Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

ferra 15:02, 15 cze 2019

Dołączył: 02 lip 2018
Posty: 23
Witajcie . Mam prawdziwa plage grzybow kapeluszowych , ale juz wedruje do watku o grzybach. Ale mam tez w trawniku cos takiego jak na zdjeciach ponizej. Czy ktos wie co to jest? Google przeszukane, ale nie natrafilam nigdzie na taki obiekt jak na zdjeciu. W tych "kieliszkach", "lejkach" sa czarne jakby nasionka, lub jajka?

Dodam ze pomimo wertykulacji na wiosne trawnik ma duzo filcu. Wydrapac recznie nie jestem w stanie, bo powierzchnia jest za duza. Wiec pozostaje czekac do jesieni.

damcio24 14:01, 18 cze 2019

Dołączył: 19 maj 2018
Posty: 27
DMN napisał(a)
U mnie trawa też jest miejscami pożółkła. Pewnie mogą być takie przyczyna jak nawóz lub/i woda albo za dużo albo za mało. Gleba u mnie zasadowa i taka skorupa się robi jak słońce przypiecze staram się podlewać regularnie nie patrzę i nie czekam na deszcz, za domem w cieniu lepiej rośnie niż w słońcu. Nawóz do tej pory dawałem dwa razy, wertykulacja i aeracja na wiosnę oczywiście przeprowadzona, trawa Barenbrug uniwersalna.





@damcio24 Trawa przepiękna, wzorowa, sam bym chciał właśnie takie coś mieć, siana czy kładziona z rolki? System nawadniający jest?


Hej. Z rolki 3 lata temu. Na poczatku przechodziłem wiele problemów pojawiających się u innych uzytkownikow forum ale nauczyłem sie mojego trawnika i teraz w miare nieduzym nakładem sił, trawunia wygląda super. Oczywiście jest nawadnianie które w taką pogodę jak ostatnio zapodaje 6 kubików wody w 360 m2 trawy dziennie. DO tego sporo nawozu. Obecnie trawik jest jeszcze bardziej gesty niz ze zdjęć z maja. Obecnie to dywan, nie chce sie chwalic ale nie widziałem bardziej gęstego trawnika, moja 7 konna kosuiaraka jakby mogła mówić to by potwierdziała
Angela 16:35, 18 cze 2019

Dołączył: 18 cze 2019
Posty: 2
Dzień dobry
Proszę o pomoc. Pod nowy trawnik byla nawieziona ziemia, posialismy trawę i pieknie urosla. Przed siewem był rozsypany nawoz. Niestety stało się coś okropnego. Czy to przez upaly ? Co mamy robić? Nawoz ?
damcio24 15:09, 19 cze 2019

Dołączył: 19 maj 2018
Posty: 27
Angela napisał(a)
Dzień dobry
Proszę o pomoc. Pod nowy trawnik byla nawieziona ziemia, posialismy trawę i pieknie urosla. Przed siewem był rozsypany nawoz. Niestety stało się coś okropnego. Czy to przez upaly ? Co mamy robić? Nawoz ?


Podlewacie ten trawnik ???
grzelak84 21:23, 19 cze 2019

Dołączył: 30 lip 2018
Posty: 6
Mam do Was pytanie/prośbę o radę. Ziemia przed posianiem trawy była przekopana z drobnym żwirem koparką, wyrównana i trawa posiana. Niestety nie wszystko sie dokładnie przekopało i zmieszało w celu rozluźnienia gleby. Są miejsca gdzie ledwo można śrubokręt wbić. Chciałem zrobić na szybko pseudo aeracje widłami ale nie dały rady - wykrzywiły się. Trawa w tych miejscach ledwo rośnie, jest słaba, wysycha mimo podlewania codziennie (automatyczne nawadnianie) i dość brzydko wygląda na tle całego trawnika. Można podlewać 2x dziennie ale nie o to chodzi. Pytanie - jak zrobić aeracje takiej zmarzliny?
Emili 12:21, 20 cze 2019

Dołączył: 20 cze 2019
Posty: 2
Normalnie wyjdę z siebie i stanę obok. Zaraz chwycę szpadel i zrobię z nim porządek. Wszystkie zabiegi zrobione, nawożony, czyżby za mało podlewamy mimo ze codziennie. Ile podlewacie swój trawnik. Czy starczy po 15 minut zanim przestawię w następne miejsce. Przed tymi upałami był piękny i zielony.
damcio24 12:44, 20 cze 2019

Dołączył: 19 maj 2018
Posty: 27
Emili napisał(a)
Normalnie wyjdę z siebie i stanę obok. Zaraz chwycę szpadel i zrobię z nim porządek. Wszystkie zabiegi zrobione, nawożony, czyżby za mało podlewamy mimo ze codziennie. Ile podlewacie swój trawnik. Przed tymi upałami był piękny i zielony.


To ze podlewasz codziennie to nie znaczy ze trawnik ma dostarczającą ilość wody w korzeniu. Miałem podobny problem. Położyłem trawę z rolki i przez 3 ,4 tygodnie było ok. Potem trawa zaczęła zółkniec i pojawiła sie różowatość. Podlewałem codziennie ale okazało sie źle robiłem. Pewna osoba podpowiedziała mi że jesł jest doś mocno przepuszczalne podłoże to na jedno podlewanie powinno iść około 1 kubika wody w 100 m2 trawy. W normalną pogodę podlewamy raz na 2 a nawet 3 dni i wystarczy. Jak przychodzi upał to robimy to codziennie i nawet 1,5 kubika jest wskazane. Przełączyłem sie na wodociągi (podlewam ze studni) i sprawdziłem ile czasu kazda sekcja potrzebuje aby poleciał kubik wody. Okazało się że były sekcje ktore wczesniej podlewałem 10 lub 15 min a wyszło ze powinienem godzinę. To jaka wydajnosc wydatku wody jest na sekcje zalezy od ilosci zraszaczy i dyszy jakie mają zainstalowane. Tak wiec zmieniłem formę i ilość podlewania i problemy z trawnikiem się skonczyły. Najlepiej zaopatrzyc sie w miernik wilgotnosci gleby trawnika i on nam tez podpowie jaka jest wilgotnosc gleby na roznej głebokosci. Ewentualnie łopatą wykopać delikatnie wycinek trawy i sprawdzic jaka jest gleba na wysokosci korzenia- czesto okazuje sie ze przy powierzchni gleba jest wilgotna a na 10 cm gdzie siega korzen jest sucho. Zazwyczaj jest tak podczas upałów.
TomaszZ 12:51, 20 cze 2019

Dołączył: 13 maj 2019
Posty: 88
Jasia napisał(a)
U mnie na trawniku występowały praktycznie te same objawy jakie są u
mest i TomaszZ .
Potem trawa zaczęła tracić wybarwienie oraz pojawił się żółty filc, który widać na zdjęciach powyżej



jeśli chodzi o żółty filc to u mnie chyba było za mało azotu...
wcześnie sypałem Yara Mila Complex, przed ulewami dałem florowit,
jest poprawa, udało się przetrwać wcześniejsze ulewy a teraz znowu susza
kolor mam lepszy ale jest wysyp jakiegoś dziadostwa,
to drugie zdjęcie, wiechlina roczna?
pierwsze zdjęcie zaraz po skoszeniu


mgruz 16:02, 20 cze 2019

Dołączył: 26 lip 2017
Posty: 61
Witam Serdecznie Forumowiczów. Czy to ten sam problem na który skarżą się forumowiczów powyżej ? Od jakiegoś czasu mój trawnik zaczął gorzej wyglądać, a mianowicie pojawiły się na nim żółte źdźbła. Co może być tego powodem ? W załączeniu zdjęcia. Trawa nawożona 3 tygodnie temu, podlewana codziennie.


damcio24 16:49, 20 cze 2019

Dołączył: 19 maj 2018
Posty: 27
mgruz napisał(a)
Witam Serdecznie Forumowiczów. Czy to ten sam problem na który skarżą się forumowiczów powyżej ? Od jakiegoś czasu mój trawnik zaczął gorzej wyglądać, a mianowicie pojawiły się na nim żółte źdźbła. Co może być tego powodem ? W załączeniu zdjęcia. Trawa nawożona 3 tygodnie temu, podlewana codziennie.




Podlewana codziennie, ale ile tej wody lejesz ?? Weź szpadel i wykop delikatnie wycinek na głębokość korzeni trawy i sprawdź czy tam nie ma suchej ziemi. Przy takiej pogodzie jak ostatnio krótkie podlewanie nawet codzienne może być za mało. Co do nawozu, myślę że trochę azotu z solidnym podlewaniem postawi trawnik na nogi.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies