Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

Gardenarium 16:09, 12 lip 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Odczekać z nawożeniem do nastepnego nawożenia. Skoro było to dopiero co, to nawóz jeszcze nie zaczął działać. Może się już wyrówna.?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:13, 12 lip 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
AdamW napisał(a)
Dzień dobry!
Proszę o poradę.
4 dni temu firma położyła mi trawę z gruntu. W momencie dostawy zwróciłem uwagę na bardzo przesuszona darń - zeszły tydzień był bardzo ciepły. Przedstawiciele firmy powiedzieli mi ze jest ok i ze nie będzie problemu. Uwierzyłem. Na zdjęciach trawa zaraz po położeniu





Trawa po 4 dniach wciąż leży i coraz bardziej żółknie. Myślałem że plamy przesuszone na początkach rolek się zregenerują ale wyglada na to ze proces zachodzi w druga stronę. Czy to efekt dostarczonych przesuszonych rolek czy coś innego? Z góry dziękuje za pomoc.


Trawnik ścinany z gruntu nie ma lekko. Nie ma w całości korzeni, a upały powodują oczywiście usychanie na brzegach, bo ona nie ma tutaj korzeni, to rzecz normalna. Płacisz mniej za taki trawnik niż za 100 % z folii.
Od razu nie leć z pretensjami do firmy, miej jakąś litość i wyrozumiałość. Sami dopiero co kładliśmy też taki trawnik z gruntu i sytuacja była podobna. Upał 37 stopni. Za dużo lałeś tej wody. Mogła zgnić. Czyli w drugą stronę Lejąc dużo wody, nie zmuszałeś trawnika do jej szukania przy pomocy wytwarzania korzeni. My podlewaliśmy umiarkowanie, obserwując cały czas, monitorując gorsze miejsca, ale dolewaliśmy ręcznie suchsze miejsca. PO 2 tygodniach trawnik doszedł do siebie i jest pięknie. 40 worków z koszenia było wczoraj.

Oszczędź nerwów sobie i firmie, która nie jest nic winna. Mogła to być Twoja wina, bo za dużo wodyUpały to wystarczające nieszczęście dla wszystkich podczas kładzenia trawnika w tak ekstremalnych warunkach.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Lesiex 15:02, 15 lip 2019

Dołączył: 15 lip 2019
Posty: 5
Na wstępie witam, z tego forum wyniosłem już wiele lekcji, a przynajmniej tak mi się wydaje.
Mój trawnik wysiany w maju, trawa barenbrug sport. Nawożony co miesiąc Yara Mila Hydrocomplex. Niestety jeszcze nie posiadam systemu nawadniania.
Trawnik robiony od zera, starą trawę zerwałem spalinowym wertykulatorem do zera. Została tylko ziemia którą przekopałem i dodałem trochę piasku, około 1,5 tony na 150m2 trawnika. Niestety po wysiewie okazało się że nie do końca pozbyłem się starej trawy i zaczęła szybko wybijać po wysianiu nowej.
Efekt był taki że jak robiłem pierwsze koszenie po 3 tygodniach to stara trawa a raczej jej pozostałości miała już 20 cm i więcej a nowa dochodziła do 10 cm.

Po czerwcowych upałach wygląda to tak jak na zdjęciach, miejscami trawa jest ok, miejscami jest przerzedzona a w kilku miejscach stare ususzone źdźbła kuja w nogi - mimo że te miejsca były systematycznie podlewane.

Co mogę zrobić z tymi kującymi miejscami?
Gardenarium 18:04, 16 lip 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Skoś niżej, nawóz (jeśli nie było co namniej 3 tygodnie wstecz) i lej wodę, Dobry deszcz byłby zbawienny.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gumollo 01:00, 17 lip 2019

Dołączył: 16 lip 2019
Posty: 3
Witam serdecznie.
Jest to mój pierwszy post na tym forum, chociaż jest ono mi bardzo dobrze znane. W 2015 roku przeczytałem cały ten wątek przed założeniem mojego pierwszego trawnika z siewu. Porady i informacje, które tu zamieszczasz Danusiu, oraz inni użytkownicy bardzo mi pomogły w założeniu i późniejszej pielęgnacji trawnika. Generalnie jest coraz lepiej, nie mniej jednak co roku mam ten sam problem. W kwietniu, maju i czerwcu trawnik wygląda wspaniale, trawa jest soczysta i ciemnozielona. Począwszy od lipca trawnik zaczyna wyglądać coraz gorzej, przestaje rosnąć, trawa zaczyna przesychać (choć trawnik jest wilgotny), ogólnie dramat. W końcu nie wytrzymałem i postanowiłem poprosić o radę. Poniżej wstawiam zdjęcia i opiszę jakie były działania

Maj tego roku

Połowa czerwca

Obecnie

Siano to efekt koszenia mokrej trawy (to nie ja



Opiszę co robiłem w tym roku (generalnie robię to samo co roku ewentualnie modyfikując terminy zabiegów lub terminy i dawki nawozów.
1. Jesienią zeszłego roku badanie gleby.
2. W tym roku pierwsza dawka nawozów była jak dla mnie bardzo wcześnie bo 10 marca. Potas, magnez i fosfor według zaleceń nawożenia po badaniu gleby. Nie dzieliłem dawek, wysiałem wszystko w jednej. Co do azotu to stacja rolnicza zalecała 2,2 kg czystego składnika na 100 m2 w tym sezonie - postanowiłem zwiększyć do 3kg. 0,54 kg/100m2 wysiałem 10.03, kolejne 0,54kg dwa tygodnie później.
Kolejne dawki: 0,64 pocz. maja, 0,64 połowa czerwca i ostatnia dawka 0,64 teraz lub na pocz. sierpnia.
3. Maj oprysk na dwuliścienne.
4. Tego roku wertykulację postanowiłem zrobić w czerwcu (niestety nie wyszło) więc zrobię we wrześniu. W tym tygodniu aeracja i oprysk fosforem w płynie (pierwszy raz to zrobię)
5. Podlewanie automatyczne (od zeszłego roku) - dawki ustawione deszczomierzem - około 10 l/m2. Kiedy były susze podlewanie 3 razy w tygodniu, gdy umiarkowanie 2 razy.
6. Koszenie w kwietniu 2/tydzień, maj i pocz. czerwca 3/tydzień (tak rosła). Koszę na najwyższym ustawieniu.

Niestety jak co roku z początkiem czy połową lipca problemy jak wyżej.
Mam podejrzenia co może być przyczyną, być może wszystkie poniższe złożyły się na złą kondycję trawnika...???
1. Zbyt rzadkie nawożenie azotem przy tak częstym koszeniu (lecz częstsze bardzo mocno przekroczyłyby zalecaną dawkę roczną)????????
2. Może powinienem dzielić na pół dawki Mg,K i P. Pierwszą siać na początku sezonu, a drugą w połowie???
3. Wysokie koszenie powoduje słabą "wentylację" trawy, co w połączeniu z obfitym podlewaniem sprzyja rozwojowi chorób grzybowych???
4. Za duże dawki podlewania (trawnik jest stosunkowo miękki - gdzieś wyczytałem, prawdopodobnie w tym wątku, iż w dobrze podlany trawnik można wcisnąć kciuk używając umiarkowanej siły), szczególnie ostatnie trzy tygodnie (wyjeżdżaliśmy na wakacje więc ustawiłem 10 l/m2 2 razy w tygodniu) chociaż problemy zaczęły się już przed naszym wyjazdem w połowie czerwca przed ostatnim nawożeniem. Trawa już tak intensywnie nie rosła jak wcześniej.
Kończąc ten przydługi post proszę o opinię co może powodować taką sytuację. Z góry bardzo dziękuje.
Pozdrawiam i dobranoc










Lesiex 10:52, 17 lip 2019

Dołączył: 15 lip 2019
Posty: 5
Gardenarium napisał(a)
Skoś niżej, nawóz (jeśli nie było co namniej 3 tygodnie wstecz) i lej wodę, Dobry deszcz byłby zbawienny.


Dziękuje za odpowiedź.
Teraz dla wielkopolski zapowiadają znowu upały. Krótko tzn? 4cm?
Zastanawiam się czy tych uschniętych nie przyciąć ręcznie tylko punktowo?
rozsypałem 5 dni temu Tropicorte i deszcz padał 2 dni.
elofura 13:16, 17 lip 2019

Dołączył: 08 sie 2012
Posty: 14
Gumollo

Patrząc na zdjęcia np 4fotka to ewidentnie brak wody i nawozu. Tam gdzie masz wodę i i nawóz widać gołym okiem- jest tam pięknie wybarwiona duża trawa. Wg mnie mało wody i papu dla trawy.
Gumollo 18:08, 19 lip 2019

Dołączył: 16 lip 2019
Posty: 3
Witaj Elofura, wody to mu na pewno nie brakuje, cały czas jest "miękki" a te miejsca z odrastającą trawą... myślę że to nawóz wysiany ok 3 tyg temu (kolejna dawka) zaczął działać. Po trzech dniach od zrobienia czwartego zdjęcia trawa jakby ożyła i trawnik zaczął się zazieleniać. Niestety po wczorajszym koszeniu wygląda tak:

[img size=360x480]https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/190/1902669/original.jpgco

Elofura być może to brak nawozu, lecz już wysiałem 3kg czystego azotu na m2. Więc jeśli kolejne dawki to by się skończyło na 5kg czyli 2 razy więcej niż zalecenia po badaniu gleby.

Danusiu a co Ty o tym myślisz???
waldek727 23:58, 19 lip 2019


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Ja za bardzo na sztucznych nawozach się nie znam, ale:
Maksymalna dawka czystego azotu w skali roku dla upraw wynosi 170kg/h
Ty do połowy lipca wykorzystałeś 300kg/ar
Spaliłeś trawę.
W połowie lipca trawniki na ogół powinny wyglądać tak:



____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
ElzbietaFranka 00:51, 20 lip 2019


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13933
Gumollo napisał(a)
Witaj Elofura, wody to mu na pewno nie brakuje, cały czas jest "miękki" a te miejsca z odrastającą trawą... myślę że to nawóz wysiany ok 3 tyg temu (kolejna dawka) zaczął działać. Po trzech dniach od zrobienia czwartego zdjęcia trawa jakby ożyła i trawnik zaczął się zazieleniać. Niestety po wczorajszym koszeniu wygląda tak:

[img size=360x480]https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/190/1902669/original.jpgco

Elofura być może to brak nawozu, lecz już wysiałem 3kg czystego azotu na m2. Więc jeśli kolejne dawki to by się skończyło na 5kg czyli 2 razy więcej niż zalecenia po badaniu gleby.

Danusiu a co Ty o tym myślisz???





Co prawda nie do mnie to pytanie, ale przeczytałam i za głowę się łapie. Zachowujesz się jak aptekarz z tymi nawozami.
3 kg azotu na M2 czy to nie pomyłka?
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies