Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Wzgórze chaosu

Pokaż wątki Pokaż posty

Wzgórze chaosu

Iwonka 18:27, 20 lis 2019


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
W ogródku Hani patrząc na jej tamaryszka doznałam olśnienia
Mam lukę w jednej kompozycji i nic sensownego nie mogłam wymyślić. W tym kącie jest już taki chaos nasadzeń, że kolejny gatunek za wiele nie namiesza

Plusy tamaryszka w tym miejscu:
- szybko rośnie
- wiosną różowe kwiaty ładnie zagrają z pissardi
- latem ażurowa korona nieco zakryje widok za bramą
- jesienne przebarwienie będzie spójne z przebarwieniem tulipanowca i wiąza wredei, który jest po lewej stronie
- kształt można korygować,

Co myślicie?


U Hani tak wygląda, i nawet pissardi jest w pobliżu
https://www.ogrodowisko.pl/watek/6369-to-tu-to-tam-lopatke-mam?page=1259
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
sylwia_slomc... 21:32, 20 lis 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81910
Iwonko mam obawę, że jak przytniesz tylko dolne gałązki celem zagęszczenia siła wzrostu skoncentruje się wwyższej partii drzewka.....ale mogę się mylić
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Pszczelarnia 10:25, 21 lis 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Skorzystałam bardzo na tej epopei. Cenne bardzo. Buk też skorzysta i się odbuduje ładnie. Faktycznie szybko urósł.


Tak sobie powtarzam, nie bać się cięcia w ogrodzie.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Magleska 19:53, 21 lis 2019


Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 18407
Iwonka pooglądałam ,poczytałam
dobry pomysł na usunięcie tych iglaków co tak blisko buka są

wprowadzasz tyle pozytywnych zmian …..te skarpety są prześliczne
z Tamaryszkiem też wg mnie będzie pięknie
____________________
Magda Wilczy ogród WizytówkaWilczy ogród
Urszulla 18:19, 22 lis 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21804
Zastanowił mnie Twój buk kolumnowy, na mojego mam stanowczo za małą dziurę i chyba mnie trafi żeby go 4 raz przesadzać gdy właśnie się zadomowił.
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Iwonka 06:46, 08 gru 2019


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
Sylwia, Ewa, Magda, Ula buka będę formować, zdecydowanie potrzebuje korekty Cieszę się, że moje epopeje komuś się przydadzą. Ogród wymaga systematycznej obserwacji. Dzięki forum mamy tyle cennych informacji. Kiedyś większość instynktownie ogarniałam, ale duże braki niestety wychodzą. Jak dobrze, że idzie zima, to czas na przemyślenia i plany
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 07:16, 08 gru 2019


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
Przymrozki w tym tygodniu pogoniły prawie wszystkie liście na drzewach. Tylko buki jakieś jeszcze kurczowo trzymają Śnieg był przez chwilkę, ale stopniał tak szybko, że nie zdążyłam nawet fotek zrobić.

To chyba mój ostatni jesienny kadr...



Pora na planowanie dekoracji świątecznych
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Urszulla 20:28, 09 gru 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21804
Iwonka napisał(a)
Buk pospolity Dawyck gold jest sąsiadem bordowej penduli. Po latach zestawienie to jest tragiczne.
Tak mnie denerwuje, że w ramach buntu nie robię im razem zdjęć
Buk podobnie jak pendula ma 14 lat. Wyrósł jednak na kilku metrowego olbrzyma. A fakt, że rośnie na wzgórzu jeszcze dodaje mu wzrostu.
Najchętniej widziałabym to drzewo również jako soliter. Niestety priorytetem w tym miejscu jest przesłona, stąd na razie zostawiam razem ten cały dziki tłum.




Mimo średniej miejscówki to jedno z moich ulubionych drzew w ogrodzie. Wg mnie ma same zalety:
- piękny limonkowy kolor w sezonie
- ładne przebarwienia jesienią
- kolumnowy pokrój z gąszczem gęstych gałęzi skierowanych ku górze
- zewnętrzne gałęzie leko przewieszające na boki co nadaje drzewu lekkości
- późno wchodzi w fazę przebarwiania (pod koniec października nadal jest mocno zielony)
- gubi liście jako jedno z ostatnich drzew (obecnie ma je prawie wszystkie i ani myśli o jesieni)
- stanowi bardzo szczelną zasłonę
- nie choruje, liście są grube i błyszczące
- 4 lata temu przycięliśmy mu mocno koronę na wysokość, innych cięć nie bylovv

Jak dla mnie po prostu drzewo idealne Tylko finalnie baaardzo duże.

]

Na ostatnim zdjęciu widać jak buk ten subtelnie wchodzi w fazę przebarwiania się. Z intensywnej zieleni liście stają się żółte a potem będą brązowe.




Jeszcze raz wracam do tematu buków i zdjęć. Z powodu tego że ostatnio sąsiadka bardzo czepia się bliskości nasadzeń przy ogrodzeniu mam poważne dylematy czy jednak buka nie przesadzę na wiosnę. Trzy razy zmieniałam mu miejsce żeby znaleźć docelowe i teraz gdy rośnie zdrowo muszę znów wykopać. Ma teraz 1,5m i jeszcze jest wiotki, potem już będzie za późno.

____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Agania 21:28, 09 gru 2019


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Twoje mebelki wyglądają jak turkusowe...ładny masz ten komplecik
Wredna ta sąsiadka... ratuj buczka, żeby złego uroku unilnąć.
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
Urszulla 03:20, 17 gru 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21804
Iwonko, a jak ten buk wygląda bez liści, zrób zimą zdjęcie i mi daj znać
Ciągle szukam dla mojego nowej miejscówki
Z tego co widzę na fotkach, to w sezonie dołem nie zabiera przestrzeni tylko górą. Jaką zajmuje szerokość?
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies