Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

RedBool 13:45, 07 maj 2020

Dołączył: 07 maj 2020
Posty: 42
Dalem wczoraj nawoz , zobaczymy co będzie dalej. Zmieniłem nawadnianie co 3ci dzień na 30min/sekcja. Moim zdaniem za mało azotu jest w ziemi oraz za mocno podlewalem
____________________
Mój kawałek pola
magda84 19:49, 07 maj 2020

Dołączył: 18 sie 2017
Posty: 14
Witam, czy ma ktoś pomysł jak rozluźnić glebę pod trawnikiem? Trawa słabo rośnie, przed sianiem w 2017 roku była mocno zwalowana ziemia i przeleżała wysuszona prawie całe lato, potem lekko wzruszona ale bez szału, na trawie wyraźnie było widać gdzie idą rury do nawadniania bo tam ziemia była wzruszona i trawa mocniej rośnie.

Teraz po zimie zrobiliśmy wertykulację, trawa słaba została usunięta przez ten zabieg, potem daliśmy nawóz substral 100 dni antymech i zrobiliśmy dosiewke trawy. PH trawy jak zmierzyliśmy kwasomierzem kropelkowym to wyszło 6,5-7.
Co można jeszcze zrobić żeby ją uratować?
Czy można teraz coś dać na obniżenie pH po dosiewkach?
waldek727 02:08, 08 maj 2020


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Masz idealne pH jak na trawnik. Po co chcesz obniżyć? Trawa najlepiej rośnie w przedziale pH 6,0-6,8 . Zrób aerację a później top-dressing piaskiem zmieszanym z przesianym kompostem lub samym piaskiem. Piasek musi być rzeczny płukany. Grubość warstwy piasku po dressingu nie może być większa od 5mm. Nie stosuj nawozów długo działających. Polecam Yara Vila pro-Complex.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Gardenarium 07:14, 08 maj 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Marcinmarek napisał(a)
Witam
Bardzo proszę o poradę/pomoc
Trawnik 300m2 założony w ubiegłym roku w październiku przez firmę zajmująca się ogrodami (koszt kilku tys zł) nasiona Barenburg green uniwersal .
Po zasianiu trawa zeszła po 2-3 tygodniach ale dość słabo powiedziałbym marnie . Myśle może już
Taka pora i dlatego przyrost jest jaki jest. Czekamy do wiosny . Na dzień dzisiejszy trawa trochę się zagęściła ale szału nie ma a mamy już maj , chwasty coraz większe i chyba coraz więcej , trochę usuwam ręcznie ale mam wrażenie ze to walka z wiatrakami . Trawa ma miejscami 5 cm , miejscami 2-3cm sporadycznie punktowo jest 8cm
Nie była jeszcze ani razu koszona , nie była tez nawożona . Powoli tracę cierpliwość .Prosze o fachowa opinie na temat mojego trawnika i ewentualnie jakieś wskazówki co dalej .
Z góry dziękuje Marcin
Zdjęcia mojego trawnika



Tu gdzie pasy zielone, były kopane rowy (pewnie pod nawadnianie?) więc ziemia jest wzruszona i trawa lepiej rośnie. Nie załamuj rąk, wystarczy umiejętnie posypać nawóz do trawników (umiejętnie i równomiernie) i podlać celem rozpuszczenia nawozu i będzie zielono. Trawnik jest zagłodzony więc nie czekaj, leć po nawóz i siewnik ręczny.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
damcio24 07:21, 08 maj 2020

Dołączył: 19 maj 2018
Posty: 27
RedBool napisał(a)
Witam. Jesienia zabralem sie za ogród bo wolał o pomstę do nieba i tak oto nawiózłem kilkadziesiąt ton ziemi kompostowe po czym to wyrównaliśmy i stało cała zimę. Teraz na wiosnę 23 marca zasialem trawę firmy Barenburg . Na dzień dzisiejszy moim zdaniem trawa nie wyglada obiecująco. Przed sianiem trawy zamontowałem system automatycznego nawadniania tak ze wilgoci raczej jej nie brakuje . W tym tyg zaobserwowałem ze trawa zmienia kolor na czerwony, praktycznie stało się to zcdnia na dzień, najprawdopodobniej jest to czerwona nitkowatosc trawy.

Powiedzcie czy brakuje jej substancji odżywczych czy poprostu jest jej za mokro??




I to i to. Brakuje właściwości odzywczych oraz za wilgotno ale na powierzchni trawnika. Jak znam zycie podlewasz za mało, tzn tak ze zraszasz zdzbła a korzen suchy. Powinno sie podlewac raz a konkretnie. Najlepiej zastosować miernik wilgotnosci, kosztuje kilkanascie złoty. Im trawa bedzie dłuzej rosła tym bedzie sie bardziej ukorzeniac i bedzie trzeba coraz bardziej lac aby woda doszła do korzenia. Jesli jest normalne podłoże pod trawnikiem, przepuszczalne, nie da sie przelac trawy. Kup sobie w Casto podkładki z kolcami pod buty i od czasu do czasu podziurkuj trawnik raz koło razu. To jest zbawienne dla trawnika.
damcio24 07:39, 08 maj 2020

Dołączył: 19 maj 2018
Posty: 27
Gabriel napisał(a)



Paaanie mój ideał, to zdjęcie pokazuje jak wiele mi jeszcze brakuje. Można wiedzieć po jakim czasie taki cel został osiągnięty?


Z trawnikiem bawię sie juz piaty sezon. Dwa pierwsze to było uczenie sie i problemy typu, rozowatosc, nierowny wzrost , troszke chwastów itp. Obecnie to wszystko odeszło w zapomnienie. Trzeba tylko stosować sie do kilku zasad. Przede wszystkim woda. Trawnik musi miec wilgotny korzen. Tak wiec podlawamy raz a konkretnie najlepeiej rano. Na 100 m2 leci conajmniej kubik wody raz na dwa , trzy dni na wiosne a latem nawet codziennie. Oczywiscie mowimy o przepuszczalnym normalnym podłożu. Nastepna sprawa to nawóz : konkretny nawoz co ma wszystkiego duzo. Tutaj dawkowanie jest uzaleznione od tego jak ukorzeniony i jak gesty jest trawnik. Jak masz dywan to sypiesz napewno wiecej niz pisze na opakowaniu ale to samamemu musisz sie nauczyc tzn, jak czesto chcesz kosić Szybko rosnaca trawa i czesto koszona załatwia sprawe rosnacych chwastów, poprostu nie rosną. Trawniczek lubi od czasu do czasu masaż - stosujemy podkłądki z kolcami do butów. Woda duzo szybciej dociera do korzenia. No i potrzebny porzadny siewnik - najlepiej rotacyjny. Do tego kupujemy mierniczek do sprawdzania wilgotnosci trawnika ( jesli masz problemy z woda i nie mozesz lac ile sie da). Ktos kto ma rozowatosc albo czerwonowatosc pierwsze co powinien zrobic to wykopac wycinek trawnika i sobie zobaczyc jaka jest ziemia na glebokosci korzenia. 100 procent ze sucha. Powtarzam , woda i nawoz to podstawa aby miec dywan w ogrodzie i nie martwic sie o jakies problemy. Jedyny problem dla niektorych to czeste koszenie
damcio24 07:44, 08 maj 2020

Dołączył: 19 maj 2018
Posty: 27
Gardenarium napisał(a)


Tu gdzie pasy zielone, były kopane rowy (pewnie pod nawadnianie?) więc ziemia jest wzruszona i trawa lepiej rośnie. Nie załamuj rąk, wystarczy umiejętnie posypać nawóz do trawników (umiejętnie i równomiernie) i podlać celem rozpuszczenia nawozu i będzie zielono. Trawnik jest zagłodzony więc nie czekaj, leć po nawóz i siewnik ręczny.


Jesli tam gdzie ziemia jest wzruszona lepiej rosnie to swiadczy o tym ze trawnik nie ma wystarczajaco wody. Pierwsze co to widły albo najlepiej podkładni z kolcami i dziurkujesz glebe raz za razem a potem lejesz wode ile sie da. Oczywiscie sypnąłby jakims nawozem co ma wszystkiego duzo ale przede wszsytkim wodaaa.
magda84 10:05, 08 maj 2020

Dołączył: 18 sie 2017
Posty: 14
waldek727 napisał(a)
Masz idealne pH jak na trawnik. Po co chcesz obniżyć? Trawa najlepiej rośnie w przedziale pH 6,0-6,8 . Zrób aerację a później top-dressing piaskiem zmieszanym z przesianym kompostem lub samym piaskiem. Piasek musi być rzeczny płukany. Grubość warstwy piasku po dressingu nie może być większa od 5mm. Nie stosuj nawozów długo działających. Polecam Yara Vila pro-Complex.


Dziękuję bardzo za wskazówki, robiliśmy aerację maszyna, a później walcem z kolcami, ale piaskiem nie sypalismy. A można to teraz robić w sezonie, jak już trawa dobrze wzejdzie czy lepiej na jesieni?
Elmagico 17:32, 08 maj 2020

Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 12
Kochani podpowiedzcie mi proszę
Mam trawnik z rolki zakładany w zeszłym roku. Ładnie się prowadził ale bliżej jesieni zalęgły się komarnice i cześć trawy została przez nie zniszczona. Larwy udało się wybić ale teraz na wiosnę kawałek trawy jest w złej kondycji. Wszystko jest nawożone yara mila complex i trawa jest gęsta i soczysta a jeden kawałek jakby zamarł.

To jest też miejsce gdzie niestety najwiecej się chodzi



Można to jakoś odratować czy lepiej kupić jedną rolke trawy i wymienić?

Ostatnie zdjęcie to podgląd na zdrową cześć

RedBool 21:54, 08 maj 2020

Dołączył: 07 maj 2020
Posty: 42
damcio24 napisał(a)



I to i to. Brakuje właściwości odzywczych oraz za wilgotno ale na powierzchni trawnika. Jak znam zycie podlewasz za mało, tzn tak ze zraszasz zdzbła a korzen suchy. Powinno sie podlewac raz a konkretnie. Najlepiej zastosować miernik wilgotnosci, kosztuje kilkanascie złoty. Im trawa bedzie dłuzej rosła tym bedzie sie bardziej ukorzeniac i bedzie trzeba coraz bardziej lac aby woda doszła do korzenia. Jesli jest normalne podłoże pod trawnikiem, przepuszczalne, nie da sie przelac trawy. Kup sobie w Casto podkładki z kolcami pod buty i od czasu do czasu podziurkuj trawnik raz koło razu. To jest zbawienne dla trawnika.


Dzieki za konkretna poradę. Tak przypuszczałem ze może być za mało wody w głębi ziemi bo w jednym miejscu gdzie wody miałem najwiecej wyrósł ładny dywanik a reszta to nie za bardzo.
Kupiłem dziś siewnik rotacyjny którym rozdziałem nawóz NPK 14-3-15, chciałem dać YaraVila complex ale na moim rynku ten nawóz sprzedają tylko w big bag 600kg wiec skontaktowałem się z producentem Yara i powiedzieli ze dla Vila Complex odpowiednik to NPK 14-3-15. U mnie gleba jest przepuszczalna, zarywałem darń i nawiozlem ziemi kompostowej. Poniżej wstawiam kilka zdjęć jak to wyglądało. Muszę przeanalizować jak wydajne mam zraszacze to wtedy będę wiedział orientacyjnie ile wody idzie przez 1h podlewania.








Taki skład nawozu dziś dałem

____________________
Mój kawałek pola
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies