Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

Tomasz_Tomasz 23:10, 25 cze 2019

Dołączył: 25 cze 2019
Posty: 6
Przepraszam załączam zdjecie.Tomasz
ElzbietaFranka 23:17, 25 cze 2019


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13865
head67 napisał(a)
Obumarła trawa może było za dużo nasion pozostaje wygrabić a jak się ukorzeni zrobić wertykulacje




Wertykulację robi się dopiero po dwóch latach. Trawa po dwóch miesiącach nie jest dobrze ukorzeniona. Trzeba trawę wygrabic te źdźbła które uschły i będzie dobrze.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ElzbietaFranka 23:28, 25 cze 2019


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13865
damjan88 napisał(a)


Dzień dobry,
Minęło już trochę czasu i kilka wiader chwastów i niestety nie idzie się tego pozbyć..
Znalazłem coś podobnego na nie swoim trawniku, ale większe. Czy to chwastnica?
Prawdopodbnie musze rozważyć trawnik z rolki na wrzesień tylko jak sie tego pozbyć?


Damian



Tak to chwastnice. Pamiętaj o tym, że podłoże pod trawnik z rolki musi być idealne czyste, bo chwastnice też może wyrosnac. Mało tego rozsieje się teraz a wiosna wyrosną nowe siewki.
Jeżeli nie masz trawnika dużo to możesz się skusić na trawnik z rolki.
Jeżeli nie to wycinaj wybieraj chwastnice do skutku i jesienią zasieje nowa trawę np we wrześniu zdążysz skosic, a wiosna już będzie ukorzeniona jak rozsiejesz nawoz w połowie kwietnia na początku maja kosidz i chwastnice jak zaobserwowałes zaczyna wyrastać w połowie czerwca.
Do tego czasu trawnik się zagesci i chwastnice raczej nie będzie miała szans wyrosnac. Nawet jak się jakaś trafi to nie będzie miała możności kwitnienia przy ziemi.

To tyle
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ElzbietaFranka 23:44, 25 cze 2019


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13865
Olopos napisał(a)
Dzień Dobry,
Jaka może być przyczyna takiej sytuacji? Trawnik założony dwa miesiące temu. Przez czas upałów podlewany regularnie pięknie rósł. Piękna soczysta zieleń. Od tygodnia gdy trochę pokropilo i bardziej pochmurnie trawa miejscami usycha. Jako całość wyglada dobrze tylko pod spodem jakby pozlepiana uschnieta trawa. Czy to ślimaki lub pedraki?



Odpowiedziałam już na temat doradztwa w sprawie wertykulacji dwa wpisy wyżej.
Najpierw wygrab sucha trawę i podlewaj. Przez tydzień półtora popatrz czy nadal trawa schnie. Moim zdaniem dostanie powietrza i będzie dobrze.
Nie napisałeś czy ja nawoziles i kiedy, jeżeli nie to możesz nawieźć nawozem letnim i podlewaj dosyć mocno.
Po pedrakach to raczej żółte kółka zostają. Po ślimakach nie wiem za dużo suszu. A może a mało podlewales i trawa wysycha. Korzenie traw rosna na różnych wysokościach w glebie. Sprawdź odkryj łopata darń czy mokra.
To wszystko
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ElzbietaFranka 23:55, 25 cze 2019


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13865
damcio24 napisał(a)
Trawnik nawożę różnie...jak widzę że zaczyna ciut wolniej rosnąć to idzie nawóz. Średnio co 3 tygodnie a czasami co dwa. Stosuje siewnik rotacyjny . Od kiedy go stosuje to mam idealnie równo rosnąca trawę. Wysokość to chyba 5 cm lub 4 cm . Jak go przytne to zmierzę ile dokładnie. Lecę kosiarka z NAC na 4 poziomie.





Jak można co 3 tygodnie podsiewać trawnik to nie normalne. Poczytaj o reakcji nawozu na rosliny. A wiesz co to znaczy zasolenie korzenia. Nie długo korzenie twojego trawnika nie będą pobierały ani wody ani nawozów. Będą usychaly przez to twoje 2-3 tygodniowe nawożenie.

Trawnik nawozi się 3 razy w roku kwiecień, czerwiec - nawóz letni i wrzesień - nawóz jesienny. Nawozy wieloskładnikowe.
Widocznie ziemię masz beznadziejna że trawa nie rośnie.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
michal_chudzik 08:59, 26 cze 2019

Dołączył: 16 maj 2017
Posty: 10
Zwaracam sie z prośba do Koleżanek i Kolegów ponieważ powoli opadam z sił. Mianowicie na wstepie uprzedzę iż dla samej trawy poświecam bardzo dużo czasu, jednak nie to jest najgorsze bo w sumie lubie spędzać czas na zewnatrz, lecz to że ostatnimi czasy efekt z trawy jest mizerny.
Moja trawa wyglada tak :


Wyglada mi to troche na efekt złego nawożenia, choć w kwietniu trawe zasiliłem siarczanem amonu było pięknię, następnie nawozem wieloskładnikowym w maju. Mamy koniec czerwca i zastanawiam się czy juz trawa powinna otrzymać następna dawkę. Czy czasami te suche place nie sa efektem wypalenia.

Prócz tego na trawiem punktowo ale sporo tego jest pojawiła się jakaś trawa niechcianego pochodzenia (chyba jakies proso polne)


Nie wiem jak to zwalczać, samo pielenie jest strasznie uciązliwe i pozostawia duzę dziury w trawie. Z tego co wyczytałem chyba jest to sezonowe i powinno zginać po zimie.Jednak czemu w tym roku tego aż tyle. Trawe musze kosic wysoko na 4 na kosiarce bo jak ustawiam 2 to widac same zdzbła i jest długa. Obrazuje to zdjecie.


Zastanawiam sie jeszcze dlaczego w trawie jest tyle suchej trawy gdzie w maju robilem wertykulacje. Suche palaki przebijaja się na kazdym kroku. Nie wiem czy dobrze mysle, ale wyczytalem ze naładniejsza trawa jest jesli jest mieszanka zawierajaca sklad kostrzewe czerwona. A u mnie z tego co widzę jest również życica trwała i wiechlina łakowa. (To chyba moj blad ale co zrobic, Ogrodnik nic nie mówił a ja wiedzy brak na ten temat, byc moze to jest ta sucha trawa). Pytanie do Forumowiczów. Co zrobic aby efekt byl powalajacy? Czy nawozić i teraz kiedy temperatura jest kolo 30. Powoli przychodzi mi również na myśl że błedy które popełnilem przy wyborze mieszanki trawy beda skutkowały tym że trzeba będzie ta trawe wymienić. Również co radzić na te chwasty, czy raczej na ta trawe niechcianego pochodzenia. Co sadzicie. Za wszelkie rady i wskazowki dziekuje.
jason 11:09, 26 cze 2019

Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 130
Tomasz_Tomasz,

Ewidentnie brak wody.
ElzbietaFranka 12:30, 26 cze 2019


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13865
michal_chudzik napisał(a)
Zwaracam sie z prośba do Koleżanek i Kolegów ponieważ powoli opadam z sił. Mianowicie na wstepie uprzedzę iż dla samej trawy poświecam bardzo dużo czasu, jednak nie to jest najgorsze bo w sumie lubie spędzać czas na zewnatrz, lecz to że ostatnimi czasy efekt z trawy jest mizerny.
Moja trawa wyglada tak :


Wyglada mi to troche na efekt złego nawożenia, choć w kwietniu trawe zasiliłem siarczanem amonu było pięknię, następnie nawozem wieloskładnikowym w maju. Mamy koniec czerwca i zastanawiam się czy juz trawa powinna otrzymać następna dawkę. Czy czasami te suche place nie sa efektem wypalenia.

Prócz tego na trawiem punktowo ale sporo tego jest pojawiła się jakaś trawa niechcianego pochodzenia (chyba jakies proso polne)


Nie wiem jak to zwalczać, samo pielenie jest strasznie uciązliwe i pozostawia duzę dziury w trawie. Z tego co wyczytałem chyba jest to sezonowe i powinno zginać po zimie.Jednak czemu w tym roku tego aż tyle. Trawe musze kosic wysoko na 4 na kosiarce bo jak ustawiam 2 to widac same zdzbła i jest długa. Obrazuje to zdjecie.


Zastanawiam sie jeszcze dlaczego w trawie jest tyle suchej trawy gdzie w maju robilem wertykulacje. Suche palaki przebijaja się na kazdym kroku. Nie wiem czy dobrze mysle, ale wyczytalem ze naładniejsza trawa jest jesli jest mieszanka zawierajaca sklad kostrzewe czerwona. A u mnie z tego co widzę jest również życica trwała i wiechlina łakowa. (To chyba moj blad ale co zrobic, Ogrodnik nic nie mówił a ja wiedzy brak na ten temat, byc moze to jest ta sucha trawa). Pytanie do Forumowiczów. Co zrobic aby efekt byl powalajacy? Czy nawozić i teraz kiedy temperatura jest kolo 30. Powoli przychodzi mi również na myśl że błedy które popełnilem przy wyborze mieszanki trawy beda skutkowały tym że trzeba będzie ta trawe wymienić. Również co radzić na te chwasty, czy raczej na ta trawe niechcianego pochodzenia. Co sadzicie. Za wszelkie rady i wskazowki dziekuje.






Trawnik na ostatniej focie nie jest wcale taki zły. Widzę że ma trochę cienia i jest zielony to już masz odpowiedź dlaczego w innym miejscu jest żółty.
Jak trawnik się prezentuje zależy od wyboru nasion.
Kiedy zasiany trawnik. Koszenie lepiej częściej a wyżej. Na ostatniej focie trawnik jest wysoki i golisz go za krotko. Za tydzień wróci do normalności.
Nie przejmuj się jakaś trawa obca zawsze się znajdzie, po roku dwóch ci przejdzie i nie będziesz jej widział.
Co rok będzie różnych innych traw przybywało i nie będzie powalający. Trawy się pylą i tak będzie. Przecież nie będziesz co 2 lata zdzierał trawnika i sial na nowo.
To ty tylko będziesz widział ewentualne mankamenty twojego trawnika goście nie mają pojęcia o trawniku więc trzeba podchodzić do tego problemu z umiarem

Od wiosny wertykulacja, nawożenie nawozami wieloskładnikowymi do traw (kwiecień początek druga dawka koniec czerwca) i później nawóz jesienny we wrześniu) podlewać mocno, kosic, przy upalach raczej zrezygnować z częstego koszenia.

Jeszcze jedno sprawdź szpadlem darn czy w miejscach jasnych jest odpiwiednio wilgotna ziemia. Może w tym miejscu jest zbita ziemia nakluj ja widłami na gl 10 cm



____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Tomasz_Tomasz 12:55, 26 cze 2019

Dołączył: 25 cze 2019
Posty: 6
jason

Nawodnienie mam ustawione jak napisałem 2x w tygodniu po 30 min jedna sekcja i 30 min druga sekcja.
Wcześniej jak były te upały to dołożyłem 2x czyli w sumie wyszło 4x nawodnienie w tygodniu i pojawiły się grzyby.
Zrobiłem oprysk na całym trawniku miedzianem - grzyby wyeliminowałem.
W sobotę skosiłem trawę (22/06) a wczoraj zauważyłem te ciemne "placki" .

Przy obecnej pogodzie nie wiem jak często i jak długo powinienem podlewać ?

Trawa w tych miejscach plackowatych jest faktycznie przesuszona.
Wyczytałem, że przy takim problemie trzeba zrobić otwory i torfu dosypać.

Sam już nie wiem co tak na prawdę powinienem zrobić ?

PiterSas 13:58, 26 cze 2019

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Tomasz_Tomasz napisał(a)
jason

Nawodnienie mam ustawione jak napisałem 2x w tygodniu po 30 min jedna sekcja i 30 min druga sekcja.
Wcześniej jak były te upały to dołożyłem 2x czyli w sumie wyszło 4x nawodnienie w tygodniu i pojawiły się grzyby.
Zrobiłem oprysk na całym trawniku miedzianem - grzyby wyeliminowałem.
W sobotę skosiłem trawę (22/06) a wczoraj zauważyłem te ciemne "placki" .

Przy obecnej pogodzie nie wiem jak często i jak długo powinienem podlewać ?

Trawa w tych miejscach plackowatych jest faktycznie przesuszona.
Wyczytałem, że przy takim problemie trzeba zrobić otwory i torfu dosypać.

Sam już nie wiem co tak na prawdę powinienem zrobić ?


Moim zdaniem powinieneś podlewać codziennie w zależności od wydajności zraszacza tak długo, aby pokryć zapotrzebowanie trawnika na wodę czyli ok. 5 mm opadu deszczu. Przy dzisiejszych upałach podlewanie 2 lub nawet 4 x w tygodniu to za mało....
P.S. o której podlewasz?

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies