Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

marcin_gryfow 21:32, 25 cze 2017

Dołączył: 07 kwi 2013
Posty: 20
Pistacja01

Witaj, te drobne żółte plamy to tzw. dollar spot, czyli patogen grzybowy. Zbyt dużo wody oraz nawozu w odniesieniu do podłoża. Na pierwszym zdjęciu charakterystyczne przesuszenie.
marcin544 07:21, 26 cze 2017

Dołączył: 11 cze 2015
Posty: 131
marcin_gryfow napisał(a)
Pistacja01

Witaj, te drobne żółte plamy to tzw. dollar spot, czyli patogen grzybowy. Zbyt dużo wody oraz nawozu w odniesieniu do podłoża. Na pierwszym zdjęciu charakterystyczne przesuszenie.


Nie jestem ekspertem tylko obserwatorem tego forum od trzech lat
Na dollar spot mi to nie wygląda a na to co pisała szefowa Pani Danusia -hydrofobia gleby.
Też miałem takie ciemne plamy i ponakuwałem butami z kolcami , podlałem i na drugi dzień już było widać różnice a po trzech dniach wróciło do normy.

( buty z kolcami do bani kolce powyrywały sie z butów)
Pozdrawiam
Sruba014 08:59, 26 cze 2017

Dołączył: 25 cze 2017
Posty: 5
Dobrzy ludzie czy moglibyście odpowiedzieć na mój post? (ostatni ze strony 192).
Bóg zapłać z góry.
Elinka 12:25, 26 cze 2017

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
Kochani, dwa tygodnie temu mialam problem z trawnikiem, nie byl saczyscie zielony tylko taki wyplowialy po koszeniu biale pasy i co najwazńiejsze przestal prawie wogole rosnac zwasze 4-5 koszy a teraz nawet na jeden pelny kosz sie nieuzbieralo w zasadzie ńie wymagal koszenia bo przestal rosna . Doszlam do wniosku ze za malo wody i nawozu zwiekszylam podlewanie i dalam nawoz yara mila complex i teraz ńowy problem . Wyglad sie poprawil jest bardziej zielony rosnie ale pojawily sie brazowe grzyby kapeluszowe i co dziwne duuuzo drobnej koniczynki kwitnacej na zolto czego przez poprzednie dwa sezony nigdy nie bylo byly inne chwasty ale nie koniczyna.

Podpowiedzcie czy koniczyna lubi wilgoc i dlatego teraz sie wysypala czy to zbieg okolicznosci .
Wyglada na to ze woda i nawoz pomogl trawie ale wydobyl wszelkie zło przy okazji.

Ktory srodek najlepiej wezmie koniczyne i co zrobic aby sie ustrzec naglego zalania koniczyna w pryszlosci .
Bo grzyby to chyba wiem , ze nie rozlozona materia i teraz dostaly wody to rosna jak grzyby po deszczu bede i h pryskac amistarem bo rizolex wycofano.

____________________
elinkowy-ogrod
Bogen 15:19, 26 cze 2017


Dołączył: 08 maj 2016
Posty: 17
Dzień dobry.
Mam kilkuletni trawnik.
Trawa: Najlepsze trawy z Iławy SPORT MIX

Po zimie starannie wyczesuje darń oraz przeprowadzam wertykulacje elektrycznym wertykulatorem.
Poprzednie lata stosowałem nawóz 100 dniowy.
W tym roku dwa razy w odstępach czterotygodniowych sypałem Florovitem ( nawozem do trawników z mechem).
Trawnik jest podlewany automatycznym nawadnianiem co 3 dni (z pominięciem ulew jakie mają miejsce od około 10 dni. )
Trawnik koszę na wysokość 5cm do 4-5 dni.
Ostatnie nawożenie miało miejsce 4 tygodnie temu.

Problem w tym, że w ciągu ostatnich kilku dni zauważyłem, że trawnik żółknie na całej powierzchni PRZY ZIEMI.
Rosnące źdźbła są soczysto zielone jednak trawa przy glebie żółknie jakby gnije.
Nie ma mowy aby trawa miała za mało wody.
W przeciągu ostatnich dni leje mocno a wcześniej trawnik był podlewany przez 25 min co 3 dni o 4 rano.
Po nawożeniu trawa rośnie jak szalona nie była nigdzie wypalona.


Dodam, że taki sam schemat odnotowuje co roku.
Po zimie, po zebraniu filcu oraz nawożeniu trawnik pięknie rośnie i zielenieje i z czasem robi się żółtawy.
Po zimie jest dużo filcu ….

Ziemie mam raczej słabo przepuszczalną.
Nawożę wg wskazań producenta co 4 tygodnie.
Po nawożeniu nie ma śladów wypalenia.
Trawnik ma wodę.

Za wysoko koszę ? - 5cm i dolnę części trawy nie mają dostępu do słońca
Za dużo wody i za mało słońca?
Za mało nawozu?
Na pewno w ziemie mam robale ale czy one w tak szybkim czasie na dużym terenie powiedzmy 150m2 mogą niszczyć trawnik od dołu?
Po licznych deszczach pojawiają się też grzyby.

Co może być przyczyną żółknięcia trawnika ?

Trawa po skoszeniu


Robal


Trawa z kamery po dzisiejszym koszeniu.
Gardenarium 18:23, 26 cze 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Sruba014 napisał(a)


Założyłem trawnik w pierwszych dniach czerwca....[...]

Znalazłem kilka porad na tym forum ażeby:

opcja 1. skosić za kilka dni (pokos zostawić czy zgrabić przy okazji zruszając ziemię?), sypnąć równomiernie nawozem wieloskładnikowym po całości,podlać w celu rozpuszczenia, gdy się rozpuści sypnąć ziemią w puste placki, wsypać nasion (wtedy się przegrabia te nasiona z tą świeżą ziemią ażeby je przykryć czy nie?) i lać wodę.

Opcja 2. jw tylko bez nawozu

Ewentualnie poczekać do jesieni (do tego czasu regularnie kosić i podlewać) i we wrześniu zastosować jedną z opcji powyższych






1. pokos do kosza, nie zostawiać, bo zabijesz młode siewki delikatne tym pokosem, zgniją
Posypać nasionami, potem ziemią i nie musisz przegrabiać.

2. nawóz czy bez nawozu zależy od stanu trawnika, nie musisz od razu wywalić nawozy

Nie czekać do jesieni, gdy trawnik będzie źle wyglądał, żółkł, słabł - daj nawóz + woda. Gościu z filmiku miał rację, nie musisz przegrabiać po nasionach.


Swoją drogą trawa nie za ciekawie wzeszła, wałki się porobiły i sporo pustego.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
zielonka_tra... 18:46, 26 cze 2017

Dołączył: 26 cze 2017
Posty: 4
Witam serdecznie użytkowników Ogrodowisko.

Tak mi się życie potoczyło, że rok temu udało mi się założyć niewielki trawnik.
Był to mój pierwszy raz i już wtedy wiedziałem, że popełniłem kilka poważnych błędów.
Trawa rosła przez pierwsze dwa miesiące, później wyschła.

W tym roku chyba bardziej przyłożyłem się do pracy. Stwierdziłem, że nie będe zrywał całkowicie starej darni. Wygrabiłem ile się dało. Co przy kondyscji trawnika udało mi się pozbyć go prawie w całości. Dowiozłem nowej zaworkowanej ziemi. Rozsypałem, zasiałem trawę, przykryłem włókniną i czekałem.

Po pierwszym koszeniu podlewałem HUMUS Activ do trawników. Trawa rosła ale słabo.
Po którymś z kolei koszeniu przełom maja/czerwca rozsypałem nawóz do trawników TARGET z mikroskładnikami.
Nastąpił bujny wzrost trawy. Niestety po kilku koszeniach, trawa zaczyna wyglądać tak jak na zdjęciach w załącznikach. Podlewana regularnie, co 2-3 dni w czasie upałów.
Wykopałem dzisiaj kawałek ziemi (kwadrat na głębokość 15 cm) żadnych szkodników gołym okiem nie widać. Na chwilę obecną trawnik ma ponad 3 miesiące.
Robiłem też dosiewki, jak widać mają się dobrze. Zastanawia mnie tylko czemu w miejscu przy betonowym płocie, (do widać na zdjęciach) trawa jest wyższa. Może dlatego, że jest tam więcej cienia?

TRAWA: Wimbledon firmy KANLAS
NAWOZY: HUMUS Active do trawników na przemian z nawozem TARGET z mikroskładnikami.

Podłoże to glina i i kamienie. Podczas pierwszego siewu starałem się wybrać jak najwięcej śmieci. Wybralem glinę i nasypałem ziemi zwykłej w kolorze ciemnoszarym oraz wierzchnią warstwę czarnej ziemi. Całość to około 15-20 cm.

Będe wdzięczny za jakąkolwiek pomoc lub naprowadzenie mnie na właściwą ścieżkę.

Pozdrawiam
Karol








Gardenarium 18:49, 26 cze 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przy płocie widocznie wolniej wysycha, czy trawnik ma więcej wody, dlatego jest bujniejszy. A może w stronę płotu spływa nawóz z wodą?

Z daleka nie wygląda źle. Moim zdaniem nie ma się co martwić. Skosić precyzyjnie, nawozić co 4 tygodnie, kosić co 4 dni. Nie za nisko.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
zielonka_tra... 18:57, 26 cze 2017

Dołączył: 26 cze 2017
Posty: 4
Gardenarium napisał(a)
Przy płocie widocznie wolniej wysycha, czy trawnik ma więcej wody, dlatego jest bujniejszy. A może w stronę płotu spływa nawóz z wodą?

Z daleka nie wygląda źle. Moim zdaniem nie ma się co martwić. Skosić precyzyjnie, nawozić co 4 tygodnie, kosić co 4 dni. Nie za nisko.


Dziękuje za odpowiedź.

Wymyśliłem dzisiaj, że skoro podłoże jest mocno gliniaste i posiada jeszcze pozostałości po budowie, których pewnie wszystkich nie usunąłem. Potraktuje trawnik Biomas Sugar (podobna rozwija system korzeniowy), myślę, że nie zaszkodzi. Zaopatrzyłem się też w nawóz Magiczna Siła, z racji tego, że można go rozrobić w wodzie myślę, ze uda mi się go bardziej równomiernie rozprowadzić niż grube granulki Targeta. Przyjąlem, ostatnie nawożenie początek czerwca bo nie zapisałem dokładnej daty, dlatego teraz powtórzę to ale już nawozem w płynie.

Pozdrawiam
Gardenarium 20:46, 26 cze 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Magiczna siła to nawóz interwencyjny. Nie nadaje się do stałago nawożenia moim zdaniem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies