Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

waldek727 15:26, 23 paź 2019


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
mazilo napisał(a)
waldek727 twoja uszczypliwość na forum nie zna granic .
.

Zdaję sobie z tego sprawę.
Jeżeli ktoś jest zainteresowany tym, aby posiadać w swoim ogrodzie trawnik, oczko wodne, altanę czy linię nawadniającą to moim zdaniem powinien zainteresować się tematem od początku, a nie zadawać po raz setny pytań na które są odpowiedzi na poprzednich stronach. Znając podstawę tematu można i należy dopytać o szczegóły, poprosić o wyjaśnienie lub rozwinięcie kwestii która nas interesuje, ale czy przygotowanie gleby pod trawnik lub jego nawożenie są szczegółami.
Pomimo mojej uszczypliwości i tak starałem Ci się wyjaśnić na czym polega prawidłowa pielęgnacja trawnika abyś mógł zrozumieć to, dlaczego jedni mają w swoich ogrodach piękne zielone dywany a inni mimo wszelkich starań i dużych nakładów finansowych ciągle borykają się z jakimiś problemami.
Skoro twierdzisz, że zleciłeś badanie gleby, to również masz z OSChR-u zalecenia nawozowe których powinieneś się trzymać. Ja pod Twoim kątem zamieściłem wymagany zakres składników pokarmowych w glebie abyś mógł porównać z nim swoje wyniki badań. W bardzo prosty sposób dowiesz się teraz jakich składników pokarmowych brakuje Twojemu trawnikowi, jakich jest wystarczająca ilość, a jakich jest nadmiar. Zwróć też uwagę na pH gleby ponieważ odczyn odgrywa bardzo ważną rolę w przyswajaniu składników zawartych w nawozach.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Gardenarium 08:52, 24 paź 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
mazilo napisał(a)
Raz jeszcze zapytam z uwagi na pogodę
Czy jeśli miesiąc temu sypałem trawnik nawozem jesiennym Florovit to czy sypnąć raz jeszcze?
Czy ostatnie koszenie już sobie darować ?


Nie sypać, czekać do wiosny.

Kosić jak najbardziej.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
pan_natan 19:20, 26 paź 2019

Dołączył: 24 paź 2019
Posty: 44
Czesc,
Mam problem z trawnikiem - pojawiły sie plamy z pleśnią.
Trawniczek 30m w ogródku przy bloku na parterze.
Trawnik zakladany na początku wrzesnia, jest juz po 2 koszeniach (na wysokosc 55mm).
Zasiana trawa barenbrug universal
Ph gleby 5-5,5 zależy jak i gdzie się wbije miernik.
Ziemia niestety gliniasta, miernik aktualnie pokazuje wartość wet+
Na początku października rozsyłałem nawóz barenbrug jesienny.

Jutro planuje kolejne koszenie bo trawa juz długa, choc nie wiem czy plesn nie rozniesie sie po calym trawniku?
Czyms to opryskać Topsin)? Skosic? Czy zostawic tak na zime?

Serdecznie prozę o poradę








____________________
Mój mikro Ogródek 50m
MarcinSadowski 15:12, 27 paź 2019

Dołączył: 27 paź 2019
Posty: 2
Dzień dobry!

Poproszę o pomoc z moim trawnikiem.

Po zakończeniu budowy domu dałem zlecenie lokalnemu ogrodnikowi by wysiał trawę w ogrodzie wraz z wyrównaniem terenu. Wcześniej miałem już zamontowane nawadnianie. Zalecał zakup najdroższej trawy bo i ogród niewielki i koszty nie porażały. Teoretycznie - przynajmniej wg. tego co czytałem na forach podłoże było przygotowane zgodnie z zaleceniami. Tak czy inaczej po niecałych 2 miesiącach (wysiew początek września) trawa wygląda jak na zdjęciach, mimo iż początkowo wzrastała ładnie i w całości była zielona, choć dość rzadka.
Później ogrodnik zrobił małą dosiewkę i sytuacja nieco się poprawiła.

Teraz ogrodnik przestał odbierać telefony a ja zostałem z problemem sam.
Nie jestem ogrodnikiem nie wiem co należy zrobić w tej sprawie. Lokalne sklepy ogrodnicze nie potrafią poradzić mi czegoś co pozwoli uratować sytuację. Przeszukiwałem forum ale z racji małej wiedzy nie potrafię dopasować mojej sytuacji do żadnej z forum.

Uprzejmie proszę o pomoc i rady w sprawie naprawy trawnika.


jason 07:12, 28 paź 2019

Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 130
pan_natan, a dużo tych plam? Ja usunąłbym mechanicznie trawę z pleśnią i prysnął grzybobójczym, ale teraz ochłodzenie, od soboty ma byc cieplej więc poczekałbym te kilka dni. Później niskie koszenie tak żeby na zimę trawa nie była za długa.

MarcinSadowski, idzie zima, nie ma co zaczynać, tym bardziej, że trawa ma 1.5 miesiaca. A ziemia przygotowana raczej słabo, widac dużo małych kamieni na załączonym zdjęciu. Zmień ogrodnika.
pan_natan 12:46, 28 paź 2019

Dołączył: 24 paź 2019
Posty: 44
Nie było ich dużo, w ogrodniczym mi powiedzieli zebym po prostu skosił trawe i wygrabił te miejsca.

Trawe skosiłem na 4cm i wygrabiłem grabiami do liści i na razie nic nie widać.

Na zimę skosić jeszcze niżej? Czytałem na forum zeby na zimię kosić na 4 cm, z kolei w ogrodniczym mi powiedzili ze na 2-3 cm
____________________
Mój mikro Ogródek 50m
MarcinSadowski 14:28, 28 paź 2019

Dołączył: 27 paź 2019
Posty: 2
jason dziękuję za odpowiedź. Co do ogrodnika nie mam wątpliwości, że należy go zmienić. Lecz na chwilę obecną nawet nie wiem co mógłbym zrobić by cokolwiek poprawić. Chciałbym wiedzieć co jest przyczyną takiego stanu trawnika. Chciałbym wziąć się za to sam, bo po przygodzie z "fachowcem" nie chcę już zatrudniać kogoś innego bo jak znam życie jeśli jemu nie wyjdzie to będzie zrzucał na poprzednika.

Proszę o rady, przeczekać zimę a następnie działać ale jak? Co zrobić by na trawnik dało się patrzeć? Całość przekopać, oczyścić, zbadać glebę i osiągnąć właściwe PH czy raczej starać się szukać rozwiązania w jakichś środkach?
eVka 14:33, 28 paź 2019


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Marcin, ja bym nie panikowała, mój trawnik miejscami wyglądał podobnie po zasianiu trawnika a teraz jest piękny zielony i gęsty. W tym roku tylko koszenie i jak sucho to podlewanie a w przyszłym na wiosnę zrobisz nawożenie nawozem wiosennym, będziesz podlewał, kosił i pokażesz nam trawnik. Wtedy łatwiej będzie pomóc.
Głowa do góry
Aha a powiedz jak była przygotowana gleba pod trawnik? w sensie, czy była czymś użyźniana - kompostem, humusem etc??
____________________
waldek727 23:43, 28 paź 2019


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
pan_natan napisał(a)


Na zimę skosić jeszcze niżej? Czytałem na forum zeby na zimię kosić na 4 cm, z kolei w ogrodniczym mi powiedzili ze na 2-3 cm


Przed zimą kosimy trawnik nieco wyżej niż w sezonie wiosenno-letnim, czyli 4-5 cm.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Gardenarium 06:03, 29 paź 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
MarcinSadowski napisał(a)
Dzień dobry!

Poproszę o pomoc z moim trawnikiem.






Jeśli trawnik był tylko zasiany na istniejącą glebę, a potem nie nawożony, to oznacza, że tam gdzie jasne plamy jest ziemia bardzo uboga, a tu gdzie kępy zielone soczyście - dobra ziemia. Czyli trawnik jakby "zagłodzony" plamkami. Bardzo źle to wygląda. Jeśli jeszcze będzie w miarę ciepło, ja bym skosiła i posypała dobrą ziemią z worków i przegrabiła. Ziemia w jakiś sposób pokryje te żółte plamy nieco i poprawi wygląd, a nie zaszkodzi trawnikowi.

Zrób coś takiego, jak na pierwszym zdjęciu w tym artykule. Na pewno poprawi się stan trawnika i twoje samopoczucie.
https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/383-naprawa-trawnika-po-zimie-dziury-laty-i-poszarpane-krawedzie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies