Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Wzgórze chaosu

Pokaż wątki Pokaż posty

Wzgórze chaosu

Iwonka 21:37, 31 paź 2022


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
Na chwilę przed zachodem...
31 października a ja w szortach i koszulce. Piekny to był dzień... jak wiele ostatnich zresztą.
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 21:41, 31 paź 2022


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
Pozdrawiam z dyniowego pola

____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Kordina 21:57, 31 paź 2022


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4720
Strażniczka Dyniowego Królestwa
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
sylwia_slomc... 09:18, 01 lis 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81927
Byłaś koło mnie i nie zajrzałaś, czy gdzieś indziej tych dyń szukałaś?
Cudna jesień dawno takiej pięknej i ciepłej nie było....

Nie wiem jakie masz doświadczenia z drzewami wielopniowymi od dołu bo ja już zaobserwowałam na moich magnoliach, że takie drzewa rosną mega szeroko, każdy z pni odchyla się mocno na zewnątrz w walce o słońce odsuwa się od sąsiednich gałęzi(pni), zimą jest to niestety bardzo niewygodne i niebezpieczne zwłaszcza po opadach mokrego, ciężkiego, grubego śniegu. Gałęzie wyginają się prawie do ziemi, przejść pod nimi się nie da, jest spora obawa o wyłamanie. Ja magnolie na biegu wiązałam, gorzej, że im starsze drzewo tym bardziej na zewnątrz wychylone
i mimo wiązania po takim obciążeniu trudno mu wrócić do formy i pionu.
I niby w Wojsławicach czy Brzoskwini widziałyśmy takie formy szeroki, ale przez myśl mi nie przeszło, że to taka przyczyna...
Gdybym miała dziś w podwórku sadzić je jeszcze raz od razu prowadziłabym przynajmniej dołem na jednopniowe, teraz już na to za późno, będzie trzeba z niektórych konarów całkiem zrezygnować
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Iwonka 19:18, 03 lis 2022


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
sylwia_slomczewska napisał(a)
Byłaś koło mnie i nie zajrzałaś, czy gdzieś indziej tych dyń szukałaś?
Cudna jesień dawno takiej pięknej i ciepłej nie było....

Nie wiem jakie masz doświadczenia z drzewami wielopniowymi od dołu bo ja już zaobserwowałam na moich magnoliach, że takie drzewa rosną mega szeroko, każdy z pni odchyla się mocno na zewnątrz w walce o słońce odsuwa się od sąsiednich gałęzi(pni), zimą jest to niestety bardzo niewygodne i niebezpieczne zwłaszcza po opadach mokrego, ciężkiego, grubego śniegu. Gałęzie wyginają się prawie do ziemi, przejść pod nimi się nie da, jest spora obawa o wyłamanie. Ja magnolie na biegu wiązałam, gorzej, że im starsze drzewo tym bardziej na zewnątrz wychylone
i mimo wiązania po takim obciążeniu trudno mu wrócić do formy i pionu.
I niby w Wojsławicach czy Brzoskwini widziałyśmy takie formy szeroki, ale przez myśl mi nie przeszło, że to taka przyczyna...
Gdybym miała dziś w podwórku sadzić je jeszcze raz od razu prowadziłabym przynajmniej dołem na jednopniowe, teraz już na to za późno, będzie trzeba z niektórych konarów całkiem zrezygnować
Jesień rozpieszcza nas bardzo, oby jak najdłużej
JEdynie z roku na rok coraz prężniej działają. Bliżej mi do Targu Pietruszkowego w Krakowie, ale wypad do gospodarstwa Darii co roku obowiązkowy. Byłam ze znajomymi, dzień coraz krótszy, łapaliśmy słońce

Magnolia bywa krucha, stąd od dawna pilnujemy jej kształtu.


W tym roku zaraz po kwitnieniu przycięliśmy na pewno z 1,5 metra, jak nie więcej.


W czerwcu były już nowe przyrosty.


Myślę, że śmiało możecie swoją magnolię przycinać. W podwórku nie macie zbyt wiele miejsca na duże drzewa. Lepiej wpuścić trochę słońca z pożytkiem dla domu czy gospody.

Jestem bardzo zadowolona, że wreszcie większość drzew, iglaków mamy pod kontrolą. Coraz bardziej patrzę u siebie na wygodę i bezpieczeństwo.
Drzewa wymagają ogromnej przestrzeni, nawet te które wolno rosną, kiedyś i tak będą duże

____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Kordina 21:10, 03 lis 2022


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4720
Wczoraj właśnie szukałam jakichś informacji na temat sposobu i czasu cięcia magnolii i trafiłam na pana Grzegorza, puszczę link, bo może komuś też się przyda, a cięcie dość radykalne tyle, że po przekwitnieniu (bo ja też chcę na nieduże drzewko prowadzić na kulkę, a nuż się uda):

https://www.youtube.com/watch?v=7oAnfwtXv0U&t=25s



____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Urszulla 11:34, 04 lis 2022


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21811
Obejrzałam filmik i uspokoiłam się co do cięcia swoich magnolii.
Pogoda w ostatnim czasie sprzyja ogrodom, można coś jeszcze zrobić.
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Iwonka 18:36, 04 lis 2022


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
Bożenko fajnie, że wrzuciłaś ten link, może ktoś skorzysta.
Ja od wielu lat nie boję się ciąć magnolii, innych drzew również. Nie ma chyba u mnie rośliny, którą zepsułabym cięciem.
Co do niektórych to nawet żałuję, że zbyt późno zaczęłam przycinać.

Ula pogodę mamy wspaniałą, mnie włączył się tryb sprzątanie
Ogarniam też kąty, na które latem było za sucho. Nawet bylin dużo wycięłam.

Co do cięcia, pokażę Wam jak przycięty z początkiem maja wiekowy rododendron, w lipcu ma już mnóstwo młodych przyrostów i nawet na grubej, zdrewniałej gałęzi pojawiają się młode pędy.


____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 20:16, 04 lis 2022


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
Ostatnie dni października. Glediczja mimo, że bez liści nadal gwiazdorzy. Piękne to drzewo...
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 20:16, 04 lis 2022


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
Złote brzozy i buki.
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies