Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

Bogen 22:20, 30 cze 2017


Dołączył: 08 maj 2016
Posty: 17
Gardenarium napisał(a)
Na jakiej glebie rośnie, jeśli na gliniastej to powiem że na gliniastej trawnik będzie brzydki. W cieniu też będzie brzydki, bo sama mam i wiem ile mnie kosztuje pracy żeby jako-tako wyglądał i nie straszył. Za nisko kosisz, nie wertykulowałeś zapewne. Jest filc.

Trawnik ma to do siebie, że nie można się po nim spodziewać, że ciągle wszystkie źdźbła będą soczyste i zielone i żywe. Coś umiera, coś gnije a coś trzeba wygrabić, wertykulować, pozbyć się, żeby dać miejsce nowym przyrostom/

Tak więc dla wszelkiego przypadku opryskaj trawnik Amistarem. Koś nieco wyżej.

Trawnik rosnę na glebie gliniastej.
Kosze na 5cm. Jeszcze wyżej to będzie 6cm ...
Wertykuluje co roku. Trawnik jeszcze około 10 dni temu był soczysty i zielony.

15 i 19 czerwca.

bruno_praca 11:30, 01 lip 2017

Dołączył: 24 cze 2017
Posty: 1
Dzień dobry,

uprzejmie prosimy o poradę co mamy zrobić aby położony 3 lata temu trawnik odzyskał swój blask - swoją drogą chyba nigdy tak nie błyszczał jakbyśmy chcieli ale ostatnimi tygodniami wygląda coraz gorzej i chcemy mu pomóc.

Stan faktyczny:
- mieszanka traw posianych 3 lata temu kupiona w OBI;
- podłoże jest niestety gliniaste, jednakże przed posianiem nawieźlismy dość sporo ziemi (minimum kilka centrymetrów), możliwe, że ziemia nie została perfekcyjnie równo rozsypana i ubita walcem,
- podlewanie naszym zdaniem dość intensywne - posiadamy własną studnię i trawnik co 3-4 dni jest obficie zlewany
- odczyn pH ziemi obojętny
- filc usuwany był na wiosnę ręcznie własnymi siłami, przypuszczam, że profesjonalna firma zrobiłaby to dużo dokładniej
- w tym roku nawoziliśmy dwa razy, raz w kwietnik fruktovitem, drugi raz 12 czerwca, w zapasie mamy mnóstwo saletrzaka i kusi nas aby trawnik nakarmić, wydaje nam się to dobrym rozwiązaniem;
- nóż kosiarki naostrzony od dwóch tygodni, wcześniej przez miesiące trawa była koszona tępizną - nasze zaniedbanie
- jesienią ubiegłego roku odwiedziła nas wataha dzików, która zniszczyła pół trawnika (nie widać go na zdjęciach), spodziewamy się, że dziki miały robaczaną wyżerkę, może pędraki wciąż są na drugiej połowie trawnika

Drodzy Państwo, cóż robić, cóż czynić ? obiecywałem sobie, że nie będę jak inni znajomi przejmował się trawnikiem ale się nie da

W załączeniu zdjęcie z dzisiejszego koszenia (fragment przed i fragment po) oraz z koszenia sprzed tygodnia

pozdrawiamy serdecznie



Gardenarium 23:11, 03 lip 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Witam
Bardzo proszę o pomoc.Przeczytałam już tysiące artykułów dot.trawnika( również Wasze)jednak nie zanalazłam informacji co dolega mojemu trawnikowi.Od zeszłego roku pojawiają się na nim ciemno brązowe plamy( jakby oblane olejem),które po nadepnięciu wyglądają jak posypane mąką.Trawa w tych miejscach następnie usycha.Po podlaniu lub ulewnych deszczach znów przez krótki okres jest zielona i następnie dzieje się z nią to samo.Pan w sklepie poradził aby sprawdzić na obecność pędraków- znalazłam robale i potraktowałam je kilka razy Dursbanem oraz mocno zlałam wodą. Czynność tę powtórzyłam również już dwukrotnie w tym roku jednak bezskutecznie.Próbowałam również środków na mączniaka i innego grzyba bez efektów.Bardzo porszę o pomoc

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ananasek 19:32, 05 lip 2017

Dołączył: 16 lut 2015
Posty: 221
Mam problem z białą koniczyną w trawniku.
Czy mogę potraktować ją jakimś preparatem selektywnym> jeśli tak to kiedy?
Mój synek niestety ma uczulenie na pszczoły...które uwielbiają zbierać z niej nektarek. Właśnie niedawno stanął gołą stopą na pszczole
____________________
Beata Moje nieplony
Krys 11:40, 08 lip 2017


Dołączył: 16 lis 2011
Posty: 8145
Moj trawnik w maju :




I teraz




____________________
Krystyna - Hirutkowy raj:))
mamtu 13:08, 08 lip 2017


Dołączył: 22 lut 2016
Posty: 226
Super zmiana.
Umiejętność rozsiewania nawozu okazała się chyba kluczem do sukcesu?
____________________
Zajrzyj, poradź, podpowiedz, skrytykuj. :)
Krys 19:58, 08 lip 2017


Dołączył: 16 lis 2011
Posty: 8145
Kupiłam siewnik i lepszy nawóz
____________________
Krystyna - Hirutkowy raj:))
Martka 22:54, 08 lip 2017


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Krys, postępy, postępy! Jaki masz siewnik, jaki nawóz?
Iwona100 23:14, 08 lip 2017


Dołączył: 14 sty 2016
Posty: 714
Witam. Danusiu i inni forumowicze powiedzcie co robić teraz z trawnikiem ,w którym jest sporo suchych i twardych łodyg .Mam to samo co pawel88 ze str. 191 . Trawa to Graminex Wembley. Czy skosić to nisko,czy zrobić wertykulację ? Trawa była tydzień temu nawożona. Przez te suche łodygi trawnik nie ma ładnego zielonego koloru.Jak nie dopuścić do tego ,żeby te okropne łodygi się pojawiały? Pozdrawiam
____________________
Iwona Wizytówka-Ogród na Zagórzuświętokrzyskie
eloremro 14:38, 09 lip 2017

Dołączył: 08 lip 2017
Posty: 2
Witam, postanowiłem się wziąć za zaniedbany ogród. Będę miał trochę pytań.

Ogółem co najpierw robić? Usunąć najpierw trawnik, potem jakoś napowietrzyć glebę, wyrównać teren,zasiać trawnik? Proszę o porady. Dodatkowo kiedy go nawozić, przed zasianiem nowego?

1. Chcę od nowa posiać trawnik lecz jest w nim od groma chwastów, a w jednym miejscu nawet mech. Jak się tego pozbyć? Trawa jest gdzie niegdzie lekko powysychana.

2. Blisko choinek nie rosną nawet chwasty, jak odkwasić glebę?

3. Gleba jest zbita, chciałbym poprawić jej właściwości wertykulować i aerować?

4. Teren jest niezbyt równy i od razu chciałbym się pozbyć trawnika, wyrównać teren, a myślałem nad założeniem odrazu systemu zraszania.

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies