Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Wzgórze chaosu

Pokaż wątki Pokaż posty

Wzgórze chaosu

Waclaw 14:34, 10 sie 2019


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
Iwonka napisał(a)
Podsumowań sezonu ciąg dalszy Przywieźli mi ziemię i z chłopcami "taczkowaliśmy". Gorąco dziś więc mała przerwa się przyda i zdjęć ciąg dalszy

LAWENDA
Rośnie w tym miejscu ponad 10 lat i dobrze jej tam ponieważ ma słonecznie i sucho. W dwóch miejscach wzdłuż podjazdu posadziłam po trzy sadzonki, które po latach tworzą ogromne kępy.




Piękną masz lawendę. Ale to chyba nie dzisiejsze fotki?
Moja biedniutka. Obciąłem ja trzy tygodnie temu i stoi w miejscu
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
AgnieszkaW 16:46, 10 sie 2019

Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 10749
Iwonko, przepiękne masz te niebieskości i biele. Bardzo, bardzo mi się podoba
____________________
Agnieszka Jurajski Ogród *** Wizytówka
Kasiolaaa 16:54, 10 sie 2019


Dołączył: 08 gru 2016
Posty: 5727
wszystko piekne ale jak widze takie dorodne lawendy to podziwiam i wzdycham bo ja nie umiem jej u siebie uchodowac jest marna
____________________
KasiolaaaKasiolaaa
Iwonka 08:55, 11 sie 2019


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
Waclaw napisał(a)


Piękną masz lawendę. Ale to chyba nie dzisiejsze fotki?
Moja biedniutka. Obciąłem ja trzy tygodnie temu i stoi w miejscu

Zmobilizowałam się i robię dokumentację sezonu. Zdjęcia kwitnącej lawendy oczywiście lipcowe A dzisiaj wygląda tak Mocno przycięta ma mnóstwo nowych przyrostów, kilka z nich pewnie zakwitnie. Niestety nigdy nie mam spektakularnego drugiego kwitnienia, ponieważ tak mi żal ścinać lawendę, że czekam aż mocno zaczyna przekwitać i dopiero sekator w dłoń




____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 09:00, 11 sie 2019


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
AgnieszkaW napisał(a)
Iwonko, przepiękne masz te niebieskości i biele. Bardzo, bardzo mi się podoba

Dziękuję Agnieszko, do Ciebie mi daleko, ale nawet odrobinka bylinek cieszy oko Lawendę mam od dawna, ale reszta to ostatnie dwa, trzy lata, wcześniej tylko iglaki, drzewa i krzewy...
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 09:06, 11 sie 2019


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
Kasiolaaa napisał(a)
wszystko piekne ale jak widze takie dorodne lawendy to podziwiam i wzdycham bo ja nie umiem jej u siebie uchodowac jest marna

U mnie w glinie rośnie, ale słoneczna patelnia jej służy i to chyba jest klucz do sukcesu Zaryzykuj z odmianą Hidcote, dużo jej u dziewczyn na forum, zaletą jest, że powtarza kwitnienie. Tylko posadź na słońcu, u mnie w innych miejscach w lekkim cieniu wyginęła.
Mnie w tym roku olśniło, że lawenda mimo ogromnej urody jest trudną byliną do kompozycji. Jest bardzo mocna w kolorze, tak inna fakturą, że trudno znaleźć jej dobre towarzystwo. Miałam sadzić szpaler wzdłuż kulek cisowych ale zrezygnowałam, pójdzie tam szałwia a dla lawendy może jeszcze kiedyś znajdę miejsce...
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 09:46, 11 sie 2019


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
Po lipcowych upałach w sierpniu moje byliny nie wyglądają już dobrze. Brak im czegoś w nogach, co zakrywałoby ich zasychające łodygi... Czegoś czyli traw Pewnie niezawodnej stipy, którą mam tam w kilku miejscach, ale coś nie chce rosnąć.
W ogóle ta moja bylinowa rabatka powstała trochę z przypadku. Na południowej ścianie we wschodnim końcu miałam filetowego hibiskusa a w zachodnim róże na kratce. Pomiędzy tym była trawa i tak ze trzy lata temu doznałam olśnienia, że ja przecież wcale oprócz lawendy nie mam kwiatków. Wsadziłam wtedy pierwsze jeżówki i liatry i tak poszło. Zeszły rok to szaleństwo nowych bylinek od forumowych przyjaciół. Wszystko oczywiście posadzone byle jak, ale kwiaty są piękne więc jakoś to wygląda. Nie zapomnę miny Kondzia, który jesienią oglądał mój ogród - w którym większość roślin to oczywiście nie jego klimaty - i nagle wychodzi za róg i ma ogromnego banana na twarzy I jak tu nie mieć bylin
Moja rabatka jako dzieło przypadku kompozycyjnie jest średnia, taki bardziej przechowalnik, ale cieszy oko i to najważniejsze
Tegoroczną rewolucją było pomalowanie kratki z brązowej na białą i ... opaski nad kostką, której ciemny kolor zagłuszał urodę niskich bylinek.


Mała zamiana a efekt ogromny


I bylinowa dokumentacja Więcej nie będzie, ponieważ nie mam już roślinek, które startowałyby jeszcze do kwitnienia... Tak więc moje kolorowe podsumowanie lata wygląda następująco Jak widać po wiosennym biało-błękicie latem dominuje różo-fiolet
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
sylwia_slomc... 10:08, 11 sie 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81912
Koniecznie musisz dosadzić na bylinówce astrów jesiennych, przedłużysz czas jej kwitnienia, dam bo mam dużo i w Twoich kolorach
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Waclaw 10:48, 11 sie 2019


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
Iwonka napisał(a)

Zmobilizowałam się i robię dokumentację sezonu. Zdjęcia kwitnącej lawendy oczywiście lipcowe A dzisiaj wygląda tak Mocno przycięta ma mnóstwo nowych przyrostów, kilka z nich pewnie zakwitnie. Niestety nigdy nie mam spektakularnego drugiego kwitnienia, ponieważ tak mi żal ścinać lawendę, że czekam aż mocno zaczyna przekwitać i dopiero sekator w dłoń





również obecnie jest imponująca
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Iwonka 14:12, 12 sie 2019


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
Takiego mieszkańca mamy w ogródku koło altany Piękny jest niesamowicie i wcale się nie boi. Zachwycam się ogromnie - nie widziałam jeża od lat...
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies