Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

sarniak11 00:02, 11 cze 2019

Dołączył: 06 cze 2019
Posty: 9
Po oprysku szybko zrobił się dywanik , czy troche to zajęło ?
sarniak11 00:07, 11 cze 2019

Dołączył: 06 cze 2019
Posty: 9
head67 napisał(a)
dawałeś tą pume po całości czy punktowo po oprysku


A jak było zcteoria , że kolejne koszenia zniszczą chwasty i trawa je wyprze??

Po oprysku szybko zrobił się dywanik , czy troche to zajęło ?
AgnieszkaWe 06:26, 11 cze 2019

Dołączył: 18 maj 2019
Posty: 2
Witam serdecznie.

Mam problem, około 3 tygodnie temu posiałam trawę z mikrokoniczyną, niestety trawa wzeszła bardzo nierównomiernie, koniczyny nie widać wcale . Nieraz już siałam trawę, ale bez koniczyny i nigdy nie miałam takiego problemu. Na trawniku są większe i mniejsze puste place. Zastanawiam się co zrobiłam nie tak.

- Czy przyczyną może być to, że dałam za dużo torfu albo za słabo wymieszałam go z ziemią? Mam kiepską ziemię (ale trawa przynajmniej na początku zawsze jakoś dawała radę) dlatego dodałam dość sporo torfu w nadziei, że to pomoże...

- przed siewem sypnęłam też obornik granulowany i wymieszałam, tylko nie odczekałam zalecanych 10 dni... (przy okazji pytanie dlaczego trzeba czekać?)

-a może coś nie tak z tą mieszanką, choć pewnie nie, pewnie ja coś źle zrobiłam

Oczywiście lałam lałam lałam, z początku sporo też padało, ale to też nie przez ulewne deszcze nasiona spłynęły czy coś, bo pięknie sobie leżakują na tych pustych placykach... Pomocy!

dodam jeszcze, że chwasty wyrosły bardzo dorodne - mlecz i kurdybanek, a nawet nie mogę ich niczym psiknąć w obawie, że zaszkodzi to też koniczynie (a raczej nadziei na nią )
ceikam 10:35, 11 cze 2019

Dołączył: 16 kwi 2019
Posty: 19
sarniak11 napisał(a)


A jak było zcteoria , że kolejne koszenia zniszczą chwasty i trawa je wyprze??

Po oprysku szybko zrobił się dywanik , czy troche to zajęło ?


Stosowałem punktowo, chociaż na niektórych częściach to było praktycznie po całosci

Chwastnica była w tamtym roku. Do ładnego trawnika dopiero dochodzę, bo okazało się dodatkowo, że ziemia jest kompletnie jałowa. Ale myślę, że jestem na dobrej drodze, w dużej mierze dzięki lekturze tego forum
ElzbietaFranka 17:30, 11 cze 2019


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13748
B_E_R_E_K napisał(a)


Zrobiłem dosiewki tam gdzie były placki i całą trawe przesypałem czarną ziemią kwiatową i dokładnie zlałem wodą żeby siadła ta ziemia. Po 3-4 dniach nawozy na Yara mila complex i saletrzak oba po 5 kg na okolo 160m2. Po 2 tygodniach koszenie i azofoska 5kg na całosc. Nastepnie po tygodniu kolejne koszenie. I po kolejnych 4 dniach koszenie i saletra amonowa 4kg na calosc. Kolejne koszenie wypadło po 4 dniach i tu niestety zaczely sie teraz lekkie schody tzn susza:/ Trawa mocno zwolnila ze wzrostem i zaczeły pojawiac sie suche placki które po podlaniu na drugi dzien wygladaja wyraznie lepiej. Minusem jest ze mieszkam na podmoklym terenie ale poziom placu mam podniesiony o metr w stosunku do gruntu rodzimego i niestety woda slabo siedzi w ziemi. Obecnie musze podlewac codziennie aby trawe utrzymac w jako takim stanie. Srednio na calosc wylewam okolo 1,5m3 wody w czasie 1,5h. W jednym miejscu dosiewka ususzyla sie calkowicie
Problem jest ponadto przy płocie (beton) i przy kostce brukowej bo przy upałach od razu tawa na jakies 5-10cm jest ususzona. Ponadto u mnie cały czas z tyłu mam pełne słońce. Jedynie miedzy budynkami jest cień z rana i pozniej od około 14. Cała reszta niestety w pełnym słońcu. Tam gdzie od 14 jest cien trawa jest najladniejsza, a w innych czesciach niestety widac skutki palacego slonca... Teraz trawa nie jest niczym nawozona przez upały, koszenie wypada co 5-6dni a nie co 4 i zbieram o około 1/4 mniej trawy niz wczesniej i jest sporo lzejsza bo wczensiej worek 120Litrow wazyl jakies 40-50 kg a teraz max 30kg.





Jak się chce to nawet na stopie można zrobić ładny trawnik.
Sianie, nawożenie, podlewanie i koszenie to droga do pięknego trawnika.
Powodzenia wszystkim
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ElzbietaFranka 17:39, 11 cze 2019


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13748
sarniak11 napisał(a)
Jeszcze jedno pytanie , trawnik ma 16 dni , od 6 dni jest u mnie pełne słońce i ponad 3 stopni. Podlewamy rano i wieczorem automatycznym nawadnianiem.

Od paru dni przystopowal wzrost w górę (lub bardzo wolno) , ma 16 dni A ma wysokość średnio 4-5 cm. I dziś zrobił się jakby jaśniejszy, zoltawy.



Czy to zasługa temperatur powyżej 30' i mocnego słońca czy czegoś mu brakuje????


Z góry dzięki z odp.



Lepiej podlewać dłużej np 1 godzinę lub 1,5 godz wieczorem lub rano. Niż dwa razy po 30 min woda musi dojść do najgłębszych warst ziemi korzenia np. na 5-10 cm. Każdy rodzaj trawnika (a to jest mieszanka traw) ma inny system korzeniowy. Więc jeżeli będzie podlane na 5 cm korzenie o 10 cm nie będą podlane i zaczną schnąć.
Trzeba solidnie zlać trawnik i nie kosić często przy takich upałach ponieważ trawa przysłoni ziemię.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ElzbietaFranka 17:53, 11 cze 2019


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13748
AgnieszkaWe napisał(a)
Witam serdecznie.

Mam problem, około 3 tygodnie temu posiałam trawę z mikrokoniczyną, niestety trawa wzeszła bardzo nierównomiernie, koniczyny nie widać wcale . Nieraz już siałam trawę, ale bez koniczyny i nigdy nie miałam takiego problemu. Na trawniku są większe i mniejsze puste place. Zastanawiam się co zrobiłam nie tak.

- Czy przyczyną może być to, że dałam za dużo torfu albo za słabo wymieszałam go z ziemią? Mam kiepską ziemię (ale trawa przynajmniej na początku zawsze jakoś dawała radę) dlatego dodałam dość sporo torfu w nadziei, że to pomoże...

- przed siewem sypnęłam też obornik granulowany i wymieszałam, tylko nie odczekałam zalecanych 10 dni... (przy okazji pytanie dlaczego trzeba czekać?)

-a może coś nie tak z tą mieszanką, choć pewnie nie, pewnie ja coś źle zrobiłam

Oczywiście lałam lałam lałam, z początku sporo też padało, ale to też nie przez ulewne deszcze nasiona spłynęły czy coś, bo pięknie sobie leżakują na tych pustych placykach... Pomocy!

dodam jeszcze, że chwasty wyrosły bardzo dorodne - mlecz i kurdybanek, a nawet nie mogę ich niczym psiknąć w obawie, że zaszkodzi to też koniczynie (a raczej nadziei na nią )



Trzeba było najpierw posiać samą trawę a później dosiać koniczynę.
Teraz to można się domyślać.

Jeszcze czekaj trawa wschodzi różnie to zależy na jakiej głębokości kiełkuje (może wschodzić nawet ok. 1 m-ca i więcej). Nie każda mieszanka traw o jednej porze wschodzi.
Więc tak głębokość i mieszanka to może być przyczyną nierówmiernego wschodu. Rozsiewa sie trawę i lekko przegrabia aby część nasion znalazła się pod ziemią częsć na ziemi i przyklepuje odwrotną stroną grabi lub wałuje.
Posiałam raż trawę w pażdzierniku a wzeszła w kwietniu.

Na tych pustych placykach sprawdź czy trawa nie została przypadkiem przesuszona ze względu na nie przykrycie ziemią. Mogła trawka zakiełkować słońce przyszło i kiełki przesuszone odpadały i to koniec już więcej nie zakiełkuje. Spróbuj jeszcze te miejsca przysypać (zakryć trochę) ziemią i odczekaj z 1 tydzień najwyżej przesiejesz nową trawą przegrabisz i nowa wzejdzie.
Musisz sobie trochę sprytem radzić.

Pozdrawiam

____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Czesio 15:45, 12 cze 2019

Dołączył: 02 mar 2014
Posty: 22
Dzień dobry,
Mam problem taki jak na zdjęciach. Zastanawiam się nad przyczyną.
Opryskałem Topsinem. Gleba jest wilgotna, podlewana. W tym roku nawiezione 2 razy nawozem Barenburg, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Trawa to mieszanki Barenburg shadow.

Trawa jakby nie rosła, ale czemu?
Podłoże wilgotne, słońce jest, nawiezione.

Zaobserwowałem, że w niektórych miejscach źdźbła zaczynają kwitnąć, ale są wątłe i niskie. Czyżby za mało nawozu?

Trawnik założony na ziemi do trawników z Castoramy z 5 lat temu. Wertykulowany w tym roku. Po wertykulacji trawa rosło prawidłowo, ale teraz jakby stała w miejscu


ElzbietaFranka 18:45, 12 cze 2019


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13748
Czesio a dlaczego używałes topsinu w czym miał pomóc.

A jak trawnik wyglądał wcześniej. O ile sie nie mylę już wcześniej pisałeś tutaj w zeszłym roku.
Dwa razy już nawoziles?
Skos ten trawnik może zacznie rosnac. Trudno coś doradzić jak pokazujesz takie kawałeczki.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
MarcinK79 22:46, 13 cze 2019

Dołączył: 17 wrz 2016
Posty: 3
Dobry wieczór,

mam taki problem.

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies