Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Wzgórze chaosu

Pokaż wątki Pokaż posty

Wzgórze chaosu

Roocika 08:08, 27 paź 2022


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Iwonko, sposób w jaki opowiadasz o ogrodzie jest niezwykły. Rabata z brzozami bardzo ładna, pewnie masz rację co do konkurencji o wodę i światło. Może rzeczywiście parocja będzie wystarczająca? W każdym razie te rabaty, które tworzysz mają w sobie coś niezwykłego.
No i rdesty... koniecznie muszę sobie je w przyszłości kupić.
Czy sporobolus szybko rusza wiosną?
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Urszulla 19:34, 27 paź 2022


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21826
Czyżby sporobolus był nowym odkryciem? zaciekawiłaś mnie....

A brzóz szkoda, a może dereń pagodowy i cisy o których myślisz? Cokolwiek wybierzesz na pewno będzie ładnie
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Iwonka 20:28, 31 paź 2022


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
abiko napisał(a)
Iwono ależ pięknie masz z tą rabatą brzozową! Może uda mi się jakoś zajrzeć do Ciebie po tych świętach wszystkich.
Jakie kolory
Sporobolusa mam i ja, co roku jest inny jesienią, nie zawsze wygląda tak jak na rondach Ale go lubię
Też mam Aguś nadzieję na rychłe spotkanie Kolorów nie uda się chyba zobaczyć, niektóre drzewa już łyse, inne w tym upale szybko łapią przebarwienia i spadają.
Mam fazę na sprzątanie. Coraz mniej jesieni u mnie widać.

Brzozowa dzisiaj.
W sumie to 3 rabaty brzozowe u mnie.
Jeszcze Bo smakują jakiemuś robalowi za bardzo

____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 20:29, 31 paź 2022


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
Agatorek napisał(a)
Zdjęcie iście katalogowe ❤️

Klony są cudowne . Trudno mi zdecydować, czy wolę je bardziej od judaszowców … w ogóle trudno mi zdecydować, które drzewko jest u mnie „naj”.

Sporobolusy szybko nabiorą masy, mam kilka sztuk, też kupowane jako kilka źdźbeł , po roku już ładnie wyglądają.

Ogólnie pięknie, jak zawsze u Ciebie
Klony przebarwiają się spektakularnie. Mój Dissectum Garnet cały rok jest niepozorny, ciemno bordowy, jesienią płonie. Cieszę się, że lata temu posadziłam go nad oczkiem, ładnie tam wygląda. Niemniej widoki jak na fotkach tylko w pozycji leżącej Bo klon mimo że szeroki, na wysokość jest karzełkiem.



Też mam Aga problem z top of the top, jeśli idzie o drzewa.
Alfabetyczny wybór to: buk, brzoza, dereń, glediczja, judaszowiec, klon, magnolia, miłorząb. Oj faktycznie jest tego trochę

Cieszy mnie info, że sporobolusy szybko startują i przyrastają. Oby i u mnie tak było.
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 20:29, 31 paź 2022


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
Roocika napisał(a)
Iwonko, sposób w jaki opowiadasz o ogrodzie jest niezwykły. Rabata z brzozami bardzo ładna, pewnie masz rację co do konkurencji o wodę i światło. Może rzeczywiście parocja będzie wystarczająca? W każdym razie te rabaty, które tworzysz mają w sobie coś niezwykłego.
No i rdesty... koniecznie muszę sobie je w przyszłości kupić. Czy sporobolus szybko rusza wiosną?
Wszyscy piszą, że sporobolus szybko rusza na wiosnę. Mam nadzieję, że i u mnie tak będzie.
Asiu rdesty to ogrodowy must have, cudowne "zapchajdziury"
Trzeba im tylko zapewnić dobre stanowisko, nie za upalne, nie za suche.
Wrzucam fotkę rdesta, którego przywizłam od Danusi. Dwie sadzonki pochodzą ze szkółki Zielone Progi.
Jego nazwa to rdest himalajski (persicaria amplexicaulis var. pendula), kolor fuksja, wysokość 40 - 70 cm, kwitnienie VII - X.
Po zakupie posadziłam go pod tulipanowcem, przez dwa sezony był tam jak zahibernowany.
Zmiana miejscówki okazała się strzałem w dziesiątkę. Z dwóch małych kęp, mam około metrowy łan.
Zobacz na kwiaty, to faktycznie "pendula"




Kupiłam też u Danusi rdest himalajski, również z etykietą z Zielonych Progów.
Nazwa "White Eastfield", wysokość 90 cm. Termin kwitnienia taki sam.
Miejscówka potwierdza, że rdesty lubią wodę. U mnie rośnie pod dużą tują i żywopłotem z tuj, ma zdecydowanie za sucho i nie rozrasta się jakoś imponująco. Ale pasuje mi tam do brzóz. Na zdjęciach widać go w prawym rogu, mojego kota Maxa też



____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 20:29, 31 paź 2022


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
Urszulla napisał(a)
Czyżby sporobolus był nowym odkryciem? zaciekawiłaś mnie....
A brzóz szkoda, a może dereń pagodowy i cisy o których myślisz? Cokolwiek wybierzesz na pewno będzie ładnie
No jest Ula jest Też jestem go ciekawa.
Dziś takie to niteczki (obwódka wokół derenia kousa)


Na tym zdjęciu troszkę widać, jak rudy sporobolus pasowaby kolorem do hakone i rozplenic.
Przypalona All Gold nie była tu dobrym pomysłem.


Derenia pagodowego mam na rabacie przy wjeździe. On ma tak gwiazdorski pokrój i mocne, pstrokate ubarwienie, że byłby zbyt dużym kontrastem na bylinówce.
Już tam przy wjeździe, za dużo wokół niego się dzieje. Ale przynajmniej nie ma tam zbyt wielu kolorów i faktur.

Na rabacie bylinowo - trawiastej przy drewutni, zostawię na razie dwie brzozy i parocję.
Jedną brzozę zetnę na wielopniową, będą dwie pasujące do siebie.
A za cisami będę się rozglądać. Nie mogą być małe, a takie niestety są drogie.

Tu będzie wiosenne mocne cięcie (czerwony X po prawej)
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Kordina 21:31, 31 paź 2022


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4746
Klon o karminowej barwie przepiękny
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Iwonka 21:36, 31 paź 2022


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
Kordina napisał(a)
Klon o karminowej barwie przepiękny
W sezonie niepozorny, bordowy, jesienią faktycznie karminowy. Dziękuję za przypomnienie tego odcienia z palety barw
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 21:37, 31 paź 2022


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
Kolorowy zawrót głowy Pogoda w ostatnich dniach to jakieś szaleństwo, takie jesienne piekiełko
Płonie termometr i liście na drzewach. Dereń kousa Weisse Fontaine zgrał się z kolorem dachówki.




____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 21:37, 31 paź 2022


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies