Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

Tomasz_Tomasz 14:24, 26 cze 2019

Dołączył: 25 cze 2019
Posty: 6
Dwa razy co mam ustawione to 6 rano, natomiast sam jak włączam to wieczorem 20-21.Spróbuję teraz częściej nawadniać.
PiterSas 14:52, 26 cze 2019

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Tomasz_Tomasz napisał(a)
Dwa razy co mam ustawione to 6 rano, natomiast sam jak włączam to wieczorem 20-21.Spróbuję teraz częściej nawadniać.


Moja propozycja to nawadniaj po 15 min. ale codziennie. Jak możesz to lepiej nawadniać przed wschodem słońca aby ograniczyć parowanie (ja u siebie podlewam od 23.00, a mój znajomy o 4.00)
Tomasz_Tomasz 15:01, 26 cze 2019

Dołączył: 25 cze 2019
Posty: 6
Dziękuję za poradę - tak zrobię.

dojlidy 18:14, 26 cze 2019


Dołączył: 14 cze 2018
Posty: 26
Tomasz_Tomasz napisał(a)
Dzień dobry,

Trawnik z rolki założony rok temu.
Kilka dni temu wyszło coś „takiego” .
Nawodnienie automatyczne 2x w tygodniu.
Zrobiłem oprysk na grzyba.
Dzisiaj zrobiłem również dosiewkę.
Jak i czym można doprowadzić trawnik do normalności?

Dziękuje i pozdrawiam!




Za mało podlewania wg mnie. przy tej pogodzie?
Mary 22:51, 26 cze 2019


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
ElzbietaFranka napisał(a)
Trawnik na ostatniej focie nie jest wcale taki zły. Widzę że ma trochę cienia i jest zielony to już masz odpowiedź dlaczego w innym miejscu jest żółty.
Jak trawnik się prezentuje zależy od wyboru nasion.
Kiedy zasiany trawnik. Koszenie lepiej częściej a wyżej. Na ostatniej focie trawnik jest wysoki i golisz go za krotko. Za tydzień wróci do normalności.
Nie przejmuj się jakaś trawa obca zawsze się znajdzie, po roku dwóch ci przejdzie i nie będziesz jej widział.
Co rok będzie różnych innych traw przybywało i nie będzie powalający. Trawy się pylą i tak będzie. Przecież nie będziesz co 2 lata zdzierał trawnika i sial na nowo.
To ty tylko będziesz widział ewentualne mankamenty twojego trawnika goście nie mają pojęcia o trawniku więc trzeba podchodzić do tego problemu z umiarem

Od wiosny wertykulacja, nawożenie nawozami wieloskładnikowymi do traw (kwiecień początek druga dawka koniec czerwca) i później nawóz jesienny we wrześniu) podlewać mocno, kosic, przy upalach raczej zrezygnować z częstego koszenia.

Hmm...

Myślę, że różne osoby mają różne oczekiwania wobec wyglądu trawnika.
Oczywiście byłoby super gdyby gleba pod trawnik została perfekcyjnie przygotowana i wystarczyłoby nawieźć trawnik raz na 2-3 miesiące.

Ale jest jak jest. Zaryzykuję tezę, że większość osób na forum nawozi trawnik o wiele częściej, co 4-6 tygodni.

Tutaj artykuł Danusi. Nawożenie raz w miesiącu.
https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/77-kalendarz-pielegnacji-trawnika
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
ElzbietaFranka 00:29, 27 cze 2019


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13876
Mary napisał(a)

Hmm...

Myślę, że różne osoby mają różne oczekiwania wobec wyglądu trawnika.
Oczywiście byłoby super gdyby gleba pod trawnik została perfekcyjnie przygotowana i wystarczyłoby nawieźć trawnik raz na 2-3 miesiące.

Ale jest jak jest. Zaryzykuję tezę, że większość osób na forum nawozi trawnik o wiele częściej, co 4-6 tygodni.

Tutaj artykuł Danusi. Nawożenie raz w miesiącu.
https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/77-kalendarz-pielegnacji-trawnika





Oczywiście że każdy ma inne oczekiwania, ale wiele osób tutaj jest bezradnych z tymi oczekiwaniami więc albo im się pomaga w podjęciu decyzji albo nie.

Można nawozić nawet co tydzień tylko po co? Jak dobra ziemia pod trawnikiem.
Czytałam artykuł pani Danusi tak nawozi ekspert który wie ile sypnąć tego nawozu, a nie laik. Popatrz sobie wstecz tego wątku jak co niektórzy nawożą co im wychodzi. Przeczytaj jak się trawnik zachowuje jak jest przenawozony, co to jest susza fizjologiczna.

Mój trawnik nawożony dobrym nawozem 3 razy w roku i raz w roku rzucone wapno po wertykulacji.
Każdy musi sobie sam wypracować metodę pielęgnacji trawnika.
My tutaj tylko staramy się pomóc a reszta zależy od pytającego o pomoc.

Trawnik ma 7 lat wschód południe na ostatniej focie cienie od zachodu




ty
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Olopos 00:41, 27 cze 2019

Dołączył: 23 cze 2019
Posty: 2
ElzbietaFranka napisał(a)



Odpowiedziałam już na temat doradztwa w sprawie wertykulacji dwa wpisy wyżej.
Najpierw wygrab sucha trawę i podlewaj. Przez tydzień półtora popatrz czy nadal trawa schnie. Moim zdaniem dostanie powietrza i będzie dobrze.
Nie napisałeś czy ja nawoziles i kiedy, jeżeli nie to możesz nawieźć nawozem letnim i podlewaj dosyć mocno.
Po pedrakach to raczej żółte kółka zostają. Po ślimakach nie wiem za dużo suszu. A może a mało podlewales i trawa wysycha. Korzenie traw rosna na różnych wysokościach w glebie. Sprawdź odkryj łopata darń czy mokra.
To wszystko




Dziękuję za odpowiedz i rady.
Trawnik nigdy nie był nawozony. Czy za mało podlewalem? Raczej nie. To zaczęło się dziać po ostatnich kilku burzach. I splotło sie z czasem kiedy podlewałem tylko wieczorem. Wcześniej podlewalem tylko rano. I bardziej w miejscach gdzie lepiej wilgoć trzyma.
michal_chudzik 05:03, 27 cze 2019

Dołączył: 16 maj 2017
Posty: 10
ElzbietaFranka napisał(a)






Trawnik na ostatniej focie nie jest wcale taki zły. Widzę że ma trochę cienia i jest zielony to już masz odpowiedź dlaczego w innym miejscu jest żółty.
Jak trawnik się prezentuje zależy od wyboru nasion.
Kiedy zasiany trawnik. Koszenie lepiej częściej a wyżej. Na ostatniej focie trawnik jest wysoki i golisz go za krotko. Za tydzień wróci do normalności.
Nie przejmuj się jakaś trawa obca zawsze się znajdzie, po roku dwóch ci przejdzie i nie będziesz jej widział.
Co rok będzie różnych innych traw przybywało i nie będzie powalający. Trawy się pylą i tak będzie. Przecież nie będziesz co 2 lata zdzierał trawnika i sial na nowo.
To ty tylko będziesz widział ewentualne mankamenty twojego trawnika goście nie mają pojęcia o trawniku więc trzeba podchodzić do tego problemu z umiarem

Od wiosny wertykulacja, nawożenie nawozami wieloskładnikowymi do traw (kwiecień początek druga dawka koniec czerwca) i później nawóz jesienny we wrześniu) podlewać mocno, kosic, przy upalach raczej zrezygnować z częstego koszenia.

Jeszcze jedno sprawdź szpadlem darn czy w miejscach jasnych jest odpiwiednio wilgotna ziemia. Może w tym miejscu jest zbita ziemia nakluj ja widłami na gl 10 cm






Czyli rozumiem że skoro w cieniu jest ładniejszy,a na słońcu pojawiają się plamy to znaczy ze przesadziłem z nawozem i trawę wypaliło?

Jaka rada czy trawę teraz tylko podlewać, czy dodać odrobinę nawozu przed opadami i regularnie znowu podlewac? Proszę o wskazówki.
Zaś wracając do trawy niechcianej, tak sobie myślę że jesienią wykonam głęboką wertykulację i w tych miejscach zasadzę nowe nasiona. Być może to odrobinę usunie te chwasty.
ElzbietaFranka 09:47, 27 cze 2019


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13876
michal_chudzik napisał(a)



Czyli rozumiem że skoro w cieniu jest ładniejszy,a na słońcu pojawiają się plamy to znaczy ze przesadziłem z nawozem i trawę wypaliło?

Jaka rada czy trawę teraz tylko podlewać, czy dodać odrobinę nawozu przed opadami i regularnie znowu podlewac? Proszę o wskazówki.
Zaś wracając do trawy niechcianej, tak sobie myślę że jesienią wykonam głęboką wertykulację i w tych miejscach zasadzę nowe nasiona. Być może to odrobinę usunie te chwasty.





Michale nie myslałam jak bardzo słońce operuje na twój trawnik i wysycha. W cieniu nie jest wyschnięty. Jeżeli jest wyeksponowany na calodzienne słońce trzeba go więcej podlewać (głębiej) codziennie (my podlewamy ponad 1 godzinę co drugi dzień teraz ale jest to trawnik 7letni dobrze rozkrzewiony).
Powtarzam to któryś raz jest to mieszanka traw które korzenie mają na różnej głębokości. Jak podlejesz 1 cm to jak korzenie które mają głębokość np 5 cm pobrać wodę? Ten 1 cm dla słońca to gora 2godz i ziemia wyschnięta.

Być może tego nie wiem trawnik nawiozles w tym miejscu za dużo i dobrze nie Podleś i słońce wypaliło.

Moja rada podlewać aby ewentualnie wypłukać nadmiar nawozów do głębszych warstw ziemi. Mogło nastąpić zasolenie korzeni które nie pobierają wody.
Teraz tylko podlewaj po 2 tygodniach zobaczysz czy trawa odbije.

Z tą wertykulacja to na razie nie mysl za młody trawnik powyrywasz trawę z korzeniem możesz tylko grabić aby było jak najmniej filcu (suche źdźbła odkładające się na ziemi po koszeniu).

Podlewaj i obserwuj na letni nawóz masz czas do połowy lipca.

Nie wiem czy pisałam spróbuj jeszcze widłami glebę ponaklować w miejscach wyschniętych może tam ziemia bardziej zbrylona i woda nie wsiąka.
Trzeba próbować wszelkich sposobów.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
michal_chudzik 14:06, 27 cze 2019

Dołączył: 16 maj 2017
Posty: 10
ElzbietaFranka napisał(a)





Michale nie myslałam jak bardzo słońce operuje na twój trawnik i wysycha. W cieniu nie jest wyschnięty. Jeżeli jest wyeksponowany na calodzienne słońce trzeba go więcej podlewać (głębiej) codziennie (my podlewamy ponad 1 godzinę co drugi dzień teraz ale jest to trawnik 7letni dobrze rozkrzewiony).
Powtarzam to któryś raz jest to mieszanka traw które korzenie mają na różnej głębokości. Jak podlejesz 1 cm to jak korzenie które mają głębokość np 5 cm pobrać wodę? Ten 1 cm dla słońca to gora 2godz i ziemia wyschnięta.

Być może tego nie wiem trawnik nawiozles w tym miejscu za dużo i dobrze nie Podleś i słońce wypaliło.

Moja rada podlewać aby ewentualnie wypłukać nadmiar nawozów do głębszych warstw ziemi. Mogło nastąpić zasolenie korzeni które nie pobierają wody.
Teraz tylko podlewaj po 2 tygodniach zobaczysz czy trawa odbije.

Z tą wertykulacja to na razie nie mysl za młody trawnik powyrywasz trawę z korzeniem możesz tylko grabić aby było jak najmniej filcu (suche źdźbła odkładające się na ziemi po koszeniu).

Podlewaj i obserwuj na letni nawóz masz czas do połowy lipca.

Nie wiem czy pisałam spróbuj jeszcze widłami glebę ponaklować w miejscach wyschniętych może tam ziemia bardziej zbrylona i woda nie wsiąka.
Trzeba próbować wszelkich sposobów.


Dziękuję za odpowiedź. Dodam że po ostatnich wypowiedziach, ubrałem buty do aeracji i w tych miejscach suchy dokonałem aeracji. Byc może widły wbiły by się głębiej spróbujemy. Mój trawnik rzeczywiście skierowany jest na stronę południową być może poprostu zbyt mało go podlewam. Nie mam niestety automatycznego nawodnienia i całą pracę wykonuję za pośrednictwem zraszaczy ręcznie ustawianych.Teraz sa upaly i tak kolejno ustawiam zraszacze wahadłowe na 30 min z rana. Być może to stanowczo za mało.

Jeszcze dodam że w dniu dzisiejszym zobaczyłem na trawniku jakiegoś grzybka. I teraz sobie myślę że może trawę należy potraktować jakimś preparatem na grzyby. Czy już zbytnio się zagłębiam?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies