Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

Tomasz_Tomasz 15:49, 01 lip 2019

Dołączył: 25 cze 2019
Posty: 6
ElzbietaFranka napisał(a)





Nie odpisywałam do tej pory. Przeczytałam wpisy doradcze więc tak.

Nie wiemy co jest powodem tych plam gdyż są bardzo nie regularne. Nawet w ciemnej wysepce jest wysepka trawy zielonej fotka w górnej prawej stronie.
Czy nawoziles trawnik i kiedy? Na pewno jest w tych miejscach za mało podlewane.
Musisz sprawdzić czy w tych miejscach gleba dobrze nawodniona. Weź szpadla odkryj darń i popatrz na jakiej głębokości jest mokro. Roczny trawnik ma już sporą darń.
Zrobiłeś dosiewki to nie szkodzi wzejdzie albo i nie. Weź jeszcze widły jak masz i nakluwaj ziemię w tych miejscach jepiej będzie woda wsiąkać,

Podlewanie 2x w tygodniu stanowczo za mało przy takich upałach. Proponuje podlewanie co drugi dzień ale dłuższe godzine do półtorej. To wszystko zależy od dysz natryskowych od ich przepustowości.
Też mam automat i mimo wszystko jeszcze w okresie suszy posiłkujemy się ręcznym nawadnianiem.

Co jeszcze zaobserwowałam czy dysze masz zainstalowane od strony paska roślinności z kora? Sprawdź czy przy samych dyszach do 4 m woda dobrze zrasza. Coś mi się wydaje że źle dysze ustawione może coś nie gra.



Dziękuję za cenne uwagi.
Dysze dobrze zraszają, są zainstalowane od paska roślinności z korą.
Nawodnienie zmieniłem na codzienne podlewanie po 15 min sekcja a dwa razy w tygodniu po 30 min.
Ponakłuwałem widłami w miejscach tych plam, zrobiłem dosiewkę i posypałem torfem.
Po kilku dniach już zauważam zdecydowaną poprawę.
Prześlę zdjęcia za kilka dni jak to wygląda.

Serdecznie dziękuje osobom które starały się pomóc.
Norbert69 17:58, 03 lip 2019

Dołączył: 03 lip 2019
Posty: 1
Witam forumowiczow

Jestem tutaj nowy ale mam problem. ZDjecia przedstawiają zeszłoroczny(zakładany) trawnik oraz tegoroczna tragedie. Nie wiem co robic. Rok temu siane bradenburg(czy jakos tak). Na jesieni nawoz jesienny. Kwiecień Maj nawoziłem (jakims antymech) dosiewalem, robilem tez oprysk MNISZKIEM SL(substral). Jak zaczely sie robic problemy z trawnikiem to zrobilem dwukrotnie wertykulacje i aeracje.Z każdym koszeniem coraz gorzej. Teraz noga rusze tylko w miejscu tych zoltych plackow i zaraz nie ma tam nic. CO można zrobić w takiej sytuacji? Brakuje mi już pomyslow oraz wiedzy. Dodam tylko ze trawnik podlewany każdego dnia.

Z góry dziekuje za jakiekolwiek sugestie.
AdamW 06:49, 07 lip 2019

Dołączył: 07 lip 2019
Posty: 2
Dzień dobry!
Proszę o poradę.
4 dni temu firma położyła mi trawę z gruntu. W momencie dostawy zwróciłem uwagę na bardzo przesuszona darń - zeszły tydzień był bardzo ciepły. Przedstawiciele firmy powiedzieli mi ze jest ok i ze nie będzie problemu. Uwierzyłem. Na zdjęciach trawa zaraz po położeniu

Już wtedy widoczne były żółte plamy na początkach rolek i na krawędziach.
i po 4 dniach solidnego podlewania ( system po 20 min na sekcję) na zmianę z dokładnym podleganiem wężem ogrodowym - 140 m2 ok 2h i kontroli nawilżenia darni.







Trawa po 4 dniach wciąż leży i coraz bardziej żółknie. Myślałem że plamy przesuszone na początkach rolek się zregenerują ale wyglada na to ze proces zachodzi w druga stronę. Czy to efekt dostarczonych przesuszonych rolek czy coś innego? Z góry dziękuje za pomoc.
PatrykRT 13:43, 07 lip 2019

Dołączył: 23 kwi 2019
Posty: 10
Adam, kiedy była ścinana trawa z pola gdy dotarła do Ciebie, sprawdź czy zraszacze dolewają krawędzie trawnika oraz czy każdy zraszacz dolewa do kolejnego. Po 4 dniach trawa się jeszcze raczej nie zakorzeni.Tak wyglądała u mnie 2 dni po położeniu. Też była układana w zeszłym roku w czerwcu w upałach




A tak wygląda dziś.

AdamW 14:30, 07 lip 2019

Dołączył: 07 lip 2019
Posty: 2
Patryk, dzięki za info.
Moje największe podejrzenie to właśnie sprawa kiedy trawa była ścięta i jak przechowywana. Podejrzewam ze była za bardzo przesuszona Ew sparzona. Darń przy dostawie była bardzo sucha. Zraszacze mam ustawione dobrze. Sprawdzałem jeszcze na podłożu przed położeniem przez kilka dni. Twoja 2 dni po była jednolita u mnie są widoczne mocno przesuszone części głównie początki rolek. Przez cały tydzień trawę podkręcałem rano bardzo dokładnie również wężem ogrodowym pas po pasie. Oliwy do ognia dopełnia fakt ze sąsiad kładł trawę od innego dostawcy dzień po mnie o jego wyglada bajecznie:

Także można się cieszyć z trawy tuż po położeniu. Mnie czeka przeprawa z firma bo u mnie dziś takie widoki:

PatrykRT 16:35, 07 lip 2019

Dołączył: 23 kwi 2019
Posty: 10
Zadzwoń do firmy kiedy ją ścinali przed przywozem do Ciebie. U mnie była cięta rano i w tym samym dniu położona. Jak patrzę na twój trawnik to ja bym jeszcze poczekal. A jak sprawdzasz czy się zakorzeniła to nigdy w tym samym miejscu. Ustaw codziennie rano obfite podlewanie i unikaj wieczorem. Teraz nie jest tak gorąco.
Przemek82 21:58, 11 lip 2019

Dołączył: 11 lip 2019
Posty: 3
Witam szanownych forumowiczów

Mam nadzieję że poratujecie mnie swoim doświadczeniem z trawnikiem. Mimo moich starań mój trawnik wygląda średnio, dlatego chciałabym spytać co jeszcze mogę zrobić żeby polepszyć jego stan. Trawnik nawożony od maja co 4-5 tyg nawozem Yara mila complex i raz flirovitem. Siewnik ręczny gardeny taki na korbkę.

Zamontowane automatyczne nawadnianie ,5 sekcji, które włączały się o 3:00 po 20 min każda sekcja. Wiosną zrobiona była wertykulacja. Trawę kosiłem raz w tygodniu na wysokość 4-5cm (stara kosiarka spalinowa, ciężko określić dokładną długość) . Ostrze od kosiarki naostrzone .

Po ostatnich upałach zwiększyłem częstotliwość nawadniania do 2 włączeń w ciągu nocy o 24:00 i o 5:00 co dziennie . Mimo to trawa posiada żółte place. Proszę spójrzcie na zdjęcia i podzielcie się jakimiś radami. Nie wiem co mam dalej robić czy ponowna wertykulacja czy jakaś saletra , wapno .... nie wiem. W ogóle wydaje mi się ,że nie jest gęsta tylko jakaś taka przerzedzona.Trawa jaka została wysiana to Kalnas Wimbledon.



Dzięki za wszelką pomoc . Pozdrawiam.
Gardenarium 22:44, 11 lip 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Te zielone "krzyże" to albo kopana tutaj była ziemia i trawa zieleńsza, albo było tak w kratkę nawożone.

Podnieść kosiarkę, żeby trawa była ciut wyższa, jest koszone za krótko, trawnik nie ma siły odrastać.

W miejscach wyłysiałych, a nawet po całości, teraz gdy jest krótka, posiać ziemię do trawników i przegrabić, żeby uzupełniła placki, posypać nawozem ( jeśli było nawożone co najmniej 3 tygodnie temu) to podnawozić.
Podlewać raczej rzadziej a obficiej, niż dwa razy a krótko.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Przemek82 08:19, 12 lip 2019

Dołączył: 11 lip 2019
Posty: 3
Dziękuję bardzo Panie Danusiu za odpowiedź, zrobię tak jak Pani sugeruje .
Przemek82 08:55, 12 lip 2019

Dołączył: 11 lip 2019
Posty: 3
Pani Danusiu jeszcze jedno pytanie właściwie dwa
1. Nawóz sypany był w zeszła Sobotę ,Yara mila complex siewnikiem ręcznym z korbką , taki jak Pani kiedyś polecała. Odczekać teraz 4 tyg i zasilić ten trawnik raz jeszcze nawozem uniwersalnym czy już teraz odpuścić i dać później jesienny?.

2. Podlewać mnie więcej po ilu dniach i jak długo na sekcje?? Jest ich 5. Dziękuję.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies