba Tereniu wg Ciebie poprawić?
____________________
Ogródek Iwony II
Iwk4 21:13, 05 gru 2016


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
Co byś powiedziała na malutki szlif?
wersja 2a - niebieskie, to woda otaczająca taras...:

wersja 2b w oparciu o twoją inspirację:
https://pl.pinterest.com/pin/529876712392590868/

w otoczeniu tarasu lawenda i trawy, np. ID
____________________
Ogródek Iwony II
makadamia 08:40, 06 gru 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Tereniu, starałam się minimalizować ilość krawężników i chyba nie ma ich dużo. Konsekwencją tego jest konieczność przesunięcia dużych ilości ziemi.
Żeby określić, czy to będzie duże przedsięwzięcie, trzeba by było dokładniej pomierzyć poziomy.

Ja nie mam faworyta.
W każdej wersji jest jakaś zaleta, która ją wyróżnia.
Wersja pierwsza jest chyba najtańsza i najłatwiejsza do zrobienia, bo linie tarasów mniej więcej pokrywają się ze skarpą.
W wersji 1 i 2 placyk jest w zacisznym miejscu, ale za to nasłoneczniony.
Za to w 3 wersji można posadzić przy nim jakieś duże drzewo, które go będzie ocieniało od południowego skwaru. Nie jestem tylko przekonana, czy kształt placyku będzie funkcjonalny. Mam wrażenie, że więcej jak dwa krzesełka się tam nie postawi. Natomiast te falujące linie tarasów wprowadzają fajną dynamikę i chyba najbardziej mi się podobają ze wszystkich.

Iwonko - wszystko fajnie, ale trzeba przewidzieć jakieś przejście do tego tarasu
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Iwk4 08:45, 06 gru 2016


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
Upsss
Z tego kolistego trawnika najlepiej
____________________
Ogródek Iwony II
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies