Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

KatarzynaK 20:41, 18 maj 2020

Dołączył: 17 mar 2014
Posty: 8
Witam wszystkich

Czemu na trawniku zaczynają wyrastać takie grube łodygi - na zdjeciu poniżej kępka po lewej stronie



na wiosnę była wertykulacja + wygrabienie.
Nawożenie polifoską 6, po 3 tygodniach saletra amonowa (ph ok 6,5), trawnik jest nawadniany. Na poczatku było pięknie teraz zaczął się psuć.

Ogólnie wygląda tak



dzisiaj podsypany jeszcze raz saletrą amonową - przed nawozeniem wysłano próbki do laboratorium i czekamy na wyniki

w tym sezonie kosimy trochę nizej niż w poprzednim - ok 4 cm.
Czy to moze być przyczyną?

Podpowiedzcie coś, proszę.
Lubartow24 11:13, 20 maj 2020

Dołączył: 20 maj 2020
Posty: 3


Jeszcze raz witam wszystkich bardzo ciepło. Chciałbym opisać to, co się obecnie dzieje z moim trawnikiem. Zacznę od tego, iż na zdjęciach które widzicie, rok temu rosły stare krzewy, trawa i ogromna ilość chwastów.
Po wycięciu krzewów, spryskaniu trawy roundapem, ręcznym wybraniem ziemi położyłem siatkę od kretów oraz system zraszaczy. Następnie nawiozlem nowej ziemi i zasiałem trawę Barenbrug Shadow gazon. Ten rodzaj trawy polecił mi znajomy gdyż nie byłem dobrze rozeznany w tym temacie. Jakież było moje zdziwienie gdy po 2 miesiącach od siewu na trawniku było więcej chwastów niż trawy.

Postanowiłem poradzić sobie z nimi bez środków chemicznych i w tym roku już mam efekt taki, że babki, mleczu, kończyny możemy szukać ze świecą w ręku. W ubiegłym roku po wyrwaniu chwastów trawa w lipcu i sierpniu powoli zaczynała się rozrastać lecz nadeszła jesień i po nawożeniu jej nawozem z potasem trawnik zakończył "swój sezon".

W tym roku pierwsze prace rozpocząłem w marcu od ręcznego wygrabienia starych pozostałości w ściółce oraz ręcznym napowietrzeniu gleby. Posypałem trawę nawozem z większą ilością azotu i od tamtej pory regularnie koszę oraz podlewam lecz jak widzicie na zdjęciach z góry, są miejsca gdzie trawa jest bardzo ładna, gęsta lecz są miejsca gdzie niestety taka nie jest. Co może być tego przyczyną? Za dużo nawozu lub za mało? Za gęsto nawóz w jednym miejscu a w drugim za rzadko? Dodam iż ziemia którą nawiozlem pod trawnik nie była raczej dobrej jakości ale to cena za niewiedzę z mojej strony. Z góry dzięki wszystkim za cenne rady.

matys84 12:42, 20 maj 2020

Dołączył: 11 lip 2017
Posty: 30
Gabriel napisał(a)
Witam ponownie! Mam pytanie co może być przyczyną takich białych końcówek trawy? Zauważyłem to podczas koszenia. Dodam, że kosiarka jest nowa (MAKITA ELM3320) kupiona w kwietniu, noża co prawda nie ostrzyłem ale czytałem że nowego ostrzyć nie trzeba. Trawę koszę co 3-4 dni na wysokość 4cm.



Albo kosisz mokrą trawę albo masz tępy nóż. Innej opcji nie ma. Przchyl kosiarkę na bok i sprawdz. Ja akurat na punkcie ostrego noża mam chopla. Ostrze co 4-5 koszeń.
mbaginski 14:29, 20 maj 2020

Dołączył: 20 maj 2020
Posty: 4
Proszę o pomoc. Co jest nie tak z tym trawnikiem, niby wszystko zadbane, nawadnianie z czujnikiem deszczu, prognozowaniem opadów itp. A jak przyjdzie słońce w miejscach gdzie trawnik jest trochę ciemniejszy (za dużo nawozu?) trawa staje się tam niesprężysta i przydepnięta leży sklejona ...

Proszę o porady, czego jej brakuje (albo czego za dużo jest) i co z tym zrobić. Martwi mnie to, wygląda jak zwiędła (chociaż nie żółknie). Zdjęcia są robione dzień po deszczu, efekt zawsze na słońcu podwojony.



Gabriel 17:11, 20 maj 2020

Dołączył: 22 kwi 2020
Posty: 14
matys84 napisał(a)


Albo kosisz mokrą trawę albo masz tępy nóż. Innej opcji nie ma. Przchyl kosiarkę na bok i sprawdz. Ja akurat na punkcie ostrego noża mam chopla. Ostrze co 4-5 koszeń.



Wysyłam zdjęcia noża. Co prawda nie ostrzyłem go, kosiarki użyłem już może z 10-15 razy i to na powierzchni 30m2 więc wyszedłem z założenia że nowy jednak nie trzeba tak często ostrzyć zwłaszcza przy takim metrażu





lukaszsledz 20:25, 20 maj 2020

Dołączył: 20 maj 2020
Posty: 1
Witajcie,

Mam taki kiepski trawnik jak na zdjęciach. Podłoże jest gliniasto - piaszczyste. Trawnik ma dwa lata. Sam go siałem powierzchnia ponad 1000 m2, także trochę pracy było i jest. Ostatnio ostro padało, a nadal wygląda jak wygląda. Jak rośnie to strasznie idzie w górę, zamiast jakoś się zagęszczać na boki. Co z tym zrobić? Sypię nawozy dość solidnie, ale cały czas to samo - rośnie w górę i takie grube pędy i łodygi. Na ostatnim zdjęciu trawnik od strony północnej, gdzie jest cały czas cień - tam wygląda najlepiej. Z tego wnioskuję, że może i tak jest za sucho, za mało nawozu, wyjałowiona gleba. Mój pomysł to nawóz i woda non stop i koszenie co 2-3 dni - ale nie wiem czy to dobra taktyka. Chciałbym to jakoś prosto załatwić.

Dodam, że sąsiedzi kilka działek dalej na podobnym podłożu mają super trawę - ale mają ją wiele lat i u nich jest dużo drzewek sporo cienia. U nas drzewka są malutkie. Może to jest przyczyną, albo posiałem jakiś zły gatunek. Skład mieszanki jaki miałem poniżej. Sąsiedzi mówią że mają "wembley"

30% Rajgras angielski Naki (lolium perenne)
10% Kostrzewa czerwona Areta (festucarubra rubra)
20% Życica wielokwiatowa Dukat (Lolium multiflorum)
15% Życica weterwoldzka Kajana (Lolium westerwoldicum)
5% Kostrzewa trzcinowa Escalante (festucarubra arundinacea)
20% Rajgras angielski Bokser (lolium perenne)


QbaH 08:37, 21 maj 2020

Dołączył: 26 mar 2020
Posty: 80
Witam,
Trawnik założony w pierwszym tygodniu kwietnia b.r., niestety przysypany torfem i prawdopodobnie to spowodowało wzrost dużej ilości komosy. Całość była tylko podlewana. Mam wrażenie, że przestał w ogóle rosnąć.

Orać i siać od nowa czy czekać i patrzeć co będzie po koszeniu (o ile wzrośnie)?




shamman 20:25, 23 maj 2020

Dołączył: 23 maj 2020
Posty: 1
Witam, po 20 latach użytkowania trawnika zdecydowałem się na wiosnę na glebogryzarkę, usunięcie starej darni, położenie siatki na krety.

Zdecydowałem się na trawę Kiepenkerl Majestic Royal, efekty na jakieś półtora miesiąca od posiania, po 3 koszeniu wyglądają tak:


Nie wiem czy coś zrobiłem źle, byłą glebogryzarka, byłą dowieziona nowa gleba na całość działki (jakieś 6-7 cm) (ziemia niby z torfem idealna pod trawniki)

Generalnie zaczyna to jakoś wyglądać, chcę osiągnąć efekt trawnika dywanowego, narazie jest nierówno, miejscami zraszacze wypłukały trawę i zastanawiam się czy tam dosiewać czy czekać aż się sama rozkorzeni.

Po samym sianiu był zastosowany nawóz Barenburg Barfertile (nie jestem do końca pewien czy słusznie)

Chwastów nie ma dużo ale martwi mnie to, że kolor jest nierównomierny i trawa się za bardzo nie zagęszcza ale może za wcześnie panikuje. Nie wiem, czy już dosiewać czy jeszcze czekać.

Trawa podlewana jest 2 razy dziennie po 10 minut o 6 i 20. Czasami woda stoi kilka minut, może przelewam...
estejot 12:30, 24 maj 2020

Dołączył: 24 maj 2020
Posty: 1
Witam,
Czy to jest chwastnica ?
Jakieś skuteczne sposoby na usunięcie ?
Rozsiała mi się w trawniku.
Z góry dziękuje za odpowiedź.
DanielES 16:25, 24 maj 2020

Dołączył: 09 maj 2020
Posty: 52
Jakieś pomysły co dzieje się z trawą? Posiana na początku kwietnia. Zauważyłem że w miejscach gdzie żółknie jest trochę niżej i możliwe że po deszczu zalega woda.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies